Сьогодні парламент розгляне проект бюджету на 2011 рік. Зростання ВВП — 4,5%, інфляція — 8,9%, індекс цін виробників промислової продукції — 11,3%, курс національної валюти — 7,95 грн./ долар, дефіцит бюджету — 3,08% — головні макроекономічні показники цього документа, які уряд затвердив на останньому своєму засіданні. Крім того, в 2011 році уряд планує суттєво зменшити загальнодержавні витрати, в першу чергу, за рахунок проведення адміністративної та пенсійної реформ. На 30% заплановано зменшити суму державних запозичень, а також обмежити кошти під держгарантії. «Звільнені кошти буде спрямовано на забезпечення соціального захисту громадян і виведення економіки на траєкторію стабільного зростання», — заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров. Тим часом, на думку міністра фінансів України Федора Ярошенка, бюджет 2011 року допоможе країні перейти від «економіки терпіння до впевненого економічного розвитку». Чи справді це так? Про це «День» запитав економістів.
КОМЕНТАРІ
Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ:
— Це нереальні економічні показники, тому вони не будуть виконані. Хіба що інфляцію вдасться втримати в межах 9—10%, решта показників будуть іншими в кінці 2011 року. Наприклад, зростання ВВП слід чекати на рівні 1-2%, бо зараз немає економічних передумов до значного економічного ривка вгору. На цьому фоні бюджетні доходи суттєво не зростуть, тому державних запозичень, а значить і зростання бюджетного дефіциту, не уникнути. Нагадаю, що в 2010 році бюджетні видатки на 60% покривалися саме за рахунок запозичень, тому раптово скоротити такий значний цьогорічний дефіцит до 30 мільярдів гривень навряд чи вдасться. На мій погляд, бюджетний дефіцит у 2011 році становитиме 80 мільярдів гривень. Реальні доходи громадян не зростуть, бо не вдалося побороти депресію в економіці, бізнес-клімат залишається не дуже привабливим, надходження іноземних інвестицій бажає кращого, а споживчий ринок не зростає. Тому де ж візьмуться додаткові надходження, з доходів громадян та підприємств? На мій погляд, у 2011 році уряду варто було не зменшувати обсяг держгарантій, а навчитися їх вміло використовувати, наприклад, щоб допомогти малому та інноваційному бізнесу отримати банківські кредити.
Олександр КЕНДЮХОВ, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів:
— Щоб українська економіка перейшла до впевненого економічного розвитку, потрібно змінити структуру національного виробництва. Сьогодні вітчизняне виробництво морально та матеріально застаріле, енергомістке та технічно відстале. Я не уявляю, як протягом 2011 року можна кардинально змінити таку структуру національного виробництва. А без цього ніякі зміни не приведуть Україну до швидкого економічного зростання та випереджувального розвитку. Безумовно, позитивно, що влада вирішуватиме проблему з надмірно роздутим адміністративним апаратом, скорочуючи витрати на його утримання та чисельність чиновників. Але головна проблема української економіки, повторюю, знаходиться у нереформованій структурі національного виробництва, яка стримує швидке економічне зростання. Саме тому, на мій погляд, нинішні бюджетні прогнози по інфляції та дефіциту бюджету на 2011 рік дуже оптимістичні. Від надмірного бюджетного оптимізму застерігають сьогодні й провідні світові наукові центри, які в 2011 році очікують продовження економічної рецесії. Саме через це всі європейські країни скорочують соціальні витрати.