Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Біла гвардія» — в оригіналі

Європейські колекціонери подарували столичному музеєві Михайла Булгакова раритетне видання відомого роману
16 травня, 2008 - 00:00
ДИРЕКТОР ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНОГО МУЗЕЮ МИХАЙЛА БУЛГАКОВА ЛЮДМИЛА ГУБІАНУРІ: «ЗАВДАННЯ НАШОГО МУЗЕЮ — ЗНАЙТИ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ ОРИГІНАЛІВ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Музей відомого російського письменника Михайла Булгакова фахівці називають унікальним, адже в цьому будинку тривалий час проживав автор «Майстра та Маргарити», і саме тут зібрані найсокровенніші речі митця. А вчора Літературно-меморіальний музей Булгакова поповнився ще одним скарбом — оригіналами роману «Біла гвардія», виданих у Ризі та Парижі 1926 та 1929 роках. Для наукових працівників музею це справжня знахідка, адже за життя письменника його книги практично не видавалися на теренах Росії та України, лише зрідка його романи друкували далеко за кордоном. Отримати оригінали видань із-за кордону досить непросто — виручають колекціонери творів Булгакова.

— Роман «Біла гвардія» цінний тим, що розкриває реальну ситуацію, в якій жив письменник у Києві. Наразі ми експонуємо закінчення роману, видане у Латвії 1929 року, машинопис театрального роману з автографом сестри Булгакова та зразки журналу «Росія», де у свій час були надруковані уривки «Білої гвардії». Але, безперечно, найціннішим є оригінал роману. До нашого музею він потрапив завдяки старанням колекціонерів, які розшукали їх у Франції та Латвії, — розповіла «Дню» директор Літературно-меморіального музею Михайла Булгакова Людмила Губіанурі. — У Радянському Союзі твори Булгакова друкувалися вкрай рідко, а все, що є в музеї, це паризькі та ризькі видання. Тому основне завдання нашого музею — знайти якомога більше оригіналів. Саме цим ми і займаємося вже понад 20 років — з часу заснування музею. Парадоксально, що нині твори Булгакова перекладені багатьма мовами світу, а при житті про нього мало хто знав.

Наразі кілька видань «Білої гвардії» доповнюють предмети так званого білого предметного ряду — експозиції, що відтворює декорації роману. Власне сам музей присвячений саме цьому твору Булгакова та київській біографії митця (письменник проживав у будинку на Андріївському узвозі, 13 протягом 1918—1919 років). Київський музей Булгакова унікальний тим, що тут зберігаються тільки автентичні експозиції творів письменника та предметів побуту. За словами Людмили Губіанурі, в цьому полягає концепція музею — відтворити існування двох світів: життя реального Булгакова і світ роману «Біла гвардія». Щоб реалізувати цей задум повністю, оригіналу одного роману не достатньо. Заповітна мрія працівників музею — отримати рукописи творів письменника, але шанси для цього дуже малі.

Як пояснила пані Людмила, у музеї є листи та автографи письменника, але цього замало, щоб повністю відтворити концепцію музею. Після смерті Булгакова його рукописи, автографи та листи зберігала його остання дружина — Олена Сергіївна, а потім передала їх до архівів бібліотек у Москві та Санкт-Петербурзі. Оскільки отримати рукописи з цих фондів неможливо (їх просто ніхто не віддасть), у київському музеї Булгакова сподіваються, що Олена Сергіївна віддала російським фондам не усі мемуари чоловіка, і частина з них зберігається в інших приватних колекціях чи архівах, до яких є доступ.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: