«В Україні цей день відзначається в умовах, коли вжиток мов на державному рівні все ще регулюється явно недосконалим Законом про мови в Українській РСР (1989 р.)», — говориться, зокрема, у «Зверненні до людей всіх національностей» Соціал-демократичної партії України (об’єднаної). Соціал-демократи висловлюються за якомога швидше законодавче розв’язання мовної проблеми. «Конче потрібно, — йдеться далі у зверненні, — ухвалити новий закон про мови. Також слід прийняти Європейську Хартію регіональних мов і мов національних меншин у версії, що забезпечує доволі широкий спектр прав у вживанні цих мов. Такий характер мав варіант Хартії, ратифікація якого була штучно заблокована».
У новому законі слід, на думку авторів звернення, підтвердити закріплення в Україні статусу державної лише за однією мовою — українською. В той же час за російською мовою необхідно зафіксувати власний правовий статус. Мови національних меншин, які компактно проживають на певних територіях, можуть набувати власного правового статусу на відповідних територіях з ініціативи органів місцевого самоврядування. В рамках нового мовного законодавства українська мова має бути чітко визначена як обов’язкова робоча мова органів державної влади і місцевого самоврядування. На законодавчому рівні слід закріпити вимогу переважного застосування української мови державними засобами масової інформації.
Водночас СДПУ(О), виходячи з основоположного характеру принципу прав людини, вважає, що новий закон про мови повинен надати право кожному громадянинові звертатися до офіційних установ і одержувати відповідь на свої звернення як державною мовою, так і мовою, за якою зафіксовано власний правовий статус. Держава також має гарантувати можливість громадянам отримувати освіту як українською, так і російською мовами (у місцевостях iз компактним проживанням національних меншин, мова яких одержала на цій території власний правовий статус, — також і цією мовою).