Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Антимонопольний комітет сподівається і попереджує ...

16 квітня, 2004 - 00:00

Учорашня прес-конференція голови Антимонопольного комітету Олексія Костусєва мала майже наукову назву «Стосовно стану конкуренції в гірничо-металургійному комплексі». Насправді йшлося про протидію інфляції в зв’язку із зростанням цін на метал. За твердженням голови АМК, проблема вже переросла відносини між виробниками та споживачами металу і «почала негативно впливати на стан економіки загалом», негативно позначаючись на конкурентоспроможності наших товарів на світових ринках. Костусєв констатував, що це викликає великий неспокій, «оскільки може виникнути ланцюгова реакція, результатом якої буває тотальний стрибок цін». Зі слів Костусєва, Президент дав йому «жорстке дорученн я за стислі терміни вжити всіх заходiв, передбачених законом».

Джерела підвищення цін на український метал, за Костусєвим, слід шукати в сприятливій міжнародній кон’юнктурі, що викликала додатковий попит не тільки на метал і металопродукцію, а й на залізорудну сировину та кокс, а як наслідок — дисбаланс попиту і пропозиції та зростання цін на внутрішньому ринку. «Ще одним чинником, що стимулює підвищення цін, було зростання вартості енергоносіїв, котрі використовують при виробництві металу», — немов побіжно відзначив Костусєв, наголосивши при цьому, що визнає наявність об’єктивних чинників для підвищення цін.

Проте АМК надіслав низці підприємств «обов’язкові до розгляду рекомендації». Серед них Нікопольський завод феросплавів (група «Інтерпайп»), Кременчуцький сталеливарний завод («ТАС»), металургійний завод «Азовсталь» (СКМ). Основна вимога — знизити ціни до економічно обгрунтованих. Голова АМК констатував, що останнім часом до рекомендацій комітету прислухаються. Свої надії на успіх цього разу він пов’язав насамперед із тим, що «власниками цих компаній є люди, яким не байдужі державні інтереси та які розуміють серйозність проблеми і її можливі наслідки для економіки України». «Вони лідери не тільки в економіці, — додав Костусєв, — а й у громадській думці. І те, як вони поводитимуться в цій ситуації, стане прикладом, сподіваюся, позитивним, а не негативним, для всіх бізнесменів у нашій країні». В іншому разі Костусєв пригрозив жорсткими санкціями: до 10% від виручки за рік. У цифрах це означає «мільярдні можливі штрафи». Демонстрація рішучості АМК, очевидно, розрахована на тих, хто не знає, хто стоїть за названими заводами та компаніями.

Для такого припущення є пiдстави. Як відомо, Кабмін уже вів роботу з металургами з цінової проблеми і навіть підписав із ними відповідний меморандум. Він — що, не виконується? Костусєв ухилився від відповіді на це запитання «Дня». Точно так само він не дав прямої й зрозумілої відповіді на запитання, чому АМК не приділяє уваги газовикам — «призвідникам» нинішнього цінового ривка. Це породжує припущення про імітацію описуваних зусиль?

Тим часом такі зусилля сьогодні справді необхідні. Як висловився один з експертів «Дня», промислові ціни в Україні «просто киплять». Питання лише в тому, чи варто тут сподіватися на свідомість і позитивний приклад? Чи вплине він, скажімо, на вартість картоплі, м’яса й овочів на базарі, якщо напередодні селянці підвищили ціну на газ?

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: