Учора противники вступу України до Світової організації торгівлі у Верховній Раді здійснили свою погрозу — блокували парламентську трибуну, щоб перешкодити розгляду законів про СОТ. (До речі, уже двічі провалених.) Представники фракції КПУ застосували, як i обіцяли напередодні, ще один свій традиційний метод політичної боротьби — увімкнули сирени, що заглушають голос головуючого на засіданні.
Вперше комуністи взяли в кільце трибуну, коли парламент спробував розглянути проект закону про скасування заборони експорту брухту легованих чорних металів, брухту кольорових металів і напівфабрикатів із їхнім використанням. При цьому віце- спікер Адам Мартинюк щось показав товаришам по партії жестами та стукнув по столу, після чого комуністи повернулися у свої крісла.
Проте перший законопроект був провалений. КПУ, СПУ, «Регіони України», СДПУ(О) не брали участі в голосуванні. Щодо інших фракцій, то їхніх представників у залі було так мало, що від їхнього волевиявлення практично нічого не залежало. Після цього Рада проголосувала кілька питань, але коли В. Литвин знову промовив слово «СОТ», комуністи знову підтяглися до трибуни та включили «глушилки». Депутат із фракції Компартії Олександр Бондарчук, який має багатий досвід виведення з ладу мікрофонів президії, знову погрожував зламати мікрофон спікера й не давав Литвину говорити.
Постраждав учора й мікрофон міністра економіки Арсенія Яценюка. Коли міністр розпочав доповідь по закону про експорт брухту чорних металів, комуністи пішли на штурм урядової ложі. Депутати з пропрезидентських фракцій теж ринулися в бій, зокрема «нашоукраїнець» Сергій Жижко намагався вихопити у Бондарчука мегафон, у результаті чого між парламентаріями зав’язалася бійка. Арсеній Яценюк вчасно відскочив убік і в такий спосіб у бійці практично участі не брав.
Щоб припинити дебош, Володимир Литвин запропонував спочатку внести всі необхідні закони до порядку денного й лише потім розглядати ті, що наберуть 226 голосів. Після того, як деякі закони все-таки було внесено на порядок денний, а деякі, відповідно, відхилено, парламентарії розпочали розгляд питань за скороченою процедурою.
Напевно, в найближчому майбутньому затяжне протистояння Президента та Ради в питанні про вступ нашої країни до СОТ навряд чи припиниться. А оскільки у Президента «терміни підганяють» (Віктор Ющенко неодноразово обіцяв, що Україна буде у СОТ уже наприкінці цього року), вихід у нього один — шукати компроміс із парламентом. Який — компроміс, а не парламент — у свою чергу може стати елементом чергової політичної гри. До речі, в інтерв’ю журналістам лідер фракції НСНУ Микола Мартиненко відзначив, що на сьогодні Росія вже майже цілком адаптувала своє законодавство до вступу до СОТ, «а ми цього не робимо». «Потрібно рухатися, потрібно не піддаватися на провокації, потрібно голосувати», — сказав Мартиненко. На його думку, дії комуністів «насамперед обумовлені наближенням виборів».
Попри весь цей екстрим, народним обранцям таки вдалося прийняти в цілому закон, що стосується соціально-епідеміологічного контролю за продовольчими продуктами. «За» проголосували 330 депутатів.
На учорашньому засіданні народні депутати обговорювали також проект закону «Про забезпечення рівного доступу громадян до засобів масової інформації України». Після не дуже тривалих суперечок за його прийняття в першому читанні проголосували лише 79 парламентаріїв.
Нагадаємо, що метою проекту був «захист конституційних прав громадян на свободу думки та слова, формування принципів рівності доступу громадян до ЗМІ, правовий поділ ЗМІ в залежності від засновників, установлення цивільної відповідальності за порушення принципів рівності доступу громадян до ЗМІ». Зокрема, документом передбачалося зобов’язати журналістів за вимогою «героїв» їхніх публікацій розміщувати спростування оприлюдненої раніше інформації... Те, що до ЗМІ у вітчизняних політиків особливі претензії, зрозуміло давно. Своєрідний вихід із ситуації вказав віце-спікер Мартинюк: дати б, мовляв, кожному депутату по власному ЗМІ, — от і не було б жодних проблем із «тематичним» законодавством... Це, як кажуть, було б смішно, коли б не було так сумно.
Після обідньої перерви шоу в Раді продовжилося. На антрактовому засіданні Погоджувальної ради лідерів депутатських груп і фракцій було вирішено внести законопроект про скасування заборони на ввіз металобрухту чорних і кольорових металів до порядку денного на п’ятницю. Почувши про це, комуністи знову включили сирени. П’ятничне пленарне засідання теж обіцяє бути видовищним...