Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

1800 сигарет на рік

Україна — у двадцятці найбільших «курців» світу
24 травня, 2003 - 00:00

Днями 192 країни світу підписали в Женеві першу в історії антитютюнову угоду. До речі, досить радикальну, оскільки документ передбачає серйозні обмеження на рекламу сигарет аж до цілковитої її заборони. Вже сьогодні США і Німеччина визначили багато пунктів для себе абсолютно неприйнятними, притому, що, зі слів директора Українського Інституту суспільного здоров’я Віктора Пономаренка, рамкова конвенція досить обтічна. І щодо багатьох пунктів угоди країни повинні зробити остаточні висновки вже за своїм розумінням. Україна також виявилася серед країн, які вважають, що з курінням слід боротися негайно. В. Пономаренко говорить, що ми протягом чотирьох років обговорення проекту вносили свої корективи, і в результаті всі вони були враховані. До того ж у вівторок Кабмін має намір обговорити і Національну стратегію стосовно боротьби з тютюнопалінням, у якій в обов’язковому порядку приділять увагу моніторингу успіхів і поразок.

Поки, щоправда, наявні здебільшого поразки. У звіті ВООЗ ми займаємо 17 місце за кількістю курців, тобто викурюємо на рік 1,5% усіх виготовлених у світі сигарет, притому, що становимо лише 0,85% населення земної кулі. За середніми підрахунками, кожен курець в Україні «споживає» майже 1800 сигарет на рік і, згідно з медичною статистикою, через «сигаретні» причини в країні щорічно помирають 110 тисяч чоловік. У зв’язку з цим ВООЗ уже розробила для України маловтішний прогноз: до 2020 року в 22% випадків ми помиратимемо від того, що палимо. Щоб уникнути підтвердження прогнозу, Україні, на її думку, необхідно «підняти» економіку, оскільки той факт, що масове тютюнопаління — ознака країн, які лише розвиваються, експерти вже довели. Ще один нюанс: виявилося, що з підлітковим курінням ми справді «на висоті». З того погляду, що за кількістю тих, хто курить у 13-15 років, ми поступаємося лише Чилі. На запитання соціологів, адресоване сильній половині людства: «Чи вважаєте ви привабливою дівчину- курця?», — позитивно відповіли 60%. За даними Інституту суспільного здоров’я, в підлітковому віці палять 30% дівчат і стільки ж юнаків. А свою першу цигарку кожен четвертий викурює в 10 років.

Активісти антитютюнового руху стверджують, що справа полягає у відсутності розуміння суспільством проблеми. Мовляв, на поправках до Закону «Про рекламу» свого часу вдалося наполягти, але Президент наклав на них вето і заявив, що, не виступаючи у принципі проти таких заходів, вважає їх передчасними. Зате підтримуване МОЗ підвищення акцизу на тютюнову продукцію все ж відбулося. Позавчора Верховна Рада затвердила його в розмірі 5%, а отже, з дня опублікування і до 1 січня 2004 року акциз на сигарети з фільтром підвищується з 10 грн. до 11,5 грн. за 1000 штук, а з 1 січня 2004 року він зросте ще на вказані 5%.

Найбільша мрія коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» — створити вільні від куріння зони, подібні до тих, які існують в Австралії. Слід сказати, що на «зеленому континенті» останнім часом вони множаться з неймовірною швидкістю, і позаторiк табу на паління ввели у всіх мельбурнських ресторанах і кафе. А крім того, вільними від диму стали більшість офісів, магазини і кінотеатри. Аналогічно вчинила й влада Ірландії, прийшовши до висновку, що 31% курців — серйозна загроза здоров’ю нації.

Частково ці заходи пов’язані з гучними судовими розглядами, які довелося пережити деяким країнам. Зокрема, як повідомляє Бі-Бі-Сі, астматик Андреа Боулз отримала компенсацію у розмірі 7600 австралійських доларів, оскільки ресторан нібито не зміг забезпечити їй безпечну «обідню» обстановку. До того ж незабаром адвокат потерпілої заявив, що ця сума непорівнянна зі збитками, оскільки «будь-яка людина має право обідати, добре відпочивати і бути при цьому захищеною». Набагато складніше було в 1998 році одній із грецьких авіакомпаній. Її керівництво виплатило 466 тисяч доларів компенсації сім’ї лікаря з Каліфорнії, який помер від астми у літаку, наповненому тютюновим димом.

Психологи вважають, що одна з найбільших перешкод на шляху до вільного від сигаретного диму повітря, — мода. А крім того, наочні допомоги у вигляді фільмів, де димлять усі — від респектабельних дам до злочинців. Нещодавно у Каліфорнії американська асоціація під назвою «Стратити чи помилувати» провела велике дослідження. Переглянувши всі кінофільми з доходом від касових зборів понад 5 мільйонів, вони з’ясували, що 50% з них або зовсім не містили тютюнових сцен, або їх було менше нiж 10. А в іншій частині були як помірні у цьому плані фільми (від 11 до 20 сцен), так і «сповнені диму» (100 і більше). Щоправда, у цьому випадку соціологічні дослідження у висновках розходяться. З одного боку, американські соціологи стверджують, що підлітки, які не курять, у 16 разів частіше беруться за сигарету, якщо їхній улюблений герой курить. А з другого, — Громадська рада з проблем підлітків Росії вивела в цьому питанні іншу формулу: ті, кому до 18, більш охоче прислухалися б до думки батьків і друзів, ніж кумирів.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: