Наступного тижня Україна продовжить у парламенті бюджетний процес. Уряд обіцяє подати на перше читання допрацьований проект головного кошторису країни. Тож найважливіше урядове завдання на сьогоднішній час — переконати країну та світ у тому, що підготовлюваний бюджет буде реальний і не пов’язаний із серйозними ризиками, які ставлять під загрозу фінансову систему країни та гаманці громадян. У четвер спікером цього твердження, відповідно до посади, став перший віце-прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров. За його словами, Кабмін здійснив у бюджетній сфері колосальну роботу, опрацювавши спільно з бюджетним комітетом парламенту понад три тисячі пропозицій, спрямованих на вдосконалення бюджету. Але саме поява цих трьох тисяч пропозицій стала, як вважає Азаров, приводом для численних нісенітниць, чуток і навіть брехні. Мовляв, якщо зауважень так багато, значить, бюджет неякісний.
Цю думку перший віце-прем’єр старанно та небезуспішно спростовує. Досить сказати, що в ході доопрацювання проекту державного бюджету на 2007 рік уряд, як і раніше, орієнтується на рівень дефіциту в межах 2,55% ВВП. У ході обговорення «умовним противникам» вдалося узгодити, за словами Азарова, розбіжності щодо 57 статей. При цьому уряд зробив понад 100 доручень, спрямованих, очевидно, на задоволення тих або інших апетитів й, отже, заспокоєння особливо буйних противників. Іншим поки що обіцяно врахувати їхні зауваження та вимоги в ході підготовки до другого читання.
Дуже надихнула уряд місія Міжнародного валютного фонду, яка визнала прийнятним рівень бюджетного дефіциту в 2,55%, а також міжнародні рейтингові агентства, які виставили Україні більш високі бали... Азаров повідомив, що для фінансування дефіциту уряд збирається ввести в дію позики, як внутрішні, так і зовнішні, а також надходження від приватизації.
За словами віце-прем’єра, в ході доопрацювання «основні пріоритети бюджету — вони як були, так і залишаються, — це збереження соціальних орієнтирів, відновлення інвестиційно-інноваційної моделі розвитку економіки, довгострокові програми й інфраструктурні проекти...». І ще раз наголосив: «Обмежень соціальних гарантій бюджет не передбачає».
Разом із тим, зі слів Азарова стало зрозуміло, що своїми бюджетними успіхами уряд зобов’язаний насамперед встановленню чіткої ціни ($130 за тисячу куб. м) на газ. І це навіть дозволить ліквідувати так званий стабілізаційний фонд, створений для компенсації підвищення газової ціни (як передбалося, до $135), і перерозподілити ці кошти в рамках бюджету, частково задовольнивши поки ще відсунені вбік пропозиції.
При цьому, за словами міністра фінансів, проект держбюджету не передбачає введення нових податків або збільшення розміру нинішніх, але передбачає певне зниження фіскального тиску та певне обмеження максимальних пенсій. За словами Азарова, в Україні в цьому допущено великі перекоси. Якщо у світі вважається нормальним співвідношення між мінімальною та максимальною пенсіями 1:4, а за зарплатами — 1:10, то в нашій країні співвідношення за пенсіями — 1:100. Азаров закликав до почуття справедливості, і, схоже, його заклики почули. Водночас віце-прем’єр визнав, що обмеження, а насправді — зниження пенсій для працюючих, — це, згідно з Конституцією, порушення прав і свобод громадян. (Як повідомило «Дню» джерело, близьке до уряду, від цієї теми все ж таки вирішено відмовитися).
Бюджет 2007 року для нинішнього уряду — це наче рідна дочка. А от нинішній — швидше за все, пасинок, оскільки складав його інший уряд. І все ж таки Азаров вважає за краще не використовувати при оцінці його виконання такі ріжучі вухо слова, як секвестр. При цьому він, звісно, не заперечує, що коректувати бюджет, а точніше — обрізати якісь витратні статті, доведеться обов’язково. Але називати це секвестром все одно дуже не хочеться. Термін Азарова — коректування — звучить, безумовно, трохи м’якше, але суті справи ніяк не міняє: комусь доведеться затягувати паски. Кому саме, головний фінансист країни поки що не говорить. Але вже ясно, що міністрам й іншим відповідальним працівникам, у тому числі народним депутатам, бюджетне обрізання пільг не загрожує. За словами Азарова, абсолютно ясно, що витрати на них не йдуть у жодне порівняння із загальними показниками бюджету та жодним чином не можуть на них вплинути...