Леонід КАДЕНЮК, фракція НДП:
— Думаю, криза буде розв’язана швидко. Усе-таки втрутилися два президенти, чого люди вже давно чекали. Що б там не говорили, але за цих умов справа мусить хоч так, хоч iнакше вирішитися, безрезультатно переговори на найвищому рівні не пройдуть. Утім, криза навкруг Тузли вже дала результати, виправити які буде дуже і дуже важко. Наприклад, нам належить ратифікувати договір про ЄЕП. Якщо я ще недавно був переконаний в необхідності такого кроку, то зараз моя точка зору змінилася, і я навіть не знаю, що б мене сьогодні могло переконати проголосувати на підтримку ЄЕПу.
Андрій ШКІЛЬ, фракція БЮТ:
— Вплив дій Росії в Керченській протоці на двосторонні відносини очевидний уже сьогодні. Позиція народних депутатів при голосуванні постанови, що стосується ситуації в районі острова Тузла, — цьому підтвердження. До розриву поки не дійшло і, може, й не дійде, але ситуація для українсько-російських стосунків є катастрофічною, вони погіршилися майже до критичної точки. Я не знаю, хто там i які політичні ігри планував у зв’язку з цим, але якщо хтось щось і планував, то, напевне, такої реакції в своїх планах не передбачав — і українських парламентарів, і суспільства загалом. Рейтинг держави «Росія» в очах українців впав надзвичайно. У тому числі — в Криму. Днями я зустрічався з кримськими парламентарями, мешканцями Керчі, і можу сказати, що «нерозуміння» — це найм’якіша реакція, яку там можна зустріти по відношенню до дій Росії. Можна лише подякувати росіянам, що вони консолідували українське суспільство. За будь-яких обставин ця подія впливатиме на всі уряди, на усіх президентів України. І термін впливу її — як мінімум 15-річний. Навіть якщо зараз не вдасться прискорити виїзд Чорноморського флоту із Севастополя, то ні на день більше, аніж відведений договором 20-річний термін, він там не залишиться. В цьому питанні Росія поставила жирну крапку, незалежно від того, хто б не був президентом України через майже два десятиліття.
Ігор ШУРМА, фракція СДПУ(О):
— Ми маємо справу з типовим проявом російської зовнішньої політики, для якої характерно домагатися свого домінування в будь-якій ситуації будь-якими методами, зухвала демонстрація сили. Вважаю, що наш Президент повинен вжити жорстких заходів, скерованих на забезпечення територіальної цілісності України, її національних інтересів. В іншому випадку може виникнути жорстке протистояння на всіх рівнях. Однак так чи інакше, найближчим часом нас чекає похолодання в двосторонніх вiдносинах. У подальшій же перспективі, думаю, буде як і завжди: після тривалих переговорів розум візьме верх, і ми розпочнемо відбудовувати довіру один до одного.
Рефат ЧУБАРОВ, фракція «Наша Україна»:
— Абсолютна більшість українського політикуму буде тепер насторожено ставитися до будь-яких кроків Росії. Можливо, це й непогано, тому що нам вже давно пора б відкинути деякі стереотипи щодо сусідів. Тобто поряд з усіма негативами, що принесла ситуація навкруг Тузли, вона дала Україні ще й важливий урок, який, поза сумнівом, не пройде даремно.