«День» учора писав про те, що Кабмін затвердив скориговані макроекономічні показники проекту держбюджету і що є сил «проштовхуватиме» їх у парламенті. Беззаперечно — бюджет потрібен усім: і уряду, і парламенту, і Президенту. Особливо уряду й Президенту. Від наявності законного бюджету залежить подальша дружба з міжнародними кредиторами, а отже, й доля таких любих кредитів.
Тобто бюджет потрібен терміново. Про це говорять практично всі представники трикутника влади й тут же сумніваються, що кошторис держави буде ухвалено до нового року. До речі, Президент ще у вересні урочисто обіцяв не підписувати нереальний бюджет.
Це, правда, ще не гарантує, що підписаний документ буде справді реальним. Просто перспективна дружба з МВФ для Президента сьогодні найголовніша. Зокрема й від самого бюджету (навіть у Кабміні «шепочуться», що показники не прогнозуються, а підганяються під Меморандум МВФ). Тож «тиснутимуть» на всіх, а це, у свою чергу, посприяє продовженню парламентсько-урядової дискусії на кшталт «сам дурень». А бюджет, який грунтуватиметься на проектах і уряду, і Бюджетного комітету, знову надасть можливість Президенту (коли раптом (!) з'ясується нереальність дохідної частини, приміром) звинувачувати і «наших, і ваших». Та це буде згодом, ближче до осені...
До речі, про осінь. Днями прем'єр Валерій Пустовойтенко видав цікавий спіч, запропонувавши бізнесменам «зробити крок уперед у розвитку соціального партнерства з владою не на словах, а на ділі» (невже вони цього не роблять, щомісяця виплачуючи податки? — Авт.). Адже держава, за словами прем'єра, «опинившись у надзвичайно складному фінансовому становищі, змушена постійно шукати додаткові резерви для поповнення бюджету». Прем'єр поки що мав на увазі старий бюджет і демонстрував «старі» прийоми поповнення його дохідної частини...
ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА
Олександр ТОЛУБИЦЬКИЙ, директор «Славутич-Агро»: — Про бюджет можу говорити неупереджено, оскільки мені він нічого не винен. Пам'ятаєте, один відомий політик казав: «Жити будемо гірше, але не довго»... Дохідну частину основного проекту бюджету я охарактеризував би одним словом — нереально. А витратна, за найскромнішими підрахунками, буде разів у два більша. От якби зібрати всі наші більш-менш нормальні акти з оподаткування і зробити один закон, який дозволяв і працювати, і податки платити, тоді можна було б говорити про реально наповнювану дохідну частину. До речі, щось мені підказує, що Леонід Кучма не наважиться ввести плаваючий курс гривні. Принаймні, до виборів.
№246 22.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»