На Україну насувається ще одна криза — криза бюджетного процесу. Це стало зрозумілим після обговорення внесеного урядом до Верховної Ради проекту бюджету на 2010 рік і анемічного, як ніколи, голосування з цього питання. У результаті український бюджет-2010 просто завис, і, схоже, мало хто знає і розуміє, що тепер із ним треба робити.
Власне, чотири з п’яти парламентських партій пропонували уряду взяти бюджет на доопрацювання. Регіонали, наприклад, аргументують це тим, що він не збалансований щодо прибутків та витрат і може «розбалансувати всю систему державного й місцевих бюджетів». Голова комітету з фінансів і банківської діяльності Микола Азаров (ПР), окрім того, звинувачує авторів бюджету в тому, що він «передбачає зниження рівня прибутків наших громадян».
Убивчий аналіз бюджетного законопроекту зробив член фракції Блоку Литвина Олег Зарубинський. На його думку, запропонований урядом законопроект не є ні бюджетом проїдання, ні бюджетом розвитку, ні бюджетом виживання. Висновок цього члена коаліції — над бюджетом потрібно ще серйозно попрацювати.
Не підходить урядовий бюджет і комуністам. Депутат із цієї фракції Алла Александровська вважає його нереальним, а подачу його в парламент «волаючим авантюризмом уряду». Александровська небезпідставно зазначила, що законопроект одночасно «базується на двох бюджетних кодексах — існуючому й неіснуючому». (Нагадаємо, що парламент прийняв новий Бюджетний кодекс, але він був відхилений Президентом і не набрав чинності, однак уряд використав його положення під час створення проекту бюджету-2010). Проте, головною вадою документа, на думку комуністки, є те, що в ньому занижені всі соціальні стандарти.
Несхвально відгукнувся про проект бюджету і член фракції «Наша Україна — Народна самооборона» В’ячеслав Кириленко. Зокрема, його не задовольняють закладені до бюджету урядом суми фінансування збройних сил. Однопартійця підтримав із району військових учень Президент Віктор Ющенко. Він пригрозив, що не підпише держбюджет-2010, якщо до кінця поточного року уряд не забезпечить фінансування української армії. «Я не можу довіряти прем’єр-міністрові, який не дотримується слова ні перед Президентом, ні перед солдатом, ні перед мільйонами людей України», — заявив В. Ющенко в четвер у селищі Новоозерне. «Я не пам’ятаю такого бюджету, який би демонстрував таке некомпетентне ставлення до армії, як бюджет 2009 року. Ті самі помилки повторюються й у бюджеті 2010 року, — стверджує Ющенко. — Через недостатнє фінансування Збройні сили, на мою думку, дійшли до критичної межі».
Звичайно, проект бюджету був підтриманий депутатами БЮТ. Зокрема, Володимир Бондаренко зазначив, що достоїнством проекту є передбачене у ньому, нехай і невелике, та зростання внутрішнього валового продукту. На думку депутата, це означає, що економіка України сьогодні працює. До достоїнств проекту депутат зарахував також передбачене в ньому зростання мінімальної заробітної плати.
Однак парламент не зміг прийняти якесь чітке рішення відносно поданого урядом проекту бюджету. Виникла справжня патова ситуація. Подана Олександром Пеклушенком пропозиція Партії регіонів про відхилення проекту держбюджету й відправки його на доопрацювання уряду зібрала 204 голоси. Рівно стільки ж депутатів висловилися за проект постанови Олега Зарубинського (фракція Литвина) про підготовку до розгляду проекту держбюджету на 2010 рік.
Виходить, увесь депутатський робочий день минув марно, без жодного результату, що явно погіршує економічні перспективи країни. Того самого дня віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря, перебуваючи у Стамбулі на самміті Міжнародного валютного фонду, сказав: «Співробітники (МВФ) висловили жаль із приводу того, що нестабільна робота парламенту, прийняття заполітизованих рішень можуть поставити під загрозу програму співпраці з МВФ». А це — істотна загроза бюджету-2009, що наповнюється сьогодні багато в чому саме допомозі МВФ. Невипадково за день до того голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, характеризуючи виконання нинішнього бюджету, використав у Верховній Раді цілковито непарламентське висловлювання: «Повні, як кажуть, кранти з виконанням загального фонду (бюджету), до якого надійшло 107 мільярдів гривень, а це — всього лише 59% від запланованого». У результаті витратна частина державного бюджету також не виконується. Як зауважив Симоненко, за підсумками восьми місяців 80% бюджетних програм соціального характеру не виконані. А ось державний борг зростає посиленими темпами й за підсумками року може збільшитися вдвічі, проти початку року. Іще один несприятливий прогноз зробив головний аудитор країни. За його даними, «можливість подальшого кредитування Пенсійного фонду за рахунок держбюджету до листопада поточного року буде повністю вичерпана».