Завтра на засіданні президії ЦК Атомпрофспілки обговорюватиметься питання про останні кадрові зміни в НАЕК «Енергоатом». Як відомо, 5 червня Кабмін призначив президентом «Енергоатома» екс-міністра палива та енергетики України, доктора технічних наук Сергія Тулуба, а Юрія Недашківського звільнив із цієї посади. Ці рішення викликали неоднозначну реакцію у профспілкових активістів галузі. «Захисники трудящих» пригрозили, що використають передбачені Конституцією заходи, аж до пікетування Адміністрації Президента, щоб відстояти інтереси звільненого Ю. Недашківського. Як сказав «Дню» голова профкому «Енергоатома» Олексій Лич, абсолютно незрозуміло, яке передбачене законодавством формулювання можна записати звільненому члену профспілки Недашкiвському.
Президент, як завжди, вчинив неординарно попередив назріваючий конфлікт у вибухонебезпечній сфері «мирного атома». Минулої п’ятниці керівники профспілки отримали запрошення відвідати Банкову. У офіційному повідомленні про це рандеву, поширеному управлінням інформації і зв’язків з громадськістю Адміністрації глави держави, говорилося, що було обговорено питання підвищення ефективності атомної енергетики та промисловості, розв’язання соціальних проблем її працівників. Л.Кучма дав зрозуміти, що нині назріла необхідність замінити фахівців-атомників, які займають керівні посади в компанії, фахівцями-управлінцями, здатними забезпечити «ефективну економічну та управлінську стабільність» розвитку атомної енергетики.
Приблизно в цей же час новопризначений атомний президент зустрічався з директорами підлеглих йому АЕС. С. Тулуб визначив пріоритети для керівників усіх підрозділів «Енергоатома»: своєчасна виплата зарплати, забезпечення ядерної безпеки, купівля свіжого й вивіз відпрацьованого палива, виконання планових завдань з виробництва електроенергії, зниження невиробничих витрат. При цьому увагу було звернено на парадоксальну ситуацію: атомні електростанції сьогодні витрачають на експлуатаційні потреби, що визначає зрештою безпеку об’єктів, набагато менше, ніж сплачують податків. Вони становлять половину всіх коштів, що отримують АЕС від енергоринку за продану йому електроенергію. Але при цьому станції були в нерівному становищi. Як розповiв учора на зустрічі з журналістами С. Тулуб, Хмельницька АЕС чомусь користувалася особливою прихильністю колишнього керівництва компанії при розподілі прибутків, тоді як Запорізька була у становищі падчерки. Нерівномірним С. Тулуб вважає й розподіл коштів між АЕС і дирекцією «Енергоатома», які в процентному співвідношенні минулого року становили відповідно 53% і 46%. Минулого року «Енергоатом» за статтею «інші витрати» витратив 1,741 млрд. грн., з яких необхідними новий глава компанії вважає лише половину. Не задовольняє його й кредитна політика компанії. Минулого року «Енергоатом» залучив 1,7 млрд. грн. кредитних ресурсів, для обслуговування яких йому довелося за п’ять місяців сплатити 563 млн. грн. (з них 50 млн. грн. становили відсотки). Пр и цьому загальна заборгованість компанії щодо кредитів досягла 367 млн. грн.).
С. Тулуб також повідомив, що близько 2,5 млрд. грн. кредиторської заборгованості компанії перед комерційними структурами були сформовані за часів використання вексельних, бартерних і інших негрошових форм розрахунків, і тому така заборгованість «має штучний характер». Відповідаючи на запитання «Дня», Тулуб сказав, що дочірня компанія відомої (своїми операціями на ринку атомної енергії) структури «Брінкфорд» сьогодні пропонує «Енергоатому» взяти в оренду приміщення, які забрала свого часу за сумнівні борги. Як тут не згадати, «чиєю» людиною був Недашківський, які структури «працювали» з «Енергоатомом» і за чиїм списком пройшли в парламент їхні власники. «Хвиля» щодо звiльнення Недашковського, що здійнялася в ЗМІ, якi співчувають Тимошенко — Ющенку, в цьому випадку дуже показова.
Не залишився без уваги нового керівництва «Енергоатома» й перебіг добудови атомних блоків Рівненської та Хмельницької АЕС. С. Тулуб зазначив, що за рівня готовності 75-80% вартість добудови майже дорівнює вартості нового готового блока.
Схоже, новий президент «Енергоатома» за декілька днів роботи на своїй посаді вже підняв і освоїв досить глибокі «пласти» галузі, з якою постійно контактував і як міністр палива та енергетики, і як заступник секретаря РНБОУ. Працівники «Енергоатома» розповіли «Дню», що їхній новий міністр тепер готується до екзамену, пов’язаного з отриманням спеціального допуску для роботи в ядерній енергетиці. Все це зумовило й зміну позиції профспілок. Як сказав О. Лич, профспілки залишаються поза всякою політикою й, звичайно, працюватимуть з новим президентом компанії.
Коментуючи сенс призначення наглядової колегії «Енергоатома» на чолі з депутатом Андрієм Деркачем, лідер профспілки згадав солдата Чонкіна, начальство якого множило системи НКВС доти, доки не зрозуміло, що ними оплутана й у них вже задіяна вся країна. За словами Лича, підгрунтя новоствореного органу зовсім не в тому, щоб відстоювати інтереси компанії та держави. «Це спроба залізти в ще одну нерозподілену галузь», — сказав профспілковий бос атомників.