Початок цьогорічного курортного сезону є дуже пасивним. Причина, звісно, одна — відсутність у споживачів грошей. «Для того, щоб придбати в нас путівку на більш-менш пристойний відпочинок, треба мати в кишені як мінімум 1500-2000 гривень. Це — на одну особу. Вартість сімейного відпочинку збільшується відповідно до кількості членів родини», — сказав керівник турагенції «Курія» Дмитро Димитров кореспондентові Центру журналістських досліджень Марині ПИРОЖУК . Ще гіршим, за даними Д.Димитрова, прогнозується дитячий оздоровчий сезон. «Батькам потрібно назбирати купу довідок. Від нас, у свою чергу, вимагають збирати довідки та усілякі дозволи від батьків. Це ускладнює нашу роботу, тому ми в цьому не зацікавлені», — каже Д.Димитров.
У середу, коли перші групи дітей вже поїхали відпочивати, Леонід Кучма підписав розпорядження «Про організацію літнього відпочинку і оздоровлення дітей у 1999 році». Як повідомила прес-служба глави держави, документ прийнято з метою залучення максимальної кількості дитячих оздоровчих закладів, раціонального використання ресурсів, забезпечення якісного обслуговування та харчування дітей.
«Найбільша турбота держави — це організація оздоровлення соціально незахищених верств населення: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей, дітей, схильних до правопорушень, дітей, які перебувають у надзвичайно складних та кризових умовах, а також тих, які постраждали від аварії на ЧАЕС», — заявляє прес-служба Держкомітету у справах сім'ї та молоді.
Прокуратура має іншу точку зору. «Через відсутність належного контролю з боку центральних та місцевих органів виконавчої влади за організацією оздоровлення суттєво обмежуються права дітей на охорону здоров'я та відпочинок. Як результат, торік оздоровлено близько 3 млн. дітей, що становить лише 22,7%. Кількість оздоровлених дітей зменшилася у Вінницькій області на 1,5 тис. осіб, в Черкаській — на 3 тис., Чернігівській — на 12 тис., — повідомила «Дневі» начальник відділу нагляду за додержанням законів про права неповнолітніх Генпрокуратури Наталя Шестакова. — Порушується основний принцип державної політики в галузі охорони здоров'я дітей — підвищення медико-соціального захисту найвразливіших категорій неповнолітніх. Так, на обліку в органах охорони здоров'я Черкаської області перебуває близько 4,5 тис. дітей-інвалідів. Майже 1,5 тис. з них потребують санаторного лікування. Разом з тим протягом минулого року в санаторії направлено лише 848 дітей-інвалідів. Кошти використовуються не за призначенням, пільгові путівки для найнезахищеніших категорій дітей надаються дітям із забезпечених сімей або тим, які не мають пільг».
А в кількох сільських радах Рахівського району Закарпаття перші люди на селі відправляли в «Артек» своїх дітей під виглядом тих, котрі постраждали від повені, повідомляє кореспондент «Дня» Василь ЗУБАЧ . Державі такими «підставками» завдано збитків на 5 тис. гривень. А хто порахує «збитки» дітлахів?
Крім цього, існує загроза для здоров'я дітей... саме під час оздоровлення.
Сто п'ятьдесят вісім дітей з постраждалих від катастрофи на Чорнобильській АЕС районів Рівненської області стали жертвами харчового отруєння в санаторії «Медобори», що на Тернопіллі. На сьогодні 8 дітей перебувають у інфекційному відділенні однієї з місцевих лікарень і лікарі визначають їхній стан як тяжкий, повідомляє Володимир КОНЄВ , «День».
У середу в облдержадміністрації пройшло засідання координаційного комітету з оздоровлення дітей. Вирішено надалі укладати з кожним оздоровчим закладом договір, у якому має передбачатися матеріальна компенсація у разі отруєння дітей.
На думку першого заступника глави обладміністрації Ельбруса Абдулаєва, подібний захід примусить керівництво санаторіїв відповідальніше ставитися до своїх обов'язків. Вивчається також можливість страхування дітей під час відпочинку.
Однак, як зазначали фахівці, головною проблемою, що примушує оздоровчі установи економити на придбанні якісних продуктів харчування, є постійне зменшення витрат на оздоровлення дітей. Нинішнього року на дитячі оздоровчі програми в області було виділено на 40% менше коштів аніж торік, хоча на 20% збільшилася кількість дітей, які потребують літнього оздоровлення.
Зрозуміло, що від постанов і указів діти здоровішими не стануть. І цілком може повторитися торішня «тенденція»: владні рішення, «показники», кількість відпочилих — самі по собі, а реальна ситуація з літнім відпочинком дітей — сама по собі.
ДО РЕЧІ
За словами начальника управління курортів Міністерства курортів і туризму автономії Ганни Гальпериної, на сьогодні в автономії із 600 оздоровниць працює 149, заповнюваність яких 30%. Вартість путівки на відпочинок на кримських курортах у поточному році зменшилася на 20%—30%. Міністерство курортів і туризму автономії висловлюється за введення пільг на проїзд у Крим для окремих категорій громадян, котрі мають санаторну путівку. Однак ці пропозиції Міністерства курортів і туризму Криму поки не знайшли підтримки в Кабінеті Міністрів України. Аби кримські курорти могли успішно конкурувати з курортами РФ, необхідно добитися подальшого зниження вартості путівок, зокрема, за рахунок перегляду ПДВ. З початку року у Криму відпочило 52657 осіб, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.