Після новини про надання кредиту від Міжнародного валютного фонду (МВФ) українцям доречно було б переглянути свої витрати в бік скорочення. На думку експертів МВФ, негативні фактори змусять вітчизняну економіку уповільнити темпи зростання на 3% (на кінець 2008 року очікують 6%). Хоча «інфляційна температура», за прогнозами експертів МВФ, з цьогорічних 25% річних у 2009 році спаде до 17%. А до моменту завершення реалізації програми допомоги Україні МВФ взагалі розраховує, що інфляція вийде на рівень однозначного числа. Утім, задля таких результатів Україна буде змушена серйозно економити...
МВФ відзначає, що антикризова програма передбачає стриману фіскальну та бюджетну позицію, яка повинна враховувати необхідність збільшення витрат на страхування з безробіття та адресної соціальної підтримки. Щоб прогнози справдилися, а не погіршилися, МВФ пропонує зрівняти до 2010 року до ринкового рівня ціни на газ для населення й промисловості; проводити збалансовану політику підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій та соціальних трансфертів, тобто збільшуючи їх тільки на показник інфляції. Остання теза означає хрест на соціальному популізмі та чітку фінансову дієту в соціальних питаннях.
При цьому дефіцит держбюджету-2008 не має перевищувати 1%, а держбюджет-2009 взагалі мав би бути бездефіцитним. Але це дані без обліку витрат на рекапіталізацію (збільшення капіталу банків). Якщо ж її врахувати, то на такі цілі у 2009 році уряду потрібно знайти 44 мільярди гривень. Як наслідок — дефіцит держбюджету у 2009 році може досягнути 4,5% ВВП.
Великий дефіцит можливий, говорять у розмові з «Днем» економісти. «Наступний рік буде доволі складним для української економіки. І таких показників розвитку, які були в попередні роки, не буде. Сповільнення зазнає більшість галузей обробної та видобувної промисловості. Відбудеться серйозне зменшення оптової та роздрібної торгівлі, подальше скорочення будівництва. Можливо, з’являться проблеми у транспортників. Тобто змін зазнає вся економіка», — розповідає «Дню» економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. За такої ситуації дефіциту не уникнути, але постає запитання: чим його покривати? Існує два варіанти: зовнішні запозичення та приватизація. На перший варіант не доводиться розраховувати, бо на зовнішніх ринках фінансова негода. А приватизацію зрушити з мертвої точки наряд чи вдасться до перевиборів. Натомість у МВФ основним джерелом фінансування держбюджету називають внутрішні запозичення. Але чи справдиться цей прогноз, якщо попередні урядові спроби взяти гроші всередині країни не увінчалися особливим успіхом? «Можна обрати й інший підхід, — говорить Жолудь. — Відмовитися від дефіциту. Але тоді доведеться затягнути паски за рахунок пенсіонерів та бюджетних працівників».
Інший економіст, Борис Кушнірук, говорить «Дню», що відновлення економічного здоров’я країни залежатиме від скоординованості рятівних дій обох «лікарів»: уряду й Нацбанку.
«У банків наступного року з’являться проблеми з тим, що зростатиме кількість компаній, які не повертатимуть борги. А це — результат падіння виробництва й промислового попиту. Якщо уряд хоче, щоб прострочені борги не зростали, потрібно стимулювати інвестиційний попит у будівельній галузі (будівництво доріг, мостів, інфраструктури) та енергозбереження (утеплення будинків)», — говорить він. Тільки тоді працюватимуть підприємства, а люди отримуватимуть зарплату. «Це буде джерело повернення кредитів для фізичних та юридичних осіб. А сама лише капіталізація банків у цьому випадку не подіє, бо відбуватиметься подальше падіння виробництва та банкрутство компаній. Змусити ж у цих умовах банки когось кредитувати — неможливо. Банки будуть вимушені зупиняти будь-яке кредитування», — деталізує Кушнірук.
На думку ж завідувача відділу міжнародних валютно-фінансових відносин Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олексія Плотникова, усунувши інший симптом економічної недуги — високу інфляцію, можна розраховувати на швидке одужання. Однак прогноз МВФ з цього приводу не додає йому оптимізму: «У порівнянні з 2008 роком — це великий оптимізм, але порівняно з нормальними економіками інших країн світу — це досить сумний показник. Потрібно займатися економікою, цінами, а не передвиборчою кампанією».
Хоч би як там було, але існує ще один очевидний позитив від «кредитної пігулки» МВФ — прискорення впровадження реформ. Якщо раніше влада всіляко відмахувалися від них, то тепер відмовитися від очевидних речей не вдасться. Бо їхнє проведення — це умова надання кредиту на підтримку стабільності економіки. Свою допомогу на «благе діло» — реформування фінансово-банківського сектора, у тому числі й фінансову капіталізацію банків, пропонує й Світовий банк.
Цю інформацію «Дню» підтвердив голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк: «Ми отримали чіткий сигнал від Світового банку, що вони готові переглянути портфель і надання ресурсів для України. Мова йде про приблизно $2 мільярди. Це серйозні ресурси... Зараз м’яч на полі України... І саме від нас залежить, який об’єм фінансування ми отримаємо».
Тож, як кажуть, не було б щастя, так нещастя допомогло... У даному разі — в питанні пришвидшення економічних реформ. Утім, для їхнього успішного впровадження всій країні необхідно буде набратися терпіння й навчитися рахувати кожну копійку...