Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Автобум-2

Креативний бізнес приходить на допомогу і позичальникам, і банкам
26 лютого, 2009 - 00:00

Зізнаюся, такого мені бачити ще не доводилося. На майданчику в 33 гектари, як солдати на параді, вишикувалося понад сім тисяч новеньких автомобілів. Поряд — приблизно сотня вантажівок, які раніше розвозили своїх менших «побратимів» всією країною. Сьогодні вони та їхні водії без роботи. Але, побувавши тут, переконуєшся: довго так не буде.

Новий час народжує своїх людей діла. Колись ними були «червоні директори» й кооператори, потім на їхнє місце прийшли банкіри, приватизатори й «човники». Слідом за ними доля України опинилася в руках різних мастей і масштабів олігархів. Сьогодні вони, схоже, збідніли, і, як і вся країна, вирішують свої, не менш складні, ніж у пересічних громадян, проблеми. А в герої нового часу спробували пробитися колектори, такі собі викидайла прострочених кредитів, а також їхні антиподи — антиколекторські компанії, що намагаються захищати громадян від справедливих чи не дуже домагань банків. Але ні ті, ні інші особливого місця й довіри в суспільстві не завоювали. Колекторам, наприклад, згідно з вказівкою Президента, за незаконні дії навіть загрожує державне регулювання — силами правоохоронців. Зрозуміло, що після цього вони «загнуться», як й їхні візаві, що лишилися осторонь.

То хто ж сьогодні попереду ділового сектору, хто показує країні якщо не шляхи, то хоч би стежини для виходу з кризи?

Є такі люди! Теперішньому, а отже, креативному бізнесу криза не є перешкодою, а радше стимулом подумати головою. Після того, як потужні автовози стали на прикол, цим волею-неволею довелося зайнятися одному з лідерів українського авторинку — компанії «Автологістика» (на її рахунку понад 140 тисяч автомобілів, увезених до України в роки автобуму).

В суботу, на Масляну, в Експоцентрі України відбудеться незвичайний аукціон, здатний якщо не переламати спадаючий тренд розвитку нашої економіки, то, принаймні, витягнути з кризової ями багатьох людей і, цілком можливо, навіть деякі фінансові установи. Це буде перший, ще ніби пробний і в певному сенсі рекламний, продаж. Чого?

Не смійтеся, будь ласка, на цьому аукціоні буде виставлено 50 автомашин, яких сьогодні, у принципі, майже ніхто не купує. Та організатори певні: якщо і не відразу, то невдовзі подібні заходи користуватимуться скаженим успіхом. Ідеться про продаж так званих кредитних авто. Їхні господарі, звісно, не знали, що може настати криза з такими її рисами, як безробіття та зниження зарплати. Тепер вони виявилися не в змозі розраховуватися з банками і хочуть позбутися проблем, добровільно продавши свої машини, а за виручені гроші погасити банківський кредит. І на базі «Автологістики» починає роботу ще і ТОВ «Автомобільні аукціони».

У вівторок голова спостережної ради цієї компанії Павло Гайдай повідомив журналістам кілька новин. Перша полягала в тому, що аукціон, який представляється, не має жодних родинних зв’язків з аналогічним шоу, що влаштовується київським мером. Друга стосувалася банків, які, за словами Гайдая, сильно соромляться розголошувати інформацію про кількість проданих за їхньої допомоги автомобілів (тому, як зрозуміли журналісти, їм не рекомендується цікавитися банками-партнерами компанії).

Третя новина справді шокувала: виявляється, за розрахунками фахівців, кількість потенційно неповоротних автокредитів в Україні може скласти понад 162 тисячі (це перевищує прогноз купівлі нових автомобілів на 2009 рік). Ось яким ринком компанія вирішила зайнятися.

Після того, як був готовий бізнес-план, підприємці задумалися про прийнятність своєї ідеї. І вийшло, що вона цілком моральна і нікому не завдасть шкоди. Ба навіть має піти на користь усім тим, хто знаходиться в човні під назвою Україна. Першими виграють, звичайно, самі позичальники, які таким чином, продавши за ринковою ціною своє авто (інакше воно щотижня втрачає в ціні не менше тисячі доларів), отримують можливість розрахуватися з банком і перестають платити відсотки й пеню.

Банкіри позбуваються не лише мороки з продажем автомобілів, у чому не мають ніякого досвіду, але і проблемних кредитів, отримують свої гроші, можуть повертати депозити і збільшують свої шанси на рефінансування Нацбанком. Таким чином, банки, нехай частково, але все ж повертають втрачену довіру суспільства. А якщо вони почнуть працювати, відновлять кредитування економіки, то, вважайте, кризі прийшов кінець.

Для справи, звісно, потрібно більше часу, ніж для цієї казки. Наприклад, перед тим, як організовувати аукціони, компанії потрібно було відпрацювати систему передпродажної підготовки ненових машин.

Відповідний сучасний цех журналістам показував директор цього центру для реставрації вживаних машин Роберт Рудницький. «Обладнання підготовлене, люди навчені, — рапортував він. — Усе, що ви бачите в цьому цеху, узгоджене з вимогами виробників. За зміну тут можна провести передпродажну підготовку 150 автомобілів, включаючи навіть так званий важкий ремонт». Рудницький показує на установку з написом BlackHawk і пояснює: «На ній можна виконати будь-яку геометрію кузова». А за словами Гайдая, до аукціону машинам, за бажанням продавців, може бути зроблено «розумний» ремонт, проведена їхня доукомплектація, миття, хімчистка салону. «Ми не пропонуємо кота в мішку, а чесно говоримо покупцеві, який йому може бути продано автомобіль, і при цьому не приховуємо від нього жодної подряпини», — розповідає голова НС.

Отож, вже 1 березня на інтернет-порталі компанії має стартувати перший справжній аукціон із підвищувальним кроком 50—100 доларів, на якому планується продати 100 машин. А далі, як сподіваються організатори, все піде по висхідній: 350 на місяць, приблизно 30 тисяч на рік, а для цього — півмільйона заходів на сайт. І після кожного аукціону три переможці з кожного виставленого лоту приїжджатимуть на базу зберігання і підготовки, щоб особисто ознайомитися з уподобаним автомобілем і дати остаточну згоду на купівлю. Якщо перший передумує, то право купити надається другому, але вже за його, нижчою ціною. Якщо передумує другий, то покупцем стає третій... Так остаточно шліфуватиметься ринкова ціна.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: