Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Базова умова

22 січня, 2008 - 00:00

У Києві незвичайно, як для останньої декади січня, потепліло, й лід підготовки до Євро-2012 також рушив. Учора в столиці під керівництвом Президента Віктора Ющенка відбулося засідання Координаційної ради з підготовки до фінального етапу чемпіонату Європи з футболу. Напередодні країна бачила Президента в хорошій спортивній формі, і тепер він переносив отриманий у крижаній воді енергетичний заряд на міністрів та інших членів Координаційної ради, які були присутні на засіданні.

Їм доручено всього практично за три дні, до 25 січня, підготувати законопроекти, необхідні для проведення чемпіонату, для того, щоб внести їх у парламент як першочергові. Протягом 10 днів велено завершити розробку всіх необхідних програм на всіх рівнях. Зокрема, підкреслювалася необхідність завершення обговорення теми фінансування, складання реєстру доріг, а також програм, пов’язаних зі спортивною і туристичною інфраструктурою.

«Сьогодні ми завершимо дискусію про національний реєстр робіт, про національний реєстр культурних, художніх установ, заходів щодо розвитку національних парків — усе те, що повинно зустріти в 2012 році європейського туриста», — стверджував Ющенко. Він також підкреслив необхідність прийняття відповідних програм як у центрі, так і на місцях у шести містах, які проводять фінальну частину чемпіонату. Президент у досить жорсткій формі рекомендував обласним і міським радам «поставити крапку з цього питання».

Ющенко підкреслив необхідність розв’язання проблеми національного реєстру доріг, які повинні об’єднувати ці шість міст. «Ця базова, фундаментальна умова наших зобов’язань, узятих нами перед Європейською футбольною федерацією», — додав Президент.

Окрім того, він закликав приділити увагу також і культурній програмі чемпіонату. «Коли ми говоримо про програму підготовки до Євро-2012, ми говоримо про те, що всі програми, пов’язані з розвитком музейної справи, повинні бути максимально підготовлені до завершення до 2012 року», — зазначив Президент і підкреслив, що мільйон туристів, які приїдуть до Києва на Євро-2012 «повинні мати можливість затриматися в Україні на багато тижнів». «Люди повинні мати можливість поїхати на екскурсії, відпочити, познайомитися з національними пам’ятками української історії», — розвивав він свою думку.

Безумовно, в такому питанні країна повинна ставити перед собою амбіційні цілі, щоб не осоромити себе перед численними гостями з-за кордону. Щоправда, деякою проблемою в цьому може стати пошук необхідного фінансування. Як заявив журналістам заступник голови Секретаріату Президента Юрій Богуцький, на підготовку до проведення фінального етапу Чемпіонату Європи в 2012 році необхідно понад 126 мільярдів гривень, з яких, за його словами, понад 26 мільярдів — це запозичення з державного й місцевих бюджетів. Як зазаначив Богуцький, 2008 року тільки для об’єктів, підготовлюваних до Євро-2012 у Києві, передбачено 1,8 мільярда гривень. Усього ж у державному бюджеті на 2008 рік на підготовку до Євро-2012 передбачено чотири мільярди.

Цифри, звичайно, вражають, але хотілося б уже твердо знати, де конкретно проходитимуть у нашій столиці фінальні ігри. За словами Богуцького, як і раніше, розглядається дві пропозиції будівництва альтернативного стадіону в Києві — на лівому березі на території Танкового заводу й на правому березі в районі Експоцентру. Київ досі не може визначитися з цим питанням, і Президент доручив зайнятися цим уряду. Сьогодні там відбудеться нарада з питання компенсацій за демонтаж будівлі перед НСК «Олімпійський». Богуцький у розмові з журналістами підкреслив, що споруди перед стадіоном «Олімпійський», які частково побудовані, будуть демонтовані. За словами заступника голови Секретаріату, Ющенко «чітко поставив завдання, що завтра всі питання мають бути вирішені з урахуванням інтересів інвесторів». І тут напрошується запитання: а навіщо ж тоді говорити про будівництво альтернативного стадіону й шукати йому місце?

Можливо, відповідь на це запитання, яке цікавить також і всіх, хто хотів би побудувати собі житло в межах столиці, що переживає кризу вільного місця, ми почуємо вже через дві тижні, коли планується провести наступне засідання координаційної ради. На ньому, як повідомив Богуцький, будуть розглянуті питання про те, яку структуру пропонує оргкомітет, який очолює прем’єр- міністр..., а також буде розглянутий загальнодержавний зведений план. Обговорять комітетники також і загальнодержавний план реалізації введення в дію об’єктів, що будуть задіяні в Чемпіонаті Європи. Ющенко підкреслив необхідність створення єдиної програми фінансування таких об’єктів, але не єдиного розпорядника. «Повинна бути єдина програма фінансування, як від державного, так і місцевих бюджетів, але не повинен бути єдиний розпорядник. Повинні бути різні розпорядники коштів як на центральному, так і на місцевих рівнях», — роз’яснив думку Президента Юрій Богуцький. І відразу ж ознайомив зі ще одним нововведенням, що планується, так званим єдиним вікном для підготовки необхідних документів для інвесторів, які бажають вкласти гроші в проекти Євро-2012. Можна зрозуміти, що влада намагається посилити відповідальність за підготовку до чемпіонату. Питання лише в тому, чи вдасться реалізувати заявлені ідеї. Дуже розпливчато іноді виглядають базові вимоги.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: