Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

10 партій підписали декларацію об’єднання

6 липня, 2007 - 00:00
ДЕКЛАРАЦІЮ БУЛО ПІДПИСАНО В ПРИСУТНОСТІ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВІКТОРА ЮЩЕНКА В ОФІСІ «НАШОЇ УКРАЇНИ» / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Десять партій підписали в четвер декларацію об’єднання демократичних сил, яка, власне, є форматом виборчого блоку, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес- службу «Нашої України». Декларацію було підписано в присутності Президента України Віктора Ющенка в офісі «Нашої України».

Після церемонії В. Ющенко заявив: «Складний переговорний процес між демократичними силами України увінчався успіхом. Сьогодні на ваших очах підписано декларацію об’єднання демократичних сил, формування єдиного виборчого блоку та єдиної політичної партії. Надзвичайно важкі часи вже позаду. Сьогодні українські демократичні сили знову об’єднані, вони сильні. Я бажаю успіху цьому виборчому блокові й цим політичним силам».

Декларацію підписали від «Нашої України» В’ячеслав Кириленко, від партії «Вперед, Україно» Юрій Луценко, від Народного руху України — Борис Тарасюк, від Української республіканської партії «Собор» — Анатолій Матвієнко, від Української народної партії — Юрій Костенко, від Християнсько-демократичного союзу Володимир Стретович, від «Пори» — Владислав Каськів, від Партії захисників Вітчизни — Юрій Кармазін, від Конгресу українських націоналістів Євген Гірник, від Європейської партії України — Микола Катеринчук.

У декларації говориться про підтримку політичного курсу Президента України. «Підписуючи декларацію об’єднання демократичних сил, наші політичні сили закладають підмурівок єдності в демократичному таборі і беруть на себе зобов’язання забезпечити створення єдиної демократичної політичної партії — виразника та захисника національних пріоритетів розвитку і європейських соціально-економічних і політичних стандартів в Україні», — говориться в документі.

Учасники декларації закликали ще до виборів приєднатися до неї інші демократичні сили, які готові об’єднатися в єдину національно-демократичну партію.

Виборчий список блоку демократичних сил «Наша Україна — Народна самооборона» очолить Юрій Луценко. А перша десятка виборчого списку така: Ю. Луценко, В’ячеслав Кириленко, Арсен Яценюк, Анатолій Гриценко, Микола Катеринчук, Ольга Герасим’юк, Віктор Балога, Ксенія Ляпіна, Руслан Князевич, Володимир Ар’єв.

Президент Віктор Ющенка підкреслює, що перша десятка блоку демократичних сил побудована не за партійним принципом, а за логікою представлення виборцям нових осіб блоку. Про це Ющенко сказав у інтерв’ю телеканалові «Інтер», повідомляє прес- служба Президента.

Виборчий штаб блоку очолить глава Секретаріату Президента Віктор Балога.

КОМЕНТАР

«Мегаблок» чи «братська могила»?

— Який результат це дасть? — на це запитання «Дня» відповів експерт Віктор Небоженко

— Більш за все мене бентежить величезна гучна піар-кампанія, в яку повірили самі політики і учасники цього блоку, які називають себе мегаблоком. Не можуть політики, котрі мають мікрорейтинги і не відзначаються особливим впливом у країні, об’єднуватися і називати себе мегаблоком. Це, швидше, мікроблок поки що, бо загальна сила може розраховувати сьогодні на 10 % голосів. Це перше. Друге. Якщо там стане лідером Луценко, то мені незрозуміло, як його лівоцентристські погляди будуть поєднуватися з відверто правоцентристськими поглядами. Третє. «Правиця» робить велику і немужню помилку, можна сказати, українську помилку, тому що бути мужнім — це важко. «Правиця» — одна з небагатьох ідеологічних течій, не будемо говорити про якість, про тих, хто її очолює, але в них є ідеологія, пов’язана з Україною, з капіталізмом, із Заходом. І все-таки вони не втрималися і відмовилися від завдання зараз знайти свій електорат і утримати його: від трьох до п’яти відсотків націоналістів в Україні були завжди, але в них ніколи не було виразників, їх завжди використовували. І зараз те саме, їм пропонують увійти в якесь рихле об’єднання, яке повторює 2004, 2002, 2006 й рік. І це погано, що в нас немає п’ятипартійної системи, коли є праві і ліві, і комуністи, і націоналісти, тому що в такій ситуації центр завжди рихлий, завжди цинічний і завжди прагматичний, і центр може робити будь-які конфігурації.

Більш того, не зовсім зрозуміло, хто буде тягнути роботу. Знаєте, якщо узяти БЮТ, хоч би що там казали, Тимошенко об’їздила півкраїни, всі решта там набагато меншою мірою працювали, більше заробляли після виборів. У Партії регіонів інакша система роботи з виборцями. А «Наша Україна» знову переслідує принцип політичного паразитизму. Спочатку вони виїжджали на націонал-демократичній ідеї, потім вони виїжджали на особистості Ющенка, тепер у них з’явився новий, свіженький лідер, який повинен додати вогню у виборчу кампанію, я маю на увазі Луценка. Це також бентежить. Нарешті, взаємовідносини між Луценком і всіма іншими керівниками будуть дуже складними, тому що вони всі добре знають одне одного (і хороше, і погане). І вони будуть боротися не за голоси виборців, а за увагу Ющенка, за фінансування, за близькість до Секретаріату, та за що завгодно, але лише не за те, щоб створити повноцінну партійну структуру. Тобто ми ще раз нищимо ідею партії, загальнонаціональних партій. Мало того, що ідея парламентаризму переживає колосальну кризу, тепер до неї ще приєднується друга нога, «хвора гангреною», тобто коли партії виявляються або проектами, або частиною майбутньої президентської кампанії.

Газета: