Весна — час змін і віри в світле майбутнє. Але і те й те в Україні в дефіциті. Чи не тому Німецький економічний клуб вирішив провести в Києві дискусію з явним оптимістичним мотивом. Її модератор, заступник глави правління Німецького клубу Мерле-Катрін Алекс, спираючись на дослідження DHSBC Банку (Німеччина), що прогнозує Україні «райдужну» довготривалу перспективу, проголосила, що Україна є економічним «тигром, який готується до стрибка».
Нагадаємо, що за прогнозом аналітиків банку, які опублікували нещодавно свою доповідь «Світ у 2050 році», Україна, незважаючи на негативний демографічний розвиток, має можливість перестрибнути в світовому рейтингу через 19 позицій і посісти 40-ве місце серед найуспішніших економік світу, що стійко демонструють найвищі темпи розвитку. За словами Алекс, до 2050 року Україна матиме 36 мільйонів населення, 6% середньорічних темпів зростання ВВП і один з найвищих у світі показників ВВП на душу населення. Чи реалістичний цей сценарій? Що належить зробити, аби він став реальністю?
Відповідаючи на ці запитання, народний депутат і президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах відстоював здебільшого вже обкатані формули уряду. За його словами, євроінтеграційна спрямованість для України незворотна, і це не короткочасна компанія, а довготривала стратегія. Він не забув сказати й про те, що необхідність модернізувати українську економіку, підвищувати її конкурентоспроможність нерозривно пов’язана з розв’язанням завдання формування демократичного громадянського суспільства. Кінах переконаний, що Україна зможе наповнити прогноз DHSBC Банку «реальним змістом», розвиваючи, зокрема, діалог влади і бізнесу і створюючи для останнього однакові і справедливі правила гри. Але одразу ж натякнув, що сьогодні їх все ще немає. І послався на те, що згідно із нещодавно прийнятим Податковим кодексом чиновник, винний у невідшкодуванні підприємству ПДВ, має нести перед ним відповідальність. Але жодного такого випадку, за його словами, ще не було зафіксовано. Та все ж Кінах з явною втіхою сприймає німецький прогноз. Він приєднується до думки одного із західних експертів, який називав Україну приспаною красунею і сподівався, що наш народ невдовзі зрозуміє, куди її потрібно поцілувати, аби вона прокинулася...
Директор консалтингової компанії BE Berlin Economics GMBH, керівник Німецької консультативної групи з питань економічних реформ в Україні Рікардо Джуччі думку про перетворення України на світового тигра сприйняв не без певного скептицизму. Він вважає, що наш уряд відходить від курсу на фіскальну консолідацію, і наголошує на загрозах для економіки, що створюються у зв’язку з цим. Професор радить дотримуватися гнучкішого курсу національної валюти і «не перегинати палицю, здійснюючи соціальні ініціативи». На його думку, також дуже важливо звернути увагу на енергетичний сектор, де найбільшою проблемою є перехресне фінансування промисловим сектором населення, що користується дешевим газом. Джуччі каже про твердий адміністративний курс, що проводиться в країні, і констатує, що він і далі зміцнюється.
Незалежний експерт Олександр Нарбут також не дуже довіряє довготривалим прогнозам-«казочкам». «Скільки жабу не цілуй, вона все одно на царівну не перетвориться», — каже він. За його словами, сьогодні людей в Україні більш цікавлять не довготривалі, а короткострокові прогнози, які не дуже сприятливі. Серед причин можливого «просідання» української економіки він бачить дисгармонію в її відносинах з політикою і великі труднощі при формуванні середнього класу.