Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

1919

27 грудня, 2002 - 00:00

Цей рік став переломним у ході громадянської війни, одним із основних театрів воєнних дій якої була Україна. Громадянська війна проходила ніби в кількох вимірах: воювали білогвардійці та червоноармійці, петлюрівці та знову червоноармійці, петлюрівці та білогвардійці; війська селянської армії «батька» Махна боролися зі всіма силами (або ж у союзі, але тільки не з «білопогонниками»).

22 січня в Києві було проголошено «Акт Злуки» Української Народної республіки та Західно-української Народної республіки. Це рішення так і не було втілено в життя. Вже 5 лютого в Київ вступили радянські війська. У березні—травні в усій Правобережній Україні (в Галичині паралельно тривала українсько-польська війна, що завершилася в липні поразкою Української Галицької армії), відбувалися запеклі бої військ УНР та Червоної армії. З червня на Лівобережній Україні розгорнувся наступ військ білої гвардії Антона Денікіна. Протистояли їм всі учасники внутрішнього конфлікту (спроба Симона Петлюри домовитися з білими, навіть ціною очищення 31 серпня щойно захопленого у більшовиків Києва, провалилася). На початок вересня денікінці окупували більшу частину України. Вирішального удару по білих завдали махновці, якi фактично паралізували їхній тил і дали частинам червоних шанс відстояти Москву. Також в Україні висадилися інтервенти з блоку Антанта, що переміг у Першій Світовій війні (1914— 1918). Французи і греки з лютого десантувалися в південних портах України (Херсон, Одеса, Миколаїв), але не витримали натиску багатьох різновекторних сил і вже влітку евакуювалися. 6 грудня — початок Першого «Зимового походу» частин УНР (уряд її став на шлях співробітництва з Польщею Юзефа Пілсудського) по денікінським і радянським тилам.

16 грудня Київ вдруге в 1919 р. захопили радянські війська. Стратегічна ініціатива залишилася в руках більшовиків, які контролювали понад 80% території України.

Румунія окупувала Північну Буковину та південну Бессарабію, Чехо-Словаччина — Закарпаття, Польща — Волинь і Східну Галичину; основне населення цих історичних земель становили українці.

Газета: