Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Захист від «захисту»

Виступаючи проти свавілля міліції, молодь щонайменше має знати свої права та основні обов’язки правоохоронних органів. А ще — бути ввічливою
2 листопада, 2012 - 00:00

Киянину Павлу Зуб’юку є що розповісти, коли мова заходить про спілкування зі співробітниками міліції. «Кілька років тому міліціонер, який охороняв дипломатичну установу, затримав мене за те, що я фотографував закинутий будинок на протилежній стороні вулиці. Він мене фізично утримував, кілька разів вдарив кийком. Пояснив свої дії тим, що по-сусідству з тим будинком знаходиться банк, який я, можливо, планую пограбувати, перелізши через закинуту будівлю. Коли я спробував піти, він мене ще раз вдарив кийком, схопив за одяг і утримував таким чином кілька годин. Зараз я розумію, що мав би написати скаргу на цього працівника міліції, але тоді я цього не зробив», — пояснює «Дню» хлопець. На думку Павла, знати свої права і основні пункти Закону «Про міліцію» — це забезпечити собі менші проблеми у спілкування з представниками правоохоронних органів.

На днях містами України пройшла всеукраїнська освітня акція протидії міліцейському свавіллю «Молодь знає — молодь контролює!». Її ініціювали активісти соціальної мережі Human rights activists in Action та випускники освітньої програми «Розуміємо права людини». Головні засоби просвіти — імпровізовані «жовті картки», буклети, що містять інформацію про права, які мають знати громадяни у випадку затримання їх працівниками міліції. Молодь стомилася від міліцейського свавілля і почала вимагати дотримання своїх прав. Результати моніторингу дій міліції в рамках просвітницької молодіжної кампанії «Ознайомлений — значить озброєний: Мої права при контактах із міліцією» показали: щодо 5% опитаних молодих людей міліція застосовувала фізичну силу, кийки, наручники та інші засоби. Близько третини опитаних міліція зупиняла на вулиці без підстав — для «перевірки телефонів» чи «планової перевірки документів», у 20% випадків співробітники міліції не представлялися і не показували посвідчення. Лише 10% опитаних вважають, що під час спілкування з ними правоохоронці поводилися коректно, не порушуючи Закон України «Про міліцію». Близько 20% респондентів зазначили, що під час проведення особистого огляду були відсутні передбачені процедурою двоє понятих тощо.

Ідея правозахисної акції «Молодь знає — молодь контролює!», розповідає координатор освітньої кампанії «Захист і охорона: точки взаємодії з молоддю» Ярослав Мінкін, виникла під час проведення тренінгів про права людини. «З’ясувалося, що молодь нічого не знає про те, як поводитися і як протидіяти неправомірним діям міліції», — пояснює координатор.

«Навчаючи молодь, ми завжди акцентуємо увагу на тому, що потрібно знати свої основні права і обов’язки міліціонера. Також вважливо бути ввічливим: не провокувати, не ображати, не намагатися тікати від міліціонера. Навіть коли співробітник налаштований агресивно, рівень агресії спадатиме, якщо людина буде з ним адекватно розмовляти і нагадувати, що вона знає про свої права, — пояснює виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Вадим ПИВОВАРОВ. За його словами, часто достатньо попросити міліціонера представитися і пояснити причину зупинки, щоб він залишив вас у спокої і пошукав того, хто менше обізнаний у своїх правах.

Про те, що це справді діє, розповідає і Павло Зуб’юк. «Своїми правами я почав цікавитися, розпочавши громадську активність — взяв участь в акції «Україна без Кучми». Якщо людина політично-активна і дає знати працівникам міліції, що обізнана у своїх правах, то, найімовірніше, міліціонери її залишать в спокої. В країні, де правова свідомість і професіоналізм правоохоронних органів є на дуже низькому рівні, цікавитися своїми правами — корисно», — розповідає киянин. Хлопець радить почитати Закон «Про міліцію» та запам’ятати деякі речі з нього. Зокрема що «діяльність міліції базується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями і населенням. Серед основних завдань — забезпечення особистої безпеки громадян, захист їхніх прав і свобод, законних інтересів». «Коли і в міліції, і у громадян — низька правова свідомість, то уникнути прикрих випадків неможливо», — впевнений Павло.

Одним із варіантів вирішення проблеми міліцейського свавілля ініціатори руху моніторингу діяльності міліції Copwatch в Україні, вважають фото та відеофіксацію дій співробітників міліції. «Завдяки фото- та відеофіксації міліціонер завжди відчуває на собі контроль. Перед тим, як вимагати хабар чи вчиняти правопорушення, він повинен 10 разів подумати — можливо його хтось знімає і він став об’єктом моніторингу. Потім ці кадри з’являться в Інтернеті, на нього буде написано скаргу, і він втратить робоче місце», — пояснює Євген КРАПІВІН.

Представник Уповноваженого з прав людини, керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов говорить про вже відчутні результати такої освітньої діяльності громадських організацій. «Міліція почала прислухатися до громадськості, вона вже бачить суспільство не як джерело доходів, не як людей, щодо яких можна здійснити протиправні дії, а як рівноправного партнера, який знає свої права та як їх відстоювати», — підсумовує Бєлоусов.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День», Костянтин ГОНЧАРОВ
Газета: 
Рубрика: