Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Запитати у народу

Пропонують об’єднані соціал-демократи
4 листопада, 2005 - 00:00

Лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук здійснив дводенне турне промисловими містами Дніпропетровщини, зустрівшись iз жителями Марганця, Нікополя, Дніпродзержинська й обласного центра. Мета поїздки, повідомив він на прес- конференції, полягала в тому, щоб ширше ознайомити громадськість одного з провідних регіонів країни з ідеєю проведення під час виборів всеукраїнського референдуму з народної ініціативи, на який пропонується винести два стратегічно важливих питання — стосовно членства України в НАТО та її участі в єдиному економічному просторі разом iз Росією, Білоруссю та Казахстаном.

Відповідаючи на запитання журналістів, В. Медведчук прокоментував основні положення заяви СДПУ(О) від 1 жовтня 2005 року з цього приводу, де підкреслюється, що рішення про вступ до НАТО та ЄЕП має прийматися не чиновниками, а самим українським народом. «Пропонуючи провести референдум, — сказав лідер партії, — ми виходили з того, щоб він мав юридичні наслідки, спираючись на відповідний закон і положення Конституції. Якщо на перше запитання наші громадяни дадуть позитивну відповідь, то влада отримає карт- бланш на ті зусилля з інтеграції України в НАТО, які вона досі робила без урахування думки народу. Якщо ж виборці не схвалять такий курс, то влада не зможе продовжувати його, не порушуючи українське законодавство». Те ж саме, зазначив В. Медведчук, стосується й проблеми вступу до ЄЕП, час визначитися із зобов’язаннями, які Україна взяла на себе, підписавши міжнародний юридичний документ — угоду про формування Єдиного економічного простору від 19 вересня 2003 року. «Влада, — сказав глава СДПУ(О), — зобов’язана виконувати його, якщо на те буде воля виборців».

Визначитися в питаннях членства в НАТО та ЄЕП, вважає В. Медведчук, для українського народу дуже важливо. «Справа в тому, — пояснив він, — що керівництво країни вже фактично назвало дату вступу до Північноатлантичного альянсу — 2008 рік. Принаймні про це говорив Президент України, керівництво МЗС та інші представники нинішньої влади». У цій обстановці, вважає лідер СДПУ(О), важливо зрозуміти, які дії у відповідь буде зроблено російським керівництвом, якщо йому стане остаточно ясно, що Україна зробила свій вибір на користь НАТО, а не ЄЕП.

Говорячи про необхідність проведення всеукраїнського референдуму з питань ставлення до НАТО та ЄЕП, В. Медведчук одночасно висловив думку, що не вважає доцільним винесення на суд громадян третє, не менш важливе питання, яке багато українських політиків люблять порушувати перед виборами. Йдеться про статус російської мови. Це питання, вважає В. Медведчук, навіть якщо отримає підтримку більшості виборців на референдумі, не матиме юридичних наслідків, оскільки, за роз’ясненням Конституційного Суду, має потребу в імплементації парламентом.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: