Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Антивибори

Хто виграє від ліквідації райрад у столиці України?
27 серпня, 2010 - 00:00

У середу Київрада вирішила взяти владу в столиці у свої руки, потіснивши, а можливо, й ліквідувавши суперників «на місцях» — районні ради. З відповідною ініціативою виступив в.о. мера Олександр Попов, який майже повністю «зашунтував» все ще чинного десь у швейцарській далині Леоніда Черновецького. Виступаючи на сесії, він сказав: «Ми просимо розглянути можливість надання Києву повноважень у вирішенні питання: будуть райони в Києві та районні ради чи буде лише вертикаль влади Київської міськадміністрації — районні держадміністрації, які будуть підпорядковані Київській міськадміністрації». Відповідне рішення у вигляді змін до Закону «Про столицю України — місто-герой Київ» має право ухвалити Верховна Рада. Тому депутати Київради 65-ма голосами ухвалили до неї відповідне звернення. У ньому зроблено посилання на закон про місцеве самоврядування, який надає право міським радам і територіальним громадам міст із районним діленням вирішувати питання про необхідність створення районних рад у місті. «Таким чином, зважаючи на вищевикладене, звертаємося до вас із проханням вирішити питання про внесення змін до Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ» щодо створення (нестворення) районних рад», — зазначається в зверненні. За його прийняття проголосували представники Партії регіонів, блоку Леоніда Черновецького, а також вісім депутатів із фракції БЮТ і один (Дмитро Андрієвський) — із фракції блоку Кличка.

Офіційне мотивування підготовлюваного рішення (ніхто з експертів не сумнівається, що воно буде легко «проштамповане» в парламенті) полягає в тому, що таким чином у столиці будуть істотно скорочені витрати на управлінський апарат. Попов підкреслив, що сьогодні в бюрократичній системі столиці працюють 3,6 тисячі осіб, і за рік на них витрачається 309 мільйонів гривень. «Якщо говорити про ефективність використання бюджетних коштів, то починати треба з того, щоб економити ресурси, починаючи з самих себе», — підкреслив Попов. І київські депутати ухвалили рішення про скорочення не менш як на 20% чисельності працівників КМА (станом на 1 листопада 2009 року).

Утім, настільки радикальна перебудова далеко не всім подобалась. Наприклад, лідер партії «Сильна Україна» й віце-прем’єр уряду країни Сергій Тігіпко виступає за «повне перезавантаження» влади в Києві. «Скасування районних рад Києва — спірне рішення, що ослаблює місцеве самоврядування. Влада має бути ближче до людей, повинні існувати дієві механізми контролю влади з боку виборців», — наполягає Тігіпко. Кажучи про можливість скасування районних рад у столиці, він зазначив: «Весь світовий досвід свідчить, що необхідно зміцнювати місцеву самоврядність. Позбавляти киян районних депутатів не можна». Тігіпко пропонує спочатку порадитися з киянами: «Думка депутатів міськради — це не думка городян. Упевнений, що кияни не підтримали б скасування районних рад». Крім того, «сильний» лідер зауважує, що Київ уже готується до виборів до райрад, а «їх фактично хочуть скасувати заднім числом». Тігіпко побоюється, що на таких принципах «складно буде будувати країну».

Ще радикальніші заяви лунали вчора на прес-конференції «Кому й для чого вигідно ліквідувати столичні райони?», де було оприлюднене соціологічне дослідження: «Київ — районні вибори». Директор Компанії стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець, наприклад, стверджував, що ліквідація столичних рад і, відповідно, скасування виборів у Києві, де Партія регіонів не має шансів отримати більшість як у боротьбі за крісло мера, так і голів районних рад, — це «зачистка виборчого поля під одну політсилу, спроба обмежити виборчі права киян».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: