Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без нагород

уперше залишилася Україна за 13-літню історію естрадного конкурсу на фестивалі «Слов’янський базар у Вітебську»
23 липня, 2004 - 00:00

Що ж сталося? Українські співаки погано виступали чи їх просто засудили, — поцікавився «День» у члена журі, популярної співачки Таїсії Повалій?

— Цього року був дуже сильний склад конкурсантів, — розповіла Таїсія Повалій. — Нашу країну представляли вокалісти Василь Лазарович з Івано-Франківська та Валерія Калузька з Донецька. Співаки вони непогані, але в обох був погано підібраний репертуар, у якому вони не змогли в усій красі показати свої вокальні можливості. Тому вже після першого туру Калузьку відсіяли. Я дуже сподівалася, що в фіналі Василь Лазарович виступить краще. В нього низький, гарний баритон. Але знову конкурсант «наступив на ті самі граблі»: його пісня була маловиразною. Тому в результаті Лазарович став лише дипломантом. Образливо, але результат цілком заслужений. А що стосується журі, то воно було високопрофесійним. Нашу суддівську команду очолював американець, голова FIDOF пан Армандо Морено. Жодного підтасовування не було, а перемогли справді найкращі. Гран-прі отримав білоруський співак Петро Єлфімов. Він чудово виступав. Можна лише порадіти за білорусів, що в них є такий чудовий артист. До речі, в Білорусі це перше гран-прі за 13 років проведення конкурсу. Росіянин Євген Гора зайняв перше місце. «Срібна волошка» поїхала до Казахстану, а «бронзова» статуетка — до Молдови.

У мене залишилося почуття гіркоти, що ми так слабко виступили на конкурсі. Але я вважаю, що не можна опускати руки. Україна була, є й буде найспівучішою державою. До конкурсу треба краще готуватися і тоді, я впевнена, гран-прі буде українським.

А щодо виступу наших артистів на Дні України, то враження, схоже, було сильнішим. Принаймні, російські музичні журналісти, акредитовані в Вітебську, з захопленням говорили, що «Іс-май-лав» (кримський гітарист Енвер Ізмайлов. — Т. П.) — це справжня людина-оркестр», а всі співаки та музиканти, які брали участь у програмі, подарували чудовий вечір. На думку представників ЗМІ: «Україна показала своє музичне майбутнє. Це був концерт для гурманів...»

І нарешті, ТБ-враження. У телеверсії на каналі РТР не було заявлених у програмі ні хору «Київ», ні Жанни Боднарук, ні Олени Попової, ні Олега Павлишина.

— Трансляцію показали в урізаному вигляді, — прокоментував те, що відбулося, Василь Вовкун (режисер-постановник програми), — росіяни скоротили наш концерт на 50 хвилин. Через неузгодження сторін (Національної телекомпанії України та «України-мистецької») представники УТ-1 узагалі до Вітебська не їздили. Тому ми домовляємося з Білоруським ТБ, щоб купити у них запис Дня України та показати нашим телеглядачам програму без цензурних ножиць.

В естрадному конкурсі ми програли, але як компенсацію можна вважати третє місце донецької співачки Аліни Башкіної в дитячому конкурсі.

Отже, «Слов’янський базар у Вітебську» завершився, та після нього все ж залишилося багато запитань. Якщо ми хочемо, щоб престиж України на цьому міжнародному естрадному форумі зростав, то кавалерійськими методами та з наскоку такі серйозні заходи не готують. Про дати «СБ» відомо за рік, а ми за старинкою все робимо в останню мить. Час змінювати курс.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: