Зрозуміло, особливо з урахуванням прийняття Державної програми розбудови і розвитку Збройних сил України на період до 2005 року, в української армії ще чимало недоліків. При цьому, до тих, що залишилися нам у спадок від «єдиного і незламного», —«дідівщини», відірваності армії від громадськості, застарілого озброєння, що залишає бажати кращого, матеріально-технічної бази і т. д., додалися ще й нові. Так, щорічно, з 88 тисяч чоловік призовного віку три чверті хоч і придатні до військової служби, але мають певні обмеження і не можуть служити у ряді родів військ. Крім того, близько 40% призовників не мають середньої освіти. Як і раніше, болючим залишається і «квартирне питання» української армії. За роки незалежності в Україну повернулося більше 70-и тисяч військовослужбовців-українців; за станом на поточний рік, близько 56-и тисяч військовослужбовців не мають власного житла, а бюджетні кошти дозволяють здавати лише близько 250 квартир щорічно. Крім того, у рамках переходу ЗСУ на професійну основу до 2015 року, щорічно на 4—5 тисяч чоловік збільшується кількість контрактників у армії, однак мізерне фінансування не дозволяє встановити їм гідні благородної професії захисника вітчизни зарплати (зараз її рівень — 250—300 грн.). Це призводить до того, як неодноразово зазначали самі військові, що армія у нас стає робітничо-селянською.
Вирішити усі ці проблеми можна і треба, при цьому далеко не все впирається у фінансування, якого хронічно не вистачає армії. Багато що залежатиме як від волі керівництва Збройних сил, так і від політичної волі керівництва країни. А чи зможе українська армія вирішити усі ці проблеми, виконати Державну програму розбудови і розвитку Збройних сил України на період до 2005 року і програму поетапного переходу ЗСУ на професійну основу до 2015 року, покажуть вже, відповідно, п’ятнадцяти- і двадцятип’ятирічний ювілеї Збройних сил.
ДО РЕЧІ
Напередодні святкування ювілею ЗСУ міністр оборони України Володимир Шкідченко нагородив бильд-редактора «Дня» Леоніда Бакка грамотою за об’єктивне висвітлення діяльності української армії, визнавши тим самим внесок нашої газети у процес розвитку української армії. Дякуємо.