Учора в Санкт-Петербурзі розпочав роботу 15-й Петербурзький міжнародний економічний форум, що традиційно збирає ділову й політичну еліту Росії, а також обраних іноземних гостей. Цього року він відбудеться під девізом: «Лідери для нової ери». Упродовж трьох днів учасники обговорюватимуть три основні теми: «Забезпечення глобального економічного зростання», «Створення творчого капіталу в Росії» і третя тема — «Технології, що розширюють горизонти».
Серед зареєстрованих учасників форуму — представники банків Morgan Stanley, Citi і UBS, високотехнологічних IBM, Intel і Cisco Systems, нафтових гігантів Total, Royal Dutch/Shell, ENI і Statoil, швейцарської Nestle і десятків інших транснаціональних корпорацій. Окрім них у форумі беруть участь представники урядів і міжнародних організацій.
Присутність у Санкт-Петербурзі голови КНР Ху Цзіньтао та президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва свідчить про явний азійський ухил нинішнього форуму. На відміну від двох інших високих гостей, прем’єр-міністра Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро й президента Фінляндії Тар’я Халонен, навряд чи глави азійських держав приїхали говорити про нанотехнології або перспективи Сколково. Пекін і Астану більше цікавлять постачання нафти й газу.
Чимало ЗМІ відзначають, що головною темою візиту голови КНР Ху Цзіньтао до Росії, буде контракт на постачання до Піднебесної російського газу. Глави «Газпрому» та китайської China National Petroleum Corporation (CNPC) Олексій Міллер і Цзян Цземінь підписали попередню угоду 27 вересня 2010 року під час візиту до Пекіна Дмитра Медведєва. Проте документ не містить головного — ціни. Учасники переговорів не розкривають обговорювані цінові параметри, але, за даними експертів, китайська пропозиція становить 165—180 доларів за тисячу кубометрів. За підрахунками аналітиків «Газпрому», для самоокуповування, не кажучи вже про прибуток, газ на китайському кордоні має коштувати 220—230 доларів за тисячу кубометрів.
Напередодні стало відомо, що розбіжність у ціні на запланованих на 2015 р. переговорах між Росією та Китаєм про постачання газу досягає 100 дол. за 1 тис. куб. м. Пекін наполягає на ціні 250 дол./тис. куб. м, тоді як «Газпром» зараз качає газ до Європи по 350 дол. за той же обсяг.
Учора лідер КНР під час зустрічі в Кремлі з російським президентом зазначив: «За наших зусиль цей візит обов’язково увінчається повним успіхом». Спостерігачі зазначають, що доповленість стосовно газу потрібна Володимиру Путіну, щоб реалізувати його давню обіцянку налагодити альтернативний експорт газу в азійському напрямку й таким чином натиснути на Євросоюз, щоб створити там режим найбільшого сприяння для «Газпрому». Очевидно, що лише після зустрічі російського прем’єра, який відповідає за економіку, стане відомо, чи досягли сторони компромісу щодо ціни на газ. Хоча навряд чи вони при цьому озвучать конкретні цифри. Оскільки це, швидше за все, може створити прецедент для перегляду ціни іншими клієнтами «Газпрому», які вважають завищеними нинішні ціни на російський газ. І які заразом спробують перейняти в Китаю тактику ведення переговорів з Москвою.