Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віктор ЯНУКОВИЧ: «Великі фінансово-промислові групи мають відчути свою державотворчу роль»

6 серпня, 2004 - 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Досі основні кандидати на посаду президента уникали висловлювань, що містили б більш-менш конкретне ідеологічне забарвлення. В опублікованому нижче інтерв’ю прем’єр-міністр Віктор Янукович прояснив деякі нюанси своїх політико-ідеологічних поглядів.

— Останнім часом ряд коментаторів, спостерігаючи за перебігом передвиборної кампанії, дійшли висновку, що в позиціях двох основних кандидатів на посаду президента не існує якоїсь істотної відмінності. Мовляв, обидва вони є правими політиками, які мають на меті утверджувати в Україні світле капіталістичне прийдешнє. Як ви ставитесь до таких заяв?

— Щиро кажучи, мене все це здивувало. Я ніколи не розглядав себе як правого політика й ніколи їм не буду. Вважаю себе патріотом України, але аж ніяк не націоналістом. Для мене неприйнятні будь-які прояви ворожнечі, зверхності, конфронтації. Давайте будемо відвертими: усі 13 років існування незалежної України ми зберігали мир і стабільність за рахунок стримування крайніх сил. Як кандидата на посаду президента, мене підтримують на виборах помірковані центристські та лівоцентристські політичні партії. Мої прибічники не є ліберальними догматиками. Ми розглядаємо як ідеал не якийсь «капіталізм», а ефективну європейську соціальну ринкову модель. Взагалі, гадаю, що «капіталізм» — це слово зі словника ХIХ сторіччя. Соціальна держава, в якій представлені інтереси всіх соціальних верств і груп, забезпечені соціальні гарантії та розвивається соціальне партнерство, — це є щось набагато важливіше, ніж «капіталізм» чи будь-який інший «ізм». Саме тому в моїй програмі зроблено головний наголос на подоланні бідності, підвищенні зарплат i пенсій. Це — головне. Водночас важливо просуватись назустріч законним і справедливим вимогам підприємців — щодо спрощення реєстрації, подолання податкового здирництва, манії перевірок і так далі. Є ще один аспект цього питання: великі фінансово-промислові групи мають відчути свою державотворчу роль, узгоджуючи свої інтереси зі стратегічними цілями Української держави.

— Серед прибічників правої опозиції — «Нашої України» та БЮТ — часто- густо лунали заклики до заборони лівих партій, насамперед КПУ. Як би ви могли це прокоментувати?

— Вважаю такі спроби неприпустимими, безглуздими та екстремістськими. Так само, як аморальними вважаю всі однобічно негативні оцінки радянського періоду нашої історії. Не варто забувати: практично весь існуючий нині в Україні економічний, науковий, освітній, медичний та культурний потенціал створено за радянської доби. У той час було всяке: і величезні звершення, і великі страждання. Все це — частина нашої історії, доля кожного з нас окремо й усіх разом. Зараз інші часи. Але намагатися всю цю спадщину огульно піддавати осуду — це означає просто безсовісно знущатися над пам’яттю про наших батьків.

— З боку ваших конкурентів нерідко можна почути ремствування на можливе застосування так званого «адмінресурсу» прибічниками Віктора Януковича. Чи мають підстави такі побоювання?

— Маю особисто підкреслити, що я та мої соратники ставимо за мету перемогти в межах чесної та прозорої конкуренції. Закликаю всіх своїх прихильників чітко й послідовно дотримуватися вимог законодавства. Вважаю, що будь-яка особа, яка, навіть щиро прагнучи мені допомогти, намагатиметься використати для цього адміністративні повноваження, об’єктивно перетворюється на союзника моїх конкурентів. Все має бути в рамках закону.

Олександр ШИШОВ, «Укрпартінформ»
Газета: 
Рубрика: