Впродовж останніх 200 років Гераклейський півострів, що має величезний туристичний, рекреаційний, військово-стратегічний потенціал, був зведений до ролі непотоплюваного авіаносця, закритої військової бази. Проте останнім часом стало зрозуміло, що і закритість, і «непотоплюваність» його ілюзорні: за сучасного рівня військової та космічної техніки в штабах потенційного противника лежали найдокладніші карти бухт і балок, начинених зброєю, зокрема й карти та схеми унікальної суперсекретної радянської бази ядерних підводних човнів у Балаклаві. Але час марного протистояння закінчився. Сам час зажадав зміни обличчя та ролі Севастополя в складі України…
За дорученням Леоніда Кучми колишній військовий аеродром Бельбек, розташований на порізаних балками околицях Севастополя, що раніше був майданчиком для авіації членів Політбюро ЦК КПРС, які прилітали на відпочинок, було перетворено на військово-цивільний аеропорт. У середу після посадки тут президентського літака Леонід Кучма оглянув щойно введену в експлуатацію першу чергу цивільного аеропорту і взяв участь у церемонії відкриття термінала для пасажирів, побудованого за останні три місяці. Як розказав журналістам директор аеропорту «Бельбек» Олег Цуканов, це, мабуть, перший вдалий досвід конверсії декількох супердорогих і оснащених за останнім словом радянської техніки аеродромів у Криму. Як відомо, колишня база важких стратегічних бомбардувальників Багерове просто втрачена для народного господарства, аеродроми у Веселому, Заозерному й інші також втратили своє господарське значення, а аеропорт у Гвардійському, як і раніше, закритий для цивільних літаків і продовжує слугувати базою для військово-морського флоту Росії. Перевага ж Бельбека полягає в тому, що з відкриттям ділянки нової автомагістралі вона значно скорочує шлях до Ялти та здравниць Південного берега — звідси до курортного Південного узбережжя всього лише 40 хвилин їзди, тоді як від аеропорту Сімферополь — півтори години. Сьогодні в Бельбеку відкрито два щоденні рейси на Київ, один — на Вінницю і один — на Львів. Злітно-посадочна смуга Бельбека здатна приймати літаки будь-яких типів — від Ан-24 і Як- 40 до суперсучасних Боїнгів. Скоро буде відкрито міжнародні рейси. Леонід Кучма, ознайомившись з можливостями комплексу, висловив думку, що всього декілька авіарейсів у Росію — на Москву й інші міста Росії — здатні будуть заповнити курорти Південного узбережжя поза всякою конкуренцією. Тим паче, що звідси вже організовано рух таксі й маршруток прямо на Південний берег Криму.
Важливою складовою програми зміни іміджу міста-героя є реконструкція дороги Севастополь — Сімферополь на ділянці Інкерман — Південне шосе завдовжки 13,4 кілометра. Як розповіли журналістам будівельники, облаштування об’їзної інкерманської дороги починалося 10 років тому. Але якщо за попередні 9 років на її спорудженні було освоєно 19 мільйонів гривень, то за три місяці поточного року — понад 32 мільйони гривень. Це сталося після особистого втручання Президента, який зобов’язав будівельників ввести дорогу в експлуатацію до саміту країн ГУУАМ у Ялті, який розпочнеться тут 20 липня.
Цього дня Леонід Кучма побував також на будівництві так званого президентського будинку в мікрорайоні бухти Омега. Він зводиться відповідно до доручення Президента від 25 січня 2001 року. Житловий комплекс на 202 квартири планується побудувати всього за рік і ввести в експлуатацію до 23 лютого 2003 року.
Президент і уряд України підтримали ініціативу виконавчої та представницької гілок влади Севастополя про створення в Севастополі міжнародного туристсько- рекреаційного центру. Відповідно до цієї програми, севастопольці пропонують як перший крок демілітаризацію Балаклавської бухти. Леонід Кучма оглянув Балаклаву, її пам’ятники історії та архітектури. Главі держави й уряду передано пропозиції місцевої влади щодо передачі в комунальну власність Севастополя майна Збройних сил на західному й східному берегах Балаклавської бухти, виведення з підпорядкування Міноборони заводу «Металіст», його приватизації та перепрофілювання на екологічно чисте виробництво, перебазування за межі бухти плавдоку заводу «Металіст», виділення коштів на завершення будівництва очисних споруд у Балаклаві.
Після цього Леонід Кучма від’їхав в свою резиденцію в Мухалатці, де він зазвичай зупиняється під час перебування в Криму. Тут глава держави готуватиметься до проведення саміту ГУУАМ, а у своїй резиденції у Форосі — на колишній дачі «Зоря», — як передбачається, проведе кілька двосторонніх і колективних зустрічей і переговорів з главами держав- учасників ГУУАМ. Пізніше, під час відпочинку, Леонід Кучма відвідає також унікальну Фороську церкву, над якою шефствувало ще КБ «Південне» й реконструкція якої проведена під його патронатом. У Криму побутує неофіційна громадська думка, що цей храм є сімейною церквою глави держави…