Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А якщо завтра вибори...

На що розраховує Президент?
19 вересня, 2008 - 00:00

Виявляється, розпуск парламенту може статися швидше, ніж очікувалося. Президент матиме право розпустити Верховну Раду вже 3 жовтня. Це журналістам учора розтлумачив Анатолій Гриценко, а потім підтвердив Володимир Литвин. Фактичною датою розпаду коаліції є 3 вересня, тому Президент може розпустити парламент, не враховуючи десяти днів, відведених на переговори щодо її поновлення.

Нині ні Тимошенко, ні Янукович не поспішають робити публічні кроки назустріч одне одному. З «Нашою Україною» переговорів також ніхто нібито не веде. Складається враження, що психологічно парламентарії вже готові до дострокових виборів, хоч удають, що до останнього намагаються «зберегти стабільність». Про це свідчать не лише розгортання штабів і бронювання біл-бордів, але й окремі непрямі ознаки.

Скажімо, учора Віктор Янукович на урочистому відкритті туберкульозного диспансеру в Луганській області пустив у хід свою трохи підзабуту передвиборну кричалку про «помаранчеву орду».

— Головна проблема — це те, що 2004 року на Україну обрушилася «помаранчева орда». Починаючи з 2004 року вона тероризувала й захід, і центр, і схід своїми обіцянками та непродуманими діями. Ми їм відповімо ще. Їм відповість і центр, і схід. Дуже скоро, — пообіцяв Віктор Янукович.

Потрібно визнати, вже давно Віктор Федорович не висловлювався так радикально. Але тут, очевидно, вирішив не стримуватися. Потрібно, про всяк випадок, електорат мобілізувати.

Ще одна непряма ознака — БЮТ і ПР намагаються кардинально змінити правила гри за місяць, що залишився до можливого розпуску Ради. Як уже писав «День», вони вирішили ввести двотурову систему потрапляння до Верховної Ради. У першому турі беруть участь усі бажаючі, а в другий вийдуть лише дві великі політичні сили. Не важко здогадатися, хто це буде. Звичайно ж, регіонали та бютівці. Переможець другого туру автоматично отримує парламентську більшість, а той, хто програв — статус опозиції. Увесь партійний «дріб’язок», у тому числі й пропрезидентські сили, йдуть у глибокий маргінес.

Проте не факт, що БЮТу та Регіонам вдасться реалізувати задумане. Вони, звичайно, можуть одностайно проголосувати за цей законопроект, але тоді, швидше за все, Конституційний Суд визнає ці зміни до закону про вибори неконституційними.

Тепер, мабуть, найцікавіший момент: чому Президент хоче дострокових виборів? Навіщо йому класти голову на електоральну плаху? Адже «Наша Україна» набере приблизно 6%, а БЮТ у разі виборів лише поліпшить свій результат...

Насправді все не так просто. По-перше, якщо будуть вибори, то БЮТ і Партія регіонів знову стануть конкурентами. І про «неприродну» коаліцію доведеться на час забути.

Президент, звичайно ж, не може отримати парламентську більшість, але він може спробувати сформувати блокуючу меншість у Верховній Раді. Якщо не змінять закон про вибори, до Ради можуть потрапити міноритарні пропрезидентські партії. Однозначно пройде «Наша Україна» (поки ще не міноритарна). Може окремо піти політична сила на чолі з Арсенієм Яценюком. Уже давно мусуються чутки, що Арсеній Петрович усерйоз роздумує над тим, щоб очолити «Трудову партію» покійного Михайла Сироти.

Не варто скидати варіант проходження блоку Леоніда Черновецького. Фінансові ресурси в Леоніда Михайловича зараз величезні. А як показали київські вибори, чимала частина наших виборців готова продаватися. За гроші або за продпайки. Так що Черновецький має цілком реальні шанси подолати тривідсотковий бар’єр. Лояльним до Президента також є блок Литвина. Весь цей політичний «дріб’язок» може бути союзником Президента в майбутньому складі парламенту. А якщо ще вдасться знизити рейтинг БЮТ і ПР, на що сподіються в Секретаріаті Президента, то з’явиться можливість для складної коаліційної гри. Більше того, така коаліція може запропонувати прем’єра, який не братиме участі в президентських виборах, а значить, влаштує Президента. Наприклад, того ж Яценюка. Тобто певні варіанти контргри в Президента є. Але не більше того.

Ходять також чутки про створення блоку «Ющенко — наш Президент». Але це абсолютно програшний і навіть небезпечний для Президента варіант. Якщо блок на чолі з самими Президентом набере менше 10% (а до цього все йде), то після такої ганьби залишається лише одне — самому подавати у відставку. Так що для Віктора Ющенка ці вибори можуть виявитися грою ва-банк — або пан, або пропав.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: