Четвер 11 вересня може стати останнім днем існування парламентської коаліції у форматі БЮТ+НУ-НС, оскільки саме завтра більшість розпадеться де-юре — на десятий день після того як «помаранчева» фракція оголосила про вихід із коаліційного табору. Після цього почнеться 30-денний відлік часу для формування нової правлячої коаліції або, якщо створити її не вдасться, — для розпуску Верховної Ради. Як коаліційний ребус збираються вирішувати в пропрем’єрській політичній силі та на які поступки готові піти бютівці заради порятунку коаліції в існуючому її вигляді, — поцікавився «День» у народного депутата від БЮТ Валерія Писаренка.
— Валерію Володимировичу, можете коротко, але виразно пояснити суспільству загалом та виборцям політичної сили, яку ви представляєте зокрема, що сьогодні відбувається в таборі демократів?
— Що відбувається? Відбувається українське життя, не більше. Зараз, на жаль, Президент почав президентську кампанію, але, на мій погляд, дуже рано почав. Основою цієї президентської кампанії стало знищення Президентом своїх основних конкурентів. Вельми й вельми сумно, що Президент абсолютно не розділяє, хто свій, хто чужий і старається знищити всіх, хто стоїть на його шляху. Однак нарівні з цим Віктор Ющенко не дивиться на те, що в суспільстві залишилося лише п’ять відсотків українців, готових підтримати його ідеї. А в основі ідей, які сьогодні декларує Президент, на жаль, закладені основи втручання в справи інших держав і початок воєнних конфліктів на боці окремих держав.
— «Раніше я була налаштована підтримувати єдиного кандидата в президенти. Після подій минулого тижня я серйозно роздумую над цим», — це цитата вашого лідера, прем’єр-міністра Юлії Тимошенко в інтерв’ю британському журналу The Financial Times. Отже, не лише глава держави почав президентську кампанію.
— Вибачте, але я дуже хочу спростувати загальну думку про те, що Юлія Володимирівна заявила, що стовідсотково балотуватиметься в президенти, і оповістила про старт своєї виборчої кампанії. На сьогодні в нашій політичній силі не обговорюється участь у президентській кампанії 2010 року. Більше того, на своїй прес-конференції Юлія Тимошенко заявила, що найближчий рік українські політики (в тому числі й лідери найбільших політичних сил) зобов’язані працювати на добробут людей, а не на власний імідж та рейтинг. Саме тому я вважаю, що весь цей час ми працюватимемо на те, щоб дати результат нашої фракції в парламенті та нашої команди в уряді.
— А чи обговорювали ви на засіданні фракції свої дружні голосування з опонентами з Партії регіонів? Сьогодні ніхто з 156 депутатів БЮТ про це не каже, однак, погодьтеся, з електорального боку ваші голосування виглядають, скажімо так, вельми непривабливо.
— Сьогодні (зітхає. — Ред.) буквально всі докоряють нас у наших останніх голосуваннях. Я б дуже хотів переконати всіх українців у тому, що насправді-то нічого надзвичайного в стінах парламенту не сталося. Відсутні будь-які натяки на інший коаліційний формат, але, на жаль, нашими колегами з «Нашої України» створюються всі передумови для того, щоб показати суспільству неможливість існування демократичної коаліції. Одночасно з цим, якщо подивитися на останні голосування, сьогодні п’ять представлених у Верховній Раді України фракцій голосують спільно. Не голосує хіба що частина «Нашої України», яка сьогодні, на жаль, перебуває під впливом однієї людини — пана Балоги.
Я переконаний, що результатом згаданих вами голосувань буде стабільність і спокій у нашій державі. Ми стараємося змінити ставлення влади до людей шляхом нормування повноважень усіх гілок влади. Більше того, ви бачите, соціальні закони, які затверджуються навіть більше ніж 400 голосами в парламенті, — це те, до чого нас закликали в останні роки всі українці, незалежно від того, проживають вони на сході чи на заході. Блок Юлії Тимошенко сьогодні не хоче задля власного рейтингу зраджувати національні інтереси. Тому ми й надалі робитимемо все для того, щоб в Україні панували мир, спокій і добробут, навіть якщо через це дехто намагатиметься знизити рейтинг нашої політичної сили.
— Пане Валерію, для збереження миру та спокою насправді є чіткий обмежений час: Арсеній Яценюк оприлюднив заяву НУ-НС про вихід із коаліції. Однак формально, як відомо, коаліція розпадеться лише 11 вересня (на десятий день після того, як НУ-НС оголосила 2 вересня про вихід із табору правлячої більшості). Після цього почнеться 30-денний відлік часу для формування нової правлячої коаліції або, якщо створити її не вдасться, — для розпуску ВР. На якій стадії сьогодні ваші переговори з колегами з пропрезидентської фракції і на які, умовно кажучи, жертви готові піти бютівці заради збереження правлячої парламентської більшості у форматі БЮТ+НУ-НС?
— Насправді, БЮТ сьогодні бореться не за більшість у парламенті, а за те, щоб в Україні не почалася ні громадянська війна, ні війна на наших кордонах. Ми бачимо, що «Наша Україна», або, швидше, її окрема частина сьогодні, піддаючись впливу, намагається зруйнувати те, що ми будували так складно протягом останніх трьох років. Мені здається, що знищення зараз демократичної коаліції може назавжди поставити хрест на будь-яких демократичних об’єднаннях найближчим часом. Люди не зможуть зрозуміти, чому так важко народжена коаліційна дитина була з такою легкістю кинутий батьками. І повірте, саме в цьому полягає найбільша загроза для демократичних сил. Однак ми залишаємо відкритими двері для «Нашої України» для того, щоб вони повернулися в демократичну коаліцію. Більше того, ми готові грати на вельми широкому компромісному полі. Разом із тим, ми аналізуємо останні події і заяви лідерів «Нашої України», які свідчать про їхнє небажання повертатися до коаліції, які направлені на підвищення напруженості задля президентської виборчої кампанії, які націлені на проведення дострокових виборів і створення нової хаотичної ситуації у країні. Знову йдеться про схід — захід, про російську мову тощо. Я переконаний, що сьогодні у нас немає підстав, щоб йти на вибори.
— А як ви вважаєте, з урахуванням того, з якого скандально-брудного майданчика стартувала президентська кампанія, є щось або хтось, здатний все ж об’єднати 2010 року зусилля Юлії Володимирівни та Віктора Андрійовича?
— Я вважаю, що таким чинником могла б стати офіційна відмова Віктора Андрійовича Ющенка від «бойових дій» проти Юлії Володимирівни Тимошенко. Хочу ще раз нагадати, що сьогодні Віктор Андрійович допрацювався до рейтингу п’ять відсотків. На мій погляд, це досить серйозна оцінка його діяльності з боку українського народу. Всі нинішні заяви глави держави... Знаєте, зі 100 людей, які йдуть вулицею, 95 не розуміють, що робить Президент і не підтримують його ініціатив. Тому зараз будь-які амбіції необхідно сховати глибше в кишеню, і усвідомити, нарешті, що перемога демократичного кандидата на президентських виборах може відбутися лише шляхом розуміння народом позиції демократичних сил стосовно широкого кола питань. Віктор Андрійович своє розуміння вже дав і йому народ вже поставив свою оцінку. Але, я гадаю, в нас усе ще є можливість прийти до єдиної позиції щодо багатьох питань, у тому числі й щодо грузинського. Але це повинно відбуватися публічно, а не в формі заяв спочатку з одного, а потім іншого боку. Ми повинні сісти за один стіл і наші партнери повинні публічно відмовитися від переслідування прем’єр-міністра за кримінальними злочинами, відмовитися від порушення СБУ проти неї кримінальних справ і відмовитися від прослуховування голови уряду. Віктор Андрійович повинен вийти, покаятися перед суспільством, попросити вибачення в народу, сісти за загальний демократичний круглий стіл і оповістити спільну позицію.
— Ви дуже часто вимовляєте словосполучення «демократичні сили», а наскільки демократичною на сьогодні є ситуація в таборі БЮТ? Знаєте, загальний бютівський «одобрямс» під час голосування з Партією регіонів викликає, м’яко кажучи, сумніви в тому, що в пропрем’єрській фракції насправді панує демократія. Чи були у вас дискусії щодо цього, чи були люди, які засуджували спільні з регіоналами голосування?
— Я розумію ваш інтерес до того, як затверджувалося це рішення. Однак хочу вас запевнити в тому, що ми всередині БЮТ провели дуже широку дискусію щодо цього. Безумовно, звучали найрізноманітніші думки, і таких думок було не дві й не три, а десятки. Ми дискутували про те, яким чином нам далі діяти в рамках демократичної коаліції, яку сьогодні принижують усі, кому не ліньки. У нас звучали як радикальні заяви, так і дуже стримані. У результаті ми затвердили рішення, яке ви побачили з наших парламентських дій. Незважаючи на всі образи, Блок Юлії Тимошенко повинен давати результат, який від нас чекають люди. А це стабільність, це захист безпеки людей, це неможливість втручання у військовий конфлікт і перенесення бойових дій на територію України. Ми затвердили таке рішення тому, що сьогодні існує досить багато загроз, і ми не можемо ціною безпеки українців платити за президентське крісло для однієї людини.
— Останнє запитання. З урахуванням нинішньої політичної «лихоманки», яка, швидше за все, з наближенням президентських виборів лише посилюватиметься, ваш прогноз: чого чекати українцям від політиків восени-взимку поточного року?
— Гадаю, на нас чекає досить палка осінь, з вельми високим політичним градусом. Разом із тим, уже взимку, як мені здається, українцям варто чекати серйозного пониження температури. Буде сніг, буде Новий рік, будуть інші свята, і я переконаний у тому, що сьогоднішні лідери знайдуть компромісну точку зіткнення. Більше того, я переконаний, що парламент залишиться острівцем стабільності, і ті законопроекти, які ми встигнемо затвердити до кінця року, покажуть всьому суспільству, що у Верховній Раді припинилися бійки й депутати готові показати новий результат. Ми готові поставити нову — високу планку діяльності і я вважаю, що це буде світовий олімпійський рекорд зі стрибків у висоту. А президентську кампанію, яку почали деякі персони, я переконаний, ми своїми вольовими рішеннями та вольовими діями припинимо. Енергію ж тих, хто сьогодні працює на вибори, ми направимо в мирне русло. А хто не захоче в мирне русло? Ну, ми в такому випадку для таких людей знайдемо виправні роботи.