Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Бери шинель, підемо...»

Чи важливий «колір» уряду
1 квітня, 2006 - 00:00
КОЛИШНІ ЧАСИ. РАНІШЕ ВІКТОРОВІ ЮЩЕНКУ ТА ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО БУЛО ЛЕГШЕ ПОРОЗУМІТИСЯ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Передвиборна кампанія в Україні плавно перейшла в коаліційну. Хто в неї увійде і в який «колір» вона забарвиться — навряд чи хтось сьогодні візьметься сказати. Але складність полягає не тільки в цьому. Експерти часто вагаються навіть сказати, яка принципова буде різниця в роботі (політична, економічна, гуманітарна) того чи іншого «кольорового» складу уряду. Поки що політики віддають перевагу загальним словам.

Учора перший номер «Нашої України» прем’єр-міністр Юрій Єхануров виступив проти створення майбутньої коаліції «на принципах закритого акціонерного товариства». «Ми повинні визначити правила для всіх, а не тільки для коаліції переможців. Українські політики нарешті повинні повернутися з війни», — сказав Єхануров. Категоричним був голова політради Партії регіонів Микола Азаров. На його думку, коаліція без Партії регіонів не зможе вивести економіку зі стану стагнації. Тому він заявив про готовність партії до альянсу з блоком «Наша Україна» за умови попередньої розробки стратегії економічного розвитку країни. Стратегічний пакет документів у «Регіонів», за словами Азарова, вже готовий. Свої законодавчі ініціативи встиг оприлюднити БЮТ. Вони спрямовані на підвищення ефективності роботи народних депутатів, реформування системи державного управління, судової системи, забезпечення свободи слова. Серед запропонованих БЮТ законопроектів Микола Томенко назвав також нову редакцію держбюджету, у якій будуть реалізовані соціальні передвиборні обіцянки блоку, зокрема перегляд мінімальних пенсій. Схоже, ця партія ще не зняла популістської шинелі... Сама Юлія Тимошенко в разі обрання прем’єром обіцяє прихильне ставлення до бізнесу. В інтерв’ю газеті Financial Times вона зокрема сказала, що прагне до радикального зниження корпоративних податків, що, на її думку, забезпечить вихід бізнесу з тіні. Екс-прем’єр пообіцяла, що більше не починатиме великої реприватизації. «Моє ім’я було абсолютно штучно пов’язане з реприватизацією для дискредитації», — сказала вона, розуміючи, що говорить не для української аудиторії.

Один із аутсайдерів виборчої компанії, фактичний лідер блоку «ПОРА— ПРП» міністр фінансів Віктор Пинзеник прогнозує, що завершення виборів сповільнить інфляцію, що, на його думку, здебільшого спровокована заявами політиків. «Зростання цін не буде. Воно закінчилося 27 березня...» — впевнено заявляє Віктор Михайлович, хоча достеменно знає про те, що на початку травня в країні піднімуться на 25% ціни на газ i електроенергію для населення, а економічні прогнози важко назвати сприятливими. Таку думку висловлюють, зокрема, експерти «Укрсиббанку» (Харків), які, втім, пророкують Пинзеника знов на посаду міністра фінансів. Однак серед їхніх прогнозів твердження про те, що коаліція «Нашої України» і БЮТ буде недовговічною. Аналітики не відкидають можливості об’єднання «Нашої України» та Партії регіонів, але в більш віддаленій перспективі. «Президент потребує підтримки великого бізнесу з базових галузей економіки, сконцентрованого у східному регіоні країни, тому більш імовірним варіантом розвитку взаємовідносин ми схильні вважати появу у владній вертикалі представників Партії регіонів, що створить базу для майбутньої довгострокової коаліції... Ми вважаємо, що подібна коаліція має високі шанси для створення в майбутньому», — зазначається в прогнозі, що дуже збігається з інтересами ПР, яку поспішна коаліція може просто спалити.

Як реагують на післявиборну метушню у верхніх ешелонах влади звичайні виборці? Цікаві та вельми розмаїті за «забарвленням» відгуки можна побачити на веб-сайті Бі-Бі-Сі.

«Шановні депутати, розслабтеся й об’єднайтеся в єдину злагоду, вибачте одне одному, забудьте образи та створіть прийняттям справедливих законів диво дивне для свого багатостраждального народу! Адже скільки ж можна?» — пише Микола Яворський із Києва.

«Я вважаю, що право першої спроби формування уряду може отримати партія, що набрала найбільшу кількість голосів, тобто «Регіони». Навіть якщо зараз створити помаранчеву коаліцію — все одно на вибори вони йшли окремо. З іншого боку, я абсолютно не розумію, чому Віктор Ющенко виступає дійовою особою на одній стороні. Він повинен бути над процесом, він — гарант закону. Я голосував за «Нашу Україну», але ніколи не зробив би цього, якби не сподівався на відновлення помаранчевої коаліції». Це думка Сергія зі Львова.

«А яка тепер ціна на цукор? А на м’ясо-молочні продукти, попри обмеження їх ввезення до Росії? А як вам наша нова «газова угода», подобається? Невже ви не побачили, що «завалити» Тимошенко намагалися і «свої», і «чужі»? Не дали ввести в дію ринкові механізми (зняття обмежень на імпорт), щоб відрегулювати ціну, оскільки на зовнішніх ринках була менша? А не пригадуєте, як Ющенко втрутився в нафтову проблему та захистив російських трейдерів під виглядом «захисту ринкових відносин», яких немає і не може бути в разі монополії, якщо таких трейдерів кілька, і всі узгоджують ціни? I ви тепер говорите про «помилки Тимошенко»?» — обурюється Iрина.

«Деякі коментарі просто дивно читати! Люди, ви що, забули про «тимошенківські» ціни на м’ясо, бензин, цукор та решту? Схаменіться, прем’єрство Тимошенко зараз — це буде вдесятеро гірше, аніж ті біди, які вона накоїла минулого року. Рівень зростання цін навіть не можна спрогнозувати. Але, мабуть, ми повинні це пережити (не знаю вже, за які гріхи). Стабільне майбутнє країни може бути побудоване лише на базі компромісу між соціально відповідальними українськими силами («Наша Україна») і помірними елементами серед «Регіонів». Хоча боюся, що для цього доведеться пройти через етап тимошенківської «сваволі», — дає свій прогноз Олексій Кляшторний, Київ.

«Уряд повинна формувати партія, що перемогла на виборах. Для цього не обов’язково мати абсолютну більшість. У Iзраїлі з великою радістю святкує перемогу партія, яка набрала лише 20% голосів. Не має жодних перспектив успішної діяльності відтворення помаранчевої коаліції з Юлією Тимошенко на чолі уряду. Неможливо двічі вступити в одну і ту ж річку», — стверджує Володимир із Чернівецької області.

«На мою думку, не треба пані Юлії багато разів простягати руку до Ющенка, оскільки ця чиста рука Ющенка зайнята іншим — то підписує меморандум з Януковичем, то ще щось... Я вважаю, що БЮТ і «Регіони» повинні створити коаліцію, оскільки вони утворять конституційну більшість, завдяки якій можливо навіть проголосити імпічмент. Звертаюся до Юлії Тимошенко: якщо ви створите коаліцію з «Регіонами», то це не означає, що ви нас зрадите», — повідомляє Віталій Кузьменко з Києва.

«На мою думку, жодна з коаліцій не буде тривалою. Коаліція з БЮТ і соціалістами за прем’єрства Тимошенко може привести до спроби соціалістичного управління економікою. Такий досвід Юлія Володимирівна вже має. Це не дуже сподобається підприємцям, які найактивніше підтримали революцію, почнуться протести і, як результат, — розпад коаліції», — впевнений Олег із міста Стрий.

В експертній спільноті немає такої різноманітності думок. Так, президент Європейського руху в Україні Олександр Білецький, відповідаючи на запитання «Дня» про економіко-політичні пріоритети двох найбільш імовірних варіантів коаліцій, наголосив: «Помаранчева» коаліція, до якої ввійде Блок Тимошенко, буде більш ліберальною та більше зорієнтованою на Захід. Це абсолютно очевидно. Протилежний їй варіант я б визначив як регресивний. Адже широко відоме і ставлення «Регіонів» до вступу до СОТ, і ставлення до інтеграції в Європу та НАТО. На мою думку, це буде великий крок назад».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: