Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Буквар? Ні, хрестоматія!

Що готує новий навчальний рік для учнів і студентів
30 серпня, 2006 - 00:00
ПРОЩАННЯ З КАНIКУЛАМИ / ФОТО АНАСТАСIЇ СИРОТКIНОЇ

Післязавтра з першим дзвоником відчинять свої дверi для учнів і студентів понад 20 тисяч українських шкіл, близько тисячі ВНЗ та більше 900 професійно-технічних навчальних закладів. У міністерстві впевнені, що криза, яка існувала в освіті останні роки, вже позаду, й освітня сфера впевнено рухається шляхом розвитку та вдосконалення.

На користь цієї тези — факти. У навчальних закладах цього року практично немає дефіциту вчителів. Вакансій приблизно 600 — проти 7 тисяч кілька років тому, а заборгованість із зарплати складає лише 0,1 %. За останній рік видрукувані та розвезені понад 90% необхідних підручників, зокрема, для шостого класу, впорядковано цілий ряд підручників із фізики, хімії, математики, хрестоматій по літературi. Решту 10% і ще з чверть книг від потреби — про запас — до бібліотек відвезуть найближчим часом.

До шкіл 1 вересня прийдуть понад п’ять мільйонів учнів, із них майже 300 тисяч — першокласники. Для того, щоб узимку їм не було холодно, а дахи не обвалювалися на голови, на капітальні й косметичні ремонти, а також загальне оснащення приміщень та їдалень із державного й місцевих бюджетів було виділено понад 150 млн. гривень. Станом на 28 серпня до прийому учнів були готові понад три чверті шкіл. Зросли видатки не тільки на приміщення: цього року ще раз підняли зарплату вчителям, і тепер вона сягатиме 900 гривень. Єдине, про що не потурбувалися в МОН — так це про подарунки першокласникам. «Цим повинна займатися місцева влада, i саме від неї залежить, що вручать першокласникам 1 вересня, — пояснює міністр освіти й науки Станіслав Ніколаєнко. — А от нових «Букварів» цього року не буде — ми вирішили використати ці кошти на друк хрестоматій з української та зарубіжної літератури, бо їх катастрофічно не вистачає». Отже, українська абетка видаватиметься на рік, як й інші шкільні підручники.

БУТИ РОБІТНИКОМ — ПРЕСТИЖНО?

Цього року статистика вступу до ПТУ оптимістична як ніколи: держзамовлення ці навчальні заклади виконали на 82%, тоді як 2005 року було зайнято лише 68% бюджетних місць. Кожен другий цьогорічний випускник професійно-технічного училища здобув дві або більше робітничі спеціальності, а понад 15 тисяч учнів отримали дипломи з відзнакою.

Популярність ПТУ зростає: як свідчить статистика, цього року до професійно-технічних училищ знову звернулися чимало випускників 11-х класів. Це зрозуміло, адже в Україні дедалі більший попит саме на робітничі спеціальності, наприклад, у будівельній галузі, промисловості, сфері послуг і туризму. За словами С. Ніколаєнка, нині немає потреби працевлаштовувати випускників цих навчальних закладів: попит на фахівців з’являється ще в період їхнього навчання, й чимало підприємств готові платити робітникам приблизно таку ж саму зарплату, як й інженерам із вищою освітою. «Робітничі професії зараз дуже потрібні, — зауважує міністр. — От, наприклад, у Харкові зараз студентів чи не вдвічі більше, ніж робітників. Пропозицій роботи — море». Попит на робітничі професії — явище, безумовно, позитивне, адже серед учнів ПТУ понад 300 тисяч — діти-сироти та з соціально-незахищених верств населення, для яких подібне працевлаштування — знахідка.

Не ображають у профтехучилищах і дітей, якi самі хочуть стати викладачами. За словами міністра, для тих випускників, хто їхатиме на роботу за направленням у сільську місцевість, «підйомна» зарплата становить п’ять мінімальних зарплат, і кошти на виплату таких грошей уже виділені.

Ще одна наболіла проблема — ремонти й матеріально-технічне забезпечення професійно- технічних училищ — також вирішена. Державний бюджет на ПТУ 2006 року становив 1,7 мільярда гривень, наступного року він збільшиться ще на 100 мільйонів. Завдяки тому в училищах повністю ліквідовано заборгованості за комунальні послуги, виплачено всі стипендії, відремонтовано аварійно-небезпечні об’єкти й навіть закуплено близько 12 тисяч комп’ютерів. Отже, є шанс, що цього року нарікань на умови навчання не буде — сподіваємося, у міністерстві не підведуть і з якістю освіти.

Ольга ПОКОТИЛО, «День»
Газета: