Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Арифметика» занедбаної проблеми

Близько 11 тисяч військових очікують на житло більше 10 років
5 червня, 2004 - 00:00

Забезпечення житлом військовослужбовців — ключове питання реформування українського війська. Вчорашній брифінг під такою назвою директора Департаменту капітального будівництва та управління фондами Міністерства оборони України Сергія Веліжанського ще раз привернув увагу журналістів та громадськості до однієї з найболючіших соціальних проблем, що є просто образливим для Збройних Сил протягом тривалого періоду. У спадщину від Радянської Армії Збройні Сили України одержали житлову чергу в 56,7 тисяч чоловік. Крім цього, повернення на Батьківщину більш ніж 20 тисяч військовослужбовців, щорічний прихід до війська молодих офіцерів закономірно призвели до збільшення цієї черги. І за 12 років майже 66 тисяч сімей військовослужбовців отримали житло, проблема й досі залишається не вирішеною.

На початок червня цього року у «квартирній черзі» перебувають 46041 військовослужбовців ЗС України. Серед них — 21277 військових мешкають на приватних квартирах, майже 14 тисяч — у гуртожитках військового відомства, 4109 — у службових приміщеннях. Ще 6670 вояків перебувають у черзі на покращання житлових умов. Майже 15 тисяч військовиків очікують на отримання власного житла від 5 до 10 років, близько 11 тисяч — 10 і більше років. Такою є «арифметика» цієї ганебної для держави проблеми.

Для того, щоб всі громадяни, що присвятили своє життя служінню Батьківщині, нарешті позбулися статусу «безквартирників», необхідно 1003,7 мільйонів гривень. Однак фактично з Державного бюджету виділяється лише 304,4 мільйонів гривень. Загалом одним із найважливіших документів, яким координуються заходи з будівництва та придбання житла для військовиків, є «Комплексна програма забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей», яку було затверджено Указом Президента України та Постановою Кабінету Міністрів України. Цією програмою передбачалося протягом 2000-2006 років побудувати та придбати для військових 54,9 тисяч квартир. Однак протягом 2000-2003 років із передбачених цією програмою обсягів фінансування у розмірі 1771,1 мільйонів гривень (а це фактично 27,2 тисяч квартир) було виділено 993,5 мільйонів гривень (56%), на які було побудовано і придбано 15,1 тисяч квартир (59%). Уряд у квітні прийняв відповідну Постанову. Нею продовжено термін дії Комплексної програми до 2010 року та передбачено щорічно будувати для військовослужбовців ЗС України близько 5 тисяч квартир.

Міністерство оборони також планує продовження будівництва житлових будинків силами військових будівельних організацій. Це значно здешевлює будівництво і дозволить отримати житло за ціною нижче середньорегіональної на 10-15%. Для вирішення житлової проблеми в регіонах, де вартість житла на вторинному ринку менше вартості його будівництва, за словами С. Веліжанського, доцільнішим є просто придбання житла. Серед інших напрямків вирішення «квартирної проблеми» важливими також є обмін військового майна на житло; спільна забудова за кошти інвесторів територій військових містечок, що звільняються в результаті реформування Збройних Сил України; отримання житла за рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам (1,5% від податку на прибуток підприємств). Щоправда, у минулому році за рахунок субвенцій військове відомство отримало лише 183 квартири. Майже у половині областей України протягом останніх чотирьох років житло за рахунок субвенцій не виділялося.

Загалом, планом, який було затверджено Міністром оборони України у березні цього року, передбачено побудувати та придбати за виділені бюджетні кошти 5,168 квартир, за рахунок будівництва житла власними силами — 3,150 квартир, пайової участі з іншими замовниками — 1,331 квартиру, придбання житла у гарнізонах, де Міністерство оборони не веде власне будівництво — 387 квартир, обміну військового майна — 300 квартир.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: