Всупереч колишнім заявам про те, що спочатку займеться відновленням відносин з Росією, а вже потім можна буде вирішувати газові проблеми, прем'єр-міністр України приділив їм у Сочi, де проводив переговори з главою російського уряду Михайлом Фрадковим, першорядну увагу (Фрадков підкреслив, що тема поставок газу була основною на переговорах з українським колегою). «Визначено цінові параметри до кінця 2006 року і на 2007 рік, їх узгоджено. Ціни будуть ринковими, але механізм їхнього формування буде прозорим, — інформував Янукович журналістів, хоча й не сказав, про яку конкретно ціну йдеться (і пізніше уточнив: «не дорожче», ніж зараз, тобто $95 за 1 тис. кубометрів). «Ми вважаємо, що ніяких різких стрибків цін на газ не буде», — підкреслив він. «У ході переговорів я не відчув, щоб наші партнери нагнітали ситуацію!» — запевнив прем'єр.
Водночас у його повідомленні виділяється фраза про те, що газові ціни «відповідатимуть рівню економічних відносин між Україною і Росією». А Фрадков сказав: «Я підтвердив, що ми виходимо з домовленостей, яких було досягнуто на початку січня. Ми будемо керуватися ринковим підходом». Ну, тут все зрозуміло, січнева угода має залишитися в силі. А ось над цим треба подумати: «Повинні бути позитивні зрушення, рух має бути активним з усіх питань». Цю трохи загадкову думку можна трактувати по-різному. Але чи не в ній закладена основна умова, що висувається Україні?
Проте в питанні створення і роботи міжнародного газотранспортного консорціуму, до якого російська сторона, безумовно, проявляє великий iнтерес, Янукович виявив твердість. У Сочі він вже вкотре безкомпромісно заявив, що діюча газотранспортна система України в консорціум не ввійде. «Йдеться про будівництво нових ділянок», — пояснив Янукович.
У Сочі з'ясувалися і деякі нові нюанси стосовно участі України в ЄврАзЕС. «Нас цікавлять питання, передусім, економічної інтеграції в ЄврАзЕс», — сказав наш прем'єр-міністр. При цьому він назвав «одним з найцікавіших питань» для України розробку газових родовищ в Узбекистані, Казахстані, Росії і уточнив, що Україна може взяти участь в ряді проектів ЄврАзЕС у випадку, якщо вони відповідатимуть національним інтересам країни. «Ми повинні вивчити це об'єднання, в якому Україна може взяти участь. Все, що відповідає національним інтересам, — Україна може взяти участь в таких проектах», — заявив український прем'єр. Одночасно Україна зробила в Сочі перший крок щодо реанімації Єдиного економічного простору, в якому, окрім неї, беруть участь також Росія, Білорусь і Казахстан. Засідання групи високого рівня ЄЕП, за словами Януковича, відбудеться найближчим часом. Туди делегований відомий прихильник цієї організації перший віце-прем'єр і міністр фінансів Микола Азаров. А Фрадков назвав участь України в інтеграційних процесах в рамках ЄЕП одним з принципових питань у російсько-українських відносинах і запропонував українським колегам разом «порозмірковувати» про можливі перспективи включення України в ЄврАзЕС і Митний союз. Може, це і є головна загадка, яку має вирішити Україна на шляху до прийнятної газової ціни?
Тим часом намір Януковича якнайшвидше відновити співпрацю двох країн на найвищому рівні, мабуть, не отримав активної підтримки з іншого боку. Про це може свідчити хоча б той факт, що російсько-український комітет з економічного співробітництва збереться лише в листопаді. Думається, перше після півторарічної перерви засідання комісії Ющенко — Путін відбудеться не раніше, а пізніше. Адже на комітеті розроблятимуться питання, які згодом, як сказав Фрадков, будуть винесені на засідання комісії, очолюваної президентами.
Прагнучи до взаєморозуміння з російською стороною і, очевидно, сподіваючись на якусь, швидше за все, газову взаємність, Янукович виклав на стіл переговорів цікавий для російської сторони вексель. За його словами, Партія регіонів продовжить домагатися зміни статусу російської мови в Україні (вдома його відповіді на запитання стосовно цього були більш ухильними). «Я ніколи не говорив, що ми змінимо програму, з якою ми йшли на вибори і яку обіцяли українському народу», — сказав прем'єр. «Як тільки у нас з'явиться практично така можливість (конституційна більшість. — Авт. ), ми це питання будемо порушувати», — сказав він, але уточнив, що «більш прийнятним питанням» вважає керуватися Європейською хартією мов.