Віталій ПОРТНИКОВ, "День"
Коли після урочистої церемонії підписання українсько-російських документів Борис Єльцин і Леонід Кучма попрощалися з журналістами, до преси вийшов Сергій Ястржембський, котрий повідомив, що в обговорювані документи ніяких серйозних коректив на останньому - московському - етапі їх обговорення не вносили.
Говорячи про значущість економічного договору, прес-секретар російського лідера повідомив, що лише додаток до нього складається з 25 сторінок докладного опису проектів взаємодії двох держав. Про конкретний зміст цього додатку журналістам не сказали, але в Москві вже подейкують, нібито він і став головним досягненням українсько-російського діалогу, й передбачають для Кучми важкі пояснення політичним опонентам. Утім, президенти, котрі основний час переговорів провели в особистому спілкуванні, готові обстоювати цей документ. Єльцин заявив, що гарантує його виконання, а Кучма відзначив, що "Єльцин добре тримає удар і виконує свої обіцянки, і я цього навчатимусь у президента Росії". Як заявив пресі російський президент, Москва й Київ збираються забезпечити вільний доступ російського й українського капіталу на ринки обох країн, синхронізувати проведення економічних реформ, узгоджувати структурну політику.
Президенти підписали спільну заяву про подальший розвиток рівноправного партнерства і співпрацю в рамках Співдружності, яка дозволить їм, найвірогідніше, уникнути полеміки, на кшталт обміну думками на недавньому саміті в Кишиневі. Більше того, Єльцин і Кучма пропонують скликати міждержавну конференцію для обговорення перспектив майбутньої співдружності (можливо, на рівні міністрів закордонних справ). Ще одна багатостороння зустріч за участю президентів України, Молдови, прем'єр-міністра Росії й придністровського лідера Ігоря Смирнова відбудеться в березні в Одесі. Її буде присвячено перспективам придністровського врегулювання.
Єльцин і Кучма підписали також заяву про співпрацю у створенні військово-транспортного літака Ан-70 і домовилися, що Азовське море й Керченська протока вважатимуться внутрішніми водами Росії й України й обидві країни розроблятимуть сировинні багатства цих акваторій. Вирішено також, що комісія з питань делімітації українсько-російських кордонів завершить роботу до 1999 року.
Досить велика кількість заходів у п'ятницю була пов'язана для українського президента, яким дивним це не видасться на перший погляд, з товариством московського градоначальника Юрія Лужкова - хоча саме напередодні приїзду Кучми український МЗС виступив із заявою, яка засуджувала севастопольську промову московського мера. Попри це Лужков, як досвідчений гід, показував Кучмі підземний комплекс в Охотному ряду, Храм Христа Спасителя - а в перерві обідав із київським гостем. Президент України зустрівся з представниками української громади в Москві, котрим пообіцяв усебічну підтримку в збереженні культурних традицій. Однак порівняння становища російських українців і українських росіян, вірогідно, може відійти для Кучми на другий план на тлі сьогоднішніх кемерівських вражень. Кучма завершує свій державний візит у Росію в цьому сибірському місті, де він нарешті зможе побачитися зі своєю небогою. Це, здається, прецедент у практиці державних візитів.
Москва
Тетяна КОРОБОВА, "День"
Коли Президент Кучма під час першого офіційного візиту в Росію здає, за виразом декотрих недоброзичливців, Україну; коли ті самі недоброзичливці закидають українському керівництву в демонстрації "кінця багатовекторності" української зовнішньої політики; коли Леонід Кучма в Москві обіймається з Юрієм Лужковим, котрий не вибачився перед українським народом за пред'явлені вже вкотре територіальні претензії в Севастополі; коли все, що відбувається в українсько-російських відносинах, розглядають як "перемогу лінії Разумкова", заступника секретаря РНБО - перебування секретаря РНБО Володимира Горбуліна в цей же час у Лондоні факт цікавий сам по собі.
Можливо, прокоментувати його можна було б пісенно: "Тебе - направо, мне - налево, ну и до свидания". Урешті-решт чутки про подальший розвиток кар'єри Горбуліна саме в дипломатичних сферах ідуть давно. І про те, що черга саме Горбуліна стати жертвою невситимих російських інтересів - також подейкують.
Однак не виключено, що споконвічне зовнішньополітичне бажання суверенної України всидіти на двох стільцях - також є. Саме тепер, коли жваво обговорюють, зокрема й російські ЗМІ, питання про те, що українське керівництво готове на все, аби лише, пройшовши через вибори, за допомогою Росії зберегти владу, Володимир Горбулін заявляє в Лондоні на переговорах в МЗС: "Розвиток співробітництва України й НАТО здійснюється більш високими темпами, ніж з іншими європейськими структурами". І більше того, "Україна готова стати асоційованим членом західно-європейського союзу".
Господь із тим, що "асоційований член", немов якесь новоутворення, нікому не зрозуміле. Головне в тому, що "країна, реалізуючи курс на вступ до європейських структур, водночас розвиває відносини з Росією".
Коротше кажучи, питання про те, чому під час історичної зустрічі при повному параді президентів Росії й України Володимир Горбулін опинився в Лондоні - все одно залишається. Як символ.
P.S. Президент України Леонід Кучма на переговорах з президентом РФ Борисом Єльциним у Кремлі в п'ятницю знов підтвердив, що його країна не збирається вступати в НАТО. Про це повідомив журналістам прес-секретар президента РФ Сергій Ястржембський.