Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Британський «рецепт» чесних виборів

2 липня, 2004 - 00:00

Пишатися демократичністю президентських виборів незалежно від того, хто на них переможе, — таке завдання запропонували українцям представники британсько-української парламентської групи, які відвідали Київ на запрошення Верховної Ради. Лорд Джеффрі Хау Аберавонський, екс-міністр закордонних справ в уряді Маргарет Тетчер, колишній голова Палати громад та заступник прем’єр-міністра Великої Британії, член британської парламентської делегації в Раді Європи Том Кокс та член парламенту Роберт Верінг вже кілька десятиліть професійно займаються відносинами з Україною. За словами лорда Хау, члени британського парламенту є великими прихильниками нашої держави, її контактів з Радою Європи, Європейським Союзом та НАТО. Сьогодні британські парламентарії цінують той факт, що під час виборів генерального секретаря Ради Європи українська делегація голосувала за представника їхньої країни — Террі Девіса.

Під час зустрічей з українським керівництвом члени поважної британської делегації обговорили просування України на шляху євроатлантичної інтеграції. Як зазначив пан Роберт Верінг, вони пообіцяли в міру своїх можливостей сприяти нейтралізації негативних наслідків розширення ЄС для України. Особливу увагу під час розмови з Президентом Кучмою було приділено прозорості торгових відносин та приватизації в Україні. За словами Роберта Верінга, ситуація довкола «Криворіжсталі» викликає занепокоєння британських парламентаріїв.

«Мене вразили показники економічного зростання в Україні. Однак не варто забувати, що відносини зі світовою спільнотою залежать від здобутків не тільки економіки, а й демократії та верховенства права», — заявив під час зустрічі з журналістами лорд Хау. «Не відкрию вам таємниці: головним на даному етапі є проведення чесних, відкритих президентських виборів», — сказав він.

«Наші відносини з українськими партнерами настільки добрі, що ми можемо говорити абсолютно відверто, — додав Том Кокс. — Правил організації, членом якої є ваша країна, слід дотримуватися, — цей принцип діє для всіх. До речі, свого часу наша політика в Північній Ірландії була під особливою увагою Ради Європи, — і ми мали дослухатися до її рекомендацій. Сьогодні ми не підтримуємо жодного з потенційних кандидатів на президентських виборах в Україні. Головне — як пройдуть кампанія та голосування. Ми не вимагаємо абстрактної прозорості. Вимоги до України дуже конкретні, а саме: всі кандидати повинні мати однакову можливість представити свої програми виборцям; списки виборців повинні бути підготовлені завчасно та якісно; рівень підготовки та відповідальності членів виборчих комісій має бути високим; підрахунок голосів має бути чесним».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, фото Михайла МАРКІВА, «День»
Газета: