Оголошення Центрвиборчкомом Віктора Януковича офіційним переможцем виборів президента України було подією певною мірою прогнозованою. Проте воно викликало досить різку реакцію у значної частини українського політикуму, ще більше поляризувавши команди лідерів президентської гонки. Отримавши «свого» президента, прихильники Віктора Януковича прагнуть тепер «згорнути» i «заспокоїти» ситуацію в країні. У той же час прихильники Віктора Ющенка, які не визнають рішення ЦВК, налаштовані, навпаки, на «розкручування» ситуації.
Найбільш активний глашатай позиції Віктора Януковича, його представник у ЦВК Степан Гавриш після оголошення офіційних результатів виборів в інтерв’ю журналістам перемогу Януковича назвав «абсолютно справедливою», зазначивши, що «все сталося відповідно до законів політичної логіки». Віктор Янукович переміг, вважає Степан Гавриш, тому що під час виборчої кампанії «нарощував потенціал довіри» політичної еліти та регіонів України.
Людина, яка за своїм статусом зробила для перемоги кандидата від влади Віктора Януковича більше за всіх, — Президент України Леонід Кучма, звинувативши прихильників Віктора Ющенка у спробах здійснити державний переворот і розколоти державу, звернувся до протилежних політичних сил із закликом «негайно сісти за стіл переговорів».
Деякі представники влади запропонували Леоніду Кучмі в умовах кризи, пов’язаної з протистоянням двох кандидатів, що змагаються за перемогу, взяти ініціативу в свої руки. Сумський губернатор Володимир Щербань запропонував Л. Кучмі до інавгурації нового президента оголосити в країні надзвичайний стан (що передбачає, як відомо, заборону на мітинги і демонстрації). А Київський міський голова Олександр Омельченко (якого ющенківці вже встигли зарахувати до своїх прихильників) заявив, що Президент Леонід Кучма має продовжувати виконувати свої обов’язки, поки в країні не стабілізується ситуація.
Що ж до самих кандидатів, то визнаний Центрвиборчкомом президентом України Віктор Янукович у прямому телеефірі заявив, що готовий зустрітися з учасниками акції громадської непокори, які зібралися на Майдані, й відповісти на всі їхні запитання. Він також сказав, що не збирається міняти свій стиль роботи. «Ми не повинні зараз шукати ворога, а повинні спільно працювати», — заявив В. Янукович.
Однак іншу сторону ці пропозиції, судячи з усього, не приваблюють. Віктор Ющенко та його прихильники рішуче заявили про невизнання результатів виборів, оголовшених Центральною виборчою комісією. Рішення ЦВК про оголошення Віктора Януковича новим президентом Ющенко назвав «незаконним» і таким, що ставить Україну «на межу громадянського конфлікту». «Цим рішенням вони хочуть поставити нас на коліна», — сказав лідер блоку «Наша Україна». Ющенко також повідомив, що він сам не здивований рішенням ЦВК і закликав своїх прихильників не засмучуватися через це. Єдиним виходом із ситуації, що склалася, Ющенко назвав демонстрацію народом своєї волі, при цьому він заявив про створення Комітету національного порятунку для захисту демократії в країні, а також оголосив про початок всеукраїнського політичного страйку. Щоправда, після зустрічі з колишнім президентом Польщі Лехом Валенсою Віктор Ющенко указав на ще один варіант виходу із ситуації, що склалася, — невизнання оприлюднених Центральною виборчою комісією результатів виборів обома сторонами. Реакція Віктора Януковича, мабуть, не в останню чергу визначатиметься зовнішнім тиском з одного боку, і протестним рухом проти рішення ЦВК усередині країни — з другого.
Пропозиція Ющенка про невизнання обома сторонами результатів виборів співзвучна позиції, висловленій лідером КПУ Петром Симоненком. Останній вважає, що поки в судах розглядаються скарги про порушення, оголошувати результати виборів не можна було. На думку Симоненка, для розв’язання «соціальної кризи, що виникла, та відновлення справедливості» необхідно визнати президентські вибори такими, що не відбулися внаслідок масових фальсифікацій і порушень. При цьому всю повноту влади Петро Симоненко пропонує передати легітимно обраному законодавчому органу — Верховній Раді.
Цілу низку варіантів розв’язання політичної кризи в країні запропонував спікер Верховної Ради Володимир Литвин. Оцінюючи ситуацію, що склалася в Україні, спікер сказав: «Вона стабільна у своїй складності». На думку Литвина, розв’язання конфліктної ситуації між Ющенком і Януковичем слід шукати скоріш у політичній, а не у юридичній площині. Одним з можливих сценаріїв розвитку подій спікер вважає невідкладне проведення переговорів за умови, що сторони відмовляться від попередніх умов. На думку Литвина, можливим є й визнання командою Ющенка результатів виборів iз пропозицією йому від нового президента очолити уряд. «У такому разі слід говорити й про проведення політичної реформи з відповідним урівноваженням повноважень президента, прем’єра та парламенту», — сказав голова Верховної Ради. Спікер зауважив, що Віктор Ющенко та Віктор Янукович також можуть домовитися про проведення повторного туру виборів або переголосування. Ще одним варіантом, за словами Володимира Литвина, може бути пропозиція команді Ющенка «прийняти цей результат як даність». «Це — найпростіший варіант», — вважає він. «Ситуація сьогодні, по суті, тупикова, і її розв’язання залежить передусім від бажання знайти компроміс», — сказав спікер. Він також підкреслив, що в цій боротьбі надзвичайно високі ставки, погодившись, що обидві команди мають відмовитися від будь-яких репресій проти іншої сторони. Крім цього, спікер Володимир Литвин висловив сподівання, що всі крапки розставить Верховний Суд. В останньому випадку констатація перемоги одного й поразки іншого кандидата неминучі — адже норми про визнання виборів недійсними в законі про вибори президента України немає, такими можуть бути визнані вибори лише на окремих дільницях і окремих округах.