Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Статус-кво відновився

Віталій Козюба: Очевидно, втручання міліції та депутатів запобігли захопленню плацдарму для незаконного будівництва
27 травня, 2011 - 00:00

У Києві тривалий час не можуть вирішити долю місця, на якому колись стояла Десятинна церква і яке сьогодні входить до Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ». Здавалося, кінець цій невизначеності мав би покласти конкурс, який у лютому цього року оголосила Київська міська державна адміністрація. Умови конкурсу передбачали консервацію та сучасну музеєфікацію автентичних залишків і слідів церкви Богородиці (Десятинної), створення архітектурного ансамблю з інфраструктурою музейного комплексу, створення умов для відкритого екскурсійного відвідування всього комплексу пам’яток історико-культурної спадщини, здійснення релігійних обрядів громадян та проведення інших заходів. Здавалося, таким чином — шляхом проведення прозорого конкурсу в рамках законодавства — буде вирішена доля Десятинної церкви. Але сталося інакше: хтось вирішив, що він вже є господарем цієї заповідної території.

Події біля фундамента Десятинної церкви, що на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», у середу ввечері розгорнулися так, ніби всі конкурси — вже позаду і вимог законодавства дотримано. Як пише «Українська правда», у середу близько 23-тої години біля фундаменту Десятинної церкви в Києві, де УПЦ Московського патріархату хоче збудувати храм, почалося вивантаження будівельних вагончиків. Про це «Українській правді» повідомив депутат Святослав Олійник. За його словами, на місце під’їхало шість вантажівок з будівельними вагончиками, після чого кран почав їх вивантажувати на землю. «На місце прибув наряд міліції, однак на їхнє прохання пред’явити документи їм нічого не показали», — розповів депутат. За словами Олійника, коли один із присутніх почав фотографувати ці події, на нього напав хтось із тих, хто був задіяний при вивантаженні вагончиків.

Далі, за словами Олійника, з дерев’яного зрубу, встановленого поряд з фундаментом Десятинної церкви, вийшов піп. «На питання, що відбувається, він у хамській манері пояснив, що вагончики привезли для початку будівництва Десятинної церкви» — розповів Олійник.

Слід зазначити, що на ранок четверга цих будівельних вагончиків там вже не було. Про це «Дню» розповів науковий співробітник Інституту археології НАН України Віталій Козюба.

— Я зранку вийшов подивитися: нові вагончики нібито прибрали, але там стоять три вагончики, які стояли й раніше. Вони закриті, навколо нічого такого не відбувається... Думаю, те, що відбулося, очевидно, є свідченням того, що люди, які продавлюють свою лінію на будівництво Десятинної церкви, не впевнені у своїх силах зробити все законним шляхом. Думаю, що продовження неможливе, тому що це центр Києва, це пам’ятка національного значення, тож такий фокус не пройде. Все має бути абсолютно чітко, прозоро, легально. Ніякої партизанщини не може бути. Очевидно, втручання міліції і депутатів попередили захоплення плацдарму для незаконного будівництва. Поки що статус-кво відновився. Але це — неприємний сигнал того, що одна із сторін хоче за будь-яку ціну реалізувати свій проект, не рахуючися ні з українським законодавством, ні з результатами проведеного конкурсу, ні з громадською думкою, вважає Віталій Козюба.

Нагадаємо, що згідно із результатами конкурсу, у «фінал» вийшли два принципово різні варіанти майбутнього проекту відновлення Десятинної церкви. Перший — це побудувати на цьому місці новий храм, чим, власне, буде перекреслено можливість проведення наукових робіт на місці археологічної пам’ятки. Другий — музеєфікувати місце Десятинної церкви і забути про будь-яке будівництво (цієї думки дотримуються практично всі вчені).

— Оптимальним варіантом може бути хіба проведення другого туру конкурсу, тому що алогічним виглядає висновок про двох переможців, концепції яких є діаметрально протилежними. Очевидно, від самого початку потрібно було більш детально прописати деталі конкурсу з урахуванням відповідності до положень українського законодавства. І зробити цей конкурс більш деталізованим. То був конкурс на концепцію, а тепер, можливо, більш детально треба подумати про музеєфікацію Десятинної церкви. Якщо це відповідатиме українському законодавству, проект, який переможе, буде реалізовано. Єдиний шлях — дотримуватися закону та процедури. Навіщо щось вигадувати? — каже Віталій Козюба.

«День» поцікавився думкою з приводу останніх подій біля Десятинної церкви у радника президента — архітектора Лариси Скорик.

— Я не знаю, хто привіз ці вагончики і для чого. Можливо, це археологи привезли їх для чогось? Там потрібно робити багато археологічних досліджень, і я собі не уявляю, для чого ще там потрібні ці вагончики. Можливо, вони мають стосунок до Андріївської церкви, бо там збираються робити серйозний ремонт, — сказала вона.

Лариса Скорик наголосила, що будь-які дії мають відбуватися відповідно до законодавства. Зазначимо, що українське та міжнародне законодавство — Міжнародна хартія з консервації й реставрації пам’яток та визначних місць, Хартія з охорони та використання археологічної спадщини, Європейська конвенція з охорони археологічної спадщини та Конвенція ЮНЕСКО про захист світової культурної та природної спадщини, які підписала та ратифікувала Україна, — передбачає пряму заборону здійснювати будь-яке будівництво на території автентичних історичних пам’яток.

Тим часом партія «Наша Україна» направила депутатське звернення до прокуратури міста Києва з вимогою провести перевірку законності будівельних робіт біля фундаменту Десятинної церкви на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ».

Газета: 
Рубрика: