Днями 36-річна жінка в Україні збиралася продати свого 4-річного сина на органи. Спочатку нирку дитини вона оцінювала у 50 тисяч американських доларів, однак коли покупець з такими грошима не знайшовся, скинула ціну до 45 тисяч «зелених». На щастя, правоохоронці вчасно затримали цю горе-матір.
— В Україні вперше порушили кримінальну справу за фактом торгівлі людськими органами, — повідомив начальник Департаменту по зв'язкам із громадськістю МВС України Костянтин Стогній. — Жінку затримали під час передачі грошей від представника покупця. На допиті своє бажання продати дитину вона пояснила матеріальною скрутою. Але от іншого виду заробітку чомусь не знайшла. Зараз ведеться слідство, тому в його інтересах подробиць цієї справи поки що не розголошуватимемо.
Яке покарання отримає ця мати (ліпше би вона залишила свою дитину в дитячому будинку, скаже хтось), спрогнозувати складно, але Кримінальний Кодекс України за такі злочини передбачає покарання від 5 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без неї.
За інформацією прес-служби Генеральної прокуратури України, випадків, коли батьки продають своїх дітей з метою сексуальної експлуатації або у трудове рабство (в тім числі й за кордон) в практиці українських правоохоронців траплялося чимало, але от щоб мати віддавала свого сина торговцям органами, наперед знаючи чим це закінчиться — вперше. Правда, на Харківщині та Донеччині вже були встановлені факти, коли вагітні жінки за 200—300 американських доларів свідомо йшли на аборти, доносивши дитину до відповідного терміну — того, коли вік клітин ембріону придатний для виготовлення так званого еліксиру молодості. Як стверджують в Генпрокуратурі, часто термін вагітності перевищував дозволений українським законодавством для проведення абортів. Лікарі провокували викидень, а потім з ще живого плоду відбирали потрібний їм матеріал з якого виготовляли дорогі препарати для омолодження організму. По одному із таких випадків прокуратурою порушено кримінальну справу за статтею 143 Кримінального Кодексу України (що передбачає відповідальність за порушення порядку трансплантації органів або тканин людини) проти головного лікаря однієї із лікарень Донецької області та директора медичного підприємства, створеного на базі згаданої клініки.
Про те, що трансплантація органів в Україні нерідко має кримінальний відтінок, свідчить й розслідування ізраїльської поліції, яка виявила міжнародне злочинне угруповання, яке підозрюється у незаконній трансплантації донорських органів. Одним із сегментів цього ланцюжка нібито є приватна київська клініка, стверджують в Генпрокуратурі.
За словами віце-президента Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» Людмили Ковальчук, щороку в світі від торгівлі людьми потерпають 1,2 мільйона дітей. Україна, на жаль, належить до держав, у яких це явище найбільш поширене.
— В Україні діти найчастіше потерпають від внутрішньої торгівлі людьми, — розповідає пані Людмила. — В основному, це — комерційна сексуальна експлуатація дітей (нещодавно був випадок, коли мати продавала дорослим чоловікам свою дочку, якій було лише 9 років!), використання найманої праці неповнолітніх, примушування до жебрацтва. Відомі випадки, коли українських дітей змушували перевозити і продавати наркотики в Молдові та Росії. Купівля-продаж дітей також здійснюється і для усиновлення в комерційних цілях з метою їхньої експлуатації (наприклад, жінки-жебрачки купують новонароджених дітей з метою отримання від перехожих побільше милостині, такі діти, як правило, довго не живуть, тому що для заспокоєння їм вводять наркотики або снодійні засоби). А нещодавно правоохоронці заарештували ціле злочинне угруповання, яке змушувало дітей зніматися у порнографічних фільмах.
В Україні перехожі з байдужим виглядом обличчя проходять повз дітей, котрі, зодягнені в обідраний одяг, просять в переходах милостиню чи бридливо сахаються від явно хворих маленьких бродяжок на вокзалі...
— Найстрашніше це — байдужість, адже всі злочини починаються саме із неї, — підкреслила Людмила Ковальчук.
Отож, не будьте байдужими, коли помітите, що порушуються права неповнолітніх українців, зателефонуйте до Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» за номером: 8-800-500-22-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).