Дві різнопланові, але вельми пересічні як за технікою виконання, так і за важливістю події сталися на газовому ринку України. Компанія «Газ України» за участю материнської компанії «Нафтогаз України» провела шоу-церемонію вручення антипремій ім. Плюшкіна великим газовим неплатникам. Раніше, того ж дня, Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України видала відомому ЗАТ «УкрГаз-Енерго» п'ятирічну ліцензію на поставку природного газу за нерегульованим тарифом. Ліцензія виявилася дуже урізаною. Граничний щорічний об'єм поставки газу для цього СП (його засновники — «Нафтогаз України» та ще одне відоме українсько-російсько-швейцарське СП — «Росукренерго») становить 5,04 млрд. кубометрів (згідно з підписаними раніше українсько- російськими документами обсяг постачань СП міг сягати 32 млрд. кубометрів). При цьому «УкрГаз- Енерго» дозволено постачати природний газ за ціною, що не перевищує 548 грн. за 1 тис. куб. м без урахування тарифів на транспортування, поставку та податку на додану вартість.
Але повернімося до наших плюшкіних, які цього року купують газ, як сказав генеральний директор «Газу України» Олександр Болкисєв, «в обмін на обіцянки». Їх, звісна річ, заочно нагороджували в таких номінаціях, як «Ноздрьов», «Ревізська казка», «Коробочка»... При цьому, хоч це і дивн о, серед номінантів не було жодного промислового підприємства — лише підприємства теплокомуненерго та облгази. Тим часом у боргов ому зведенні, доданому до прес-релізу «Газу України», повідомляються страшні цифри. Виявляється, за два місяці цього року українські плюшкіни, коробочки та ноздрьови заборгували майже вдвічі більше, ніж за весь минулий рік, а саме — 470 мільйонів гривень, або 56% від вартості використаного газу. При цьому рівень оплат коливається від 34% у Закарпатській до 66% у Сумській областях.
Тим часом «Газ України» недавно жорстко попереджав боржників і, судячи за цитованими даними, майже всю країну, що відключатиме неплатників. Але загроза, мабуть, так і залишилася нереалізованою — невдовзі вибори, й уряд у зв'язку з цим не може вдаватися до жорстких заходів і, навпаки, може стримувати від них власників газу, які щодня зазнають мільйонних збитків. Ось і доводиться «Газу України» вдаватися не до відключення, що було б, напевно, цілком логічно, а до набагато м'якших заходів — пересиланні поштою відповідних дипломів своїм антигероям. (Наступні церемонії, як пообіцяв глава НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко, відбуватимуться з оголошенням керівників і власників структур-боржників, а також тих політиків, які за ними стоять).
Утім, у цьому питанні ще треба би розібратися. А з ким, власне, мали укладати договори українські підприємства? З «УкрГаз- Енерго», яке лише тепер отримало ліцензію, чи з «Газом України», який, як усі знали, згідно з українсько-російськими газовими домовленостями газу не отримує? Тож за нинішні внутрішні газові борги, що незабаром виявляться ще й як міжнародні, велика частка відповідальності лежить на самому уряді, який нагородив країну угодами, що їх сам же не сприймає як щось постійне. Що ж тут казати про клієнтів газового сектора, яким «просто гріх» не скористатися безладдям?
Але, можливо, видача ліцензії «УкрГаз-Енерго» розставить тепер усе на свої місця, й український газовий ринок розцвіте пишним цвітом? Схоже, Івченко саме так і думає. Відповідаючи на «плюшкінській» церемонії на запитання «Дня», він висловив упевненість, що решту об'єму необхідного країні газу постачатиме «Нафтогаз України». І це, за його словами, вже «документально визначене». Але ось споживачів газові трейдери, за словами голови НАК, ще не поділили. На його думку, річ у тому, що споживачі матимуть більше постачальників і зможуть між ними («УкрГаз- Енерго», «Газ України», «Газ-тепло» й іншими) вибирати.
Утім, в експертній спільноті думки з цього питання розділяються. Експерт Центру досліджень політичних цінностей Олексій Доній вважає, що «ситуація з «Росукренерго» дуже невпевнена». «Очевидно, після виборів і створення парламентської коаліції влада може бути зацікавлена в пошуку нових переговорників, — каже Доній, — у зв'язку з чим економічний блок уряду можуть очолити зовсім інші люди, яким буде легше порозумітися з російською стороною»...
Директор Інституту проблем екології й енергозбереження Сергій Єрмілов має з цього питання жорстку думку: «Якщо, наприклад, ми з вами отримаємо ліцензію на торгівлю газом, то чи зможемо купити його на таких самих умовах, як «УкрГаз-Енерго» в «Росукренерго»? Звісно, ні. Тому що сьогодні фіксується монопольне становище цих двох фірм на нашому ринку. І навіть «Нафтогаз України» не зможе з ними конкурувати. Наслідки цього зрозумілі: гроші йтимуть в обхід бюджету, ціни вже з 1 квітня почнуть суттєво підвищуватися, і до кінця року, на мою думку, ціна на газ в Україні виросте щонайменше вдвічі». І не випадково Івченко так упевнено говорить про майбутні, але суворіші акції, спрямовані на боротьбу з боржниками... Адже якщо не платять за ще досить низькими нинішніми цінами, то що буде після їх підвищення?