Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скільки к оштує гривня без підтримки Нацбанк у?

6 серпня, 1999 - 00:00

Сьогодні вранці Нацбанк скликає першу прес-конференцію від часу нинішнього падіння курсу гривні. Проте, ще вчора голова Нацбанку України Віктор Ющенко заявив, що НБУ не збирається валютною інтервенцією збивати попит на долар. «Зі стабілізацією на ринку нафтопродуктів не примусить себе довго чекати й валютна стабілізація», — сказав він у ранковій програмі телеканалу «1+1».

Пасивність НБУ професор Інституту світової економіки та міжнародних відносин Олексій Плотников схильний пояснювати тим, що керівництво банку хоче продемонструвати свою значущість для держави. «Те, що відбувалося з ухваленням Закону про НБУ, коли ні парламент, ні Президент не пішли на повідку в керівництва Нацбанку, зараз проявилося, — сказав Олексій Плотников кореспонденту «Дня» Владиславу МИХАЛЬОВУ . — НБУ фактично самоусунувся від втручання в ринок, показуючи, що може статися, якщо він знаходитиметься в ролі спостерігача. Тут є особові чинники, які не можна пояснити з економічної точки зору. Хоча за логікою Нацбанк мав би втрутитися ще 10 днів тому, коли з'явилися загрозливі тенденції».

В уряді також вважають, що НБУ мав погасити зростаючий попит на долари валютними інтервенціями. На прес- конференції в середу віце-прем'єр Сергій Тигипко заявив, що: «Раз ми пообіцяли коридор, значить повинен бути коридор». Хоча причини, що спричинили девальвацію гривні, в нього ті ж, що й у Віктора Ющенка — попит на валюту з боку нафтотрейдерів, які намагаються «заробити надприбутки на ажіотажному попиті на ринку нафтопродуктів».

Сергій Тигипко очолить делегацію, яка наступного тижня має провести переговори з Міжнародним валютним фондом. Як заявив віце-прем'єр Інтерфаксу-Україна, українська делегація представить свою програму збільшення фіскальних надходжень до бюджету й обмеження бюджетних витрат, а також свій варіант підвищення комунальних тарифів для населення. Експерти підкреслюють, що саме невирішеність вказаних проблем зумовила відмову МВФ надати Україні черговий транш ($ 180 млн.) по кредиту розширеного фінансування. До речі, одним із козирів на переговорах з МВФ можуть стати і збережені НБУ валютні запаси.

Тим часом на міжбанківському валютному ринку України курс реальних операцій перевищив верхню межу оголошеного коридору — 4,6 грн. / $ 1 і досяг 4,7 грн. / $ 1.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: