Нагадаємо, що статус держави з ринковою економікою забезпечує не просто визнання заслуг уряду в просуванні правильним шляхом, але й цілком реальні переваги у міжнародній торгівлі (наприклад, загроза антидемпінгового переслідування значно нижча).
Експерти «Дня» відзначають, що питання отримання статусу ринкової держави життєво важливе для України в умовах антидемпінгових процесів, що розгорнулися проти неї, та українська делегація буде намагатися його вирішити. Але, на їх думку, очевидно, що у ході нинішнього візиту проблема не може вирішитися, оскільки у американської сторони є серйозні претензії до України з питання законодавчого забезпечення охорони інтелектуальної власності. Те ж саме — у частині державної підтримки деяких галузей промисловості. Та й це не зніме, — вважають експерти, — проблем у нашій зовнішньоекономічній діяльності.
Він відзначив: якщо об’єми ВВП України не виправдають надій розробників бюджету, то прибутки Держбюджету виявляться набагато нижчими від запланованих, що змусить приймати рішення або про секвестр бюджетних витрат, або про емісію грошей. «У останньому випадку країну чекає значна інфляція, а реальне значення дефіциту Держбюджету в цьому разi може досягнути 2% ВВП», — вказується у звіті.
Правда, офіційні провісники економічної погоди в Україні, як завжди, сповнені оптимізму. На думку керівника групи радників голови Національного банку України Валерія Литвицького, зниження темпів зростання реального валового внутрішнього продукту у вересні виявилося більш вираженим, ніж у вересні минулого року, однак усе ще існують хороші перспективи утримання набраного з початку року темпу на рівні, принаймні, у 2- 2,5 рази вищому первинних прогнозів. На підтвердження, В.Литвицький, зокрема, зазначив, що приріст реальної зарплати у січні-вересні цього року становив 18%, тоді як за аналогічний період минулого року вона знизилася на 2,1%. За його прогнозами, згідно з підсумками нинішнього року цей показник, можливо, також буде вимірюватися двозначною цифрою. (Як повідомляє Держкомстат, з урахуванням інфляції реальні доходи населення у вересні знизилися на 8% порівняно з серпнем. Крім того, за даними статистики, цього місяця на 7,5% поменшав об’єм грошових витрат та заощаджень населення). Радник голови Нацбанку вважає, що для утримання в четвертому кварталі високої динаміки ВВП, необхідно зберегти позитивне сальдо експорту, знайти шляхи компенсації тимчасової депресії зовнішнього попиту на українські товари за рахунок зростання реальних прибутків та інвестицій і, звичайно, зберегти монетарну і валютно-курсову стабільність.
Але це вже друга частина української програми у Вашингтоні, за яку, мабуть, відповідає переважно І.Мітюков. Україна виплатила МВФ у січні-вересні 2001 р. близько $357 млн., отримавши у вересні від нього $377 млн. — черговий транш кредиту EFF — та збільшивши свій борг перед ним на $11,7 млн. (до $2,03 млрд.). До кінця року ми повинні виплатити МВФ ще близько $118 млн., а у 2002 р. — $238,5 млн. У 2002 році Україна сподівається отримати від МВФ три транші на загальну суму $550 млн. Словом, країна, що претендує на ринковий статус, одночасно нарощує борг та залежність від зовнішніх сировинних ринків.