Банківський колапс в Україні НАСТАНЕ тоді, коли долар почнуть офіційно продавати за 2,5 грн. Так вважає народний депутат Коломойцев.
Дилери Української міжбанківської валютної біржі, де торги почнуться з такої позначки, без особливого оптимізму сприйняли «добро» МВФ на виділення $2,2 млрд. кредиту EFF, оскільки вважають, що ні перший транш у $257 млн., ні сам кредит уже не реанімують валютний ринок. Інакше кажучи, нові параметри валютного коридору — 2,5—3,5 грн. за долар — можуть виявитися не останніми.
Удаваний спокій високопоставлених осіб із нотками виправдання у своїх виступах провокують зростання недовіри як населення, так і банківської сфери. До того ж досі не оприлюднюють умови Меморандуму з МВФ. А слова голови Нацбанку Віктора Ющенка: «НБУ узгодив з МВФ свою тактику роботи на валютному ринку, зокрема стратегію використання валютних резервів.
На жаль, я не можу давати ці цифри, позаяк вони можуть дати негативні сигнали в певних коментарях», — забезпечили загальну паніку. Вихідними днями населення, переконавшись у неможливості обміняти гривні на долари, скуповувало все, що можна зберігати: від миючих засобів до гречки, борошна й солі. Обіцянці Нацбанку максимально задовольнити попит на долари через УМВБ вже ніхто не вірить, оскільки не забута недавня заява В.Ющенка про недоцільність подальшої підтримки курсу гривні шляхом розпродажу резервного фонду НБУ. Згідно з останніми підрахунками самого Нацбанку, резервний фонд наприкінці минулого тижня становив менше $800 млн (на початку року — $2,3 млрд — Я.М.). До речі, почути коментар Нацбанку на неофіційну інформацію про зникнення з рахунку якогось голландського банку $200 млн. резервного фонду НБУ не вдалося. По телефонах спрацьовували факси, а там, де їх не було, фахівці хронічно обідали.
У нинішній ситуації, стверджують експерти, розміри нацбанківського валютного резерву дорівнюють незалежності України. Вона, як бачимо, залишає бажати кращого. Радник В.Ющенка Валерій Литвицький, котрий побачив у російській кризі позитивні для України імпульси, «які виражаються в енергоносіях», сподівається на додаткові $600 — 800 млн. фінансової допомоги Всесвітнього банку.
Проте можновладці поки що скромно замовчують ще один «позитивний» момент. Місяць тому внутрішній борг бюджетникам і шахтарям становив $1,77 млрд. (900 млн. грн. і 2,3 млрд. грн. відповідно). Сьогодні, при 2,5 грн. за долар нижньої межі валютного коридору, ця сума менша — $1,28 млрд. Про індексацію поки що не йдеться, тож недоотримання бюджетниками 1,225 млрд. грн. (розрахунки зроблено вчора) на державному рівні, не виключено, назвуть економією бюджетних видатків. До речі, власті винними себе не вважають і вустами віце-прем’єра Сергія Тигипка заявляють: «Те, що Україна перебуває у глибокій економічній кризі — не є результатом наших дій, а лише свідчить про те, що ми трішки спізнилися з їх реалізацією, і наші кроки були недостатньо радикальними». Таке тлумачення державної невинності дуже нагадує поширений нині в Росії анекдот. Міністр економіки запитує міністра фінансів: «Слухай, що в країні відбувається?». Міністр фінансів: «Зараз поясню». Міністр економіки: «Пояснити я й сам можу. Ти скажи, що відбувається».
До речі, учора голова Центрального банку Росії Сергій Дубінін заявив про свій намір подати у відставку.
ДО РЕЧІ
Національний банк України заявив про обмеження торгівлі твердою валютою на Українській міжбанківській валютній біржі і на біржі в Криму. Як повідомляє агентство Рейтер, банк також заявив, що всі фірми будуть зобов’язані продавати на біржі 75% своєї валютної виручки. Ці правила набули чинності у понеділок. У п’ятницю глава НБУ Віктор Ющенко заявляв про те, що на біржі підприємства будуть зобов’язані продавати 50% валюти, яка надходить.