Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Це для вас занадто дорого!

Продукти не лише стрімко дорожчають, але й зникають із продажу
4 червня, 1999 - 00:00

У понеділок мій син звідкись із Нивок притяг сітку картоплі.

— По 90 копійок! — урочисто оголосив він. — У черзі стояв.

Картопля виявилася солодкуватою, напевно, прихопило останніми приморозками. Але вибору в нас не було — в овочевих магазинах Києва картоплі вже кілька тижнів немає. Як і моркви. Проте, якщо ви належите до «нових», вам хвилюватися нічого — на ринку моркву можна купити по 4 гривні за кілограм. Так само, як і про гречку, що на оптових ринках столиці коштує від 3,0 до 3,3 гривні, а на продуктовому лотку на кінцевій зупинці трамваїв №4, 16, на Оболоні — аж 3,4 грн.

У магазинах же ці крупи геть зникли з прилавків. У торговому центрі на Печерську нашому кореспонденту на запитання про гречку відповіли красномовною фразою:

— Це для вас занадто дорого!

Борошна там також не виявилося. Напевно, також потрапило в розряд предметів розкоші.

Гастроном на розі Костянтинівської та Оленівської міг запропонувати з крупи лише пшоно та рис, а маленькі магазинчики на Подолі жваво торгували... січкою.

— Останні пакети продаємо, — пояснили там.

Проте в дефіциті не лише борошно, гречка й чомусь яйця (напевно, до курей також дійшли запущені провокаторами чутки про травневі заморозки й вони запанікували), але й елементарна вермішель. Приміром, у «Продуктах» на вулиці Ризькій макаронні вироби «розмели» ще минулого тижня.

В овочевому магазині на вулиці Межигірській на запитання кореспондента «Дня» про поповнення асортименту продавці відповіли:

— Очікуємо тільки завезення цибулі!

На прилавках, крім тієї ж цибулі й буряка, а також заморських бананів, майже нічого й не спостерігалося.

Тим часом, як повідомляють Українські новини, підготовлено проект постанови уряду, що передбачає надання обласним адміністраціям на період до 1 серпня права введення державного регулювання цін на окремі продукти харчування.

Антимонопольний комітет і податкові органи дістануть право контролювати роздрібні ціни й стягувати штрафи.

Невже раніше такого права в них не було?

А поки у Волинській, Житомирській, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях із продажу зникла гречка, в Кіровоградській, Рівненській та Сумській — борошно вищого гатунку. Але це ще півбіди — в Кіровоградській області немає в продажу хліба(!).

За повідомленнями Держкомстату, минулого року середній українець з'їв усього 32,2 кг м'яса, тоді як француз — 94 кг, а житель США — 125 кг. Навіть росіяни зі своєю тундрою нас обійшли на 2,8 кг на душу населення! Незважаючи на те, що Україна — квітучий сад. Одним українцем з'їдено всього 25 кг фруктів і ягід за минулий рік, хоча в промисловій Німеччині ця цифра досягає 144 кілограмів. Зате за вживанням хліба (126 кг на душу населення) випереджаємо, наприклад, Канаду ледве чи не вдвічі (70 кг на душу населення).

Втім, усі ці показники характеризують минулий рік, коли гривня була відносно стабільною. На тлі долара вона «схудла» більш ніж удвічі. Це вже зараз. Що ж буде з цінами далі, якщо майбутнє гривні фахівці прогнозують у чорних тонах?

ДО РЕЧI

Доки не сформовано систему державного регулювання ринку, Україна не буде застрахованою від можливих повторень травневого збурення на ринку харчових продуктів, заявив у середу голова Антимонопольного комітету України Олександр ЗАВАДА агентству УНІАН.

Український ринок, нагадав він, уже пережив кілька потрясінь, подібних до цукрового ажіотажу в травні. 1997 року така сама ситуація була з бензином, 1998-го — з маслом тощо. І кожного разу спостерігалися непрофесійні кроки влади для протидії цим процесам, «професійне невігластво» відповідальних осіб, необгрунтоване регулювання цін місцевою владою, спроби штучного сегментування загальнодержавного ринку на місцеві ринки, що призводило до створення штучних монополістів.

Ніна СОТНИК, «День»
Газета: