Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час істини настав?

Від неконтрольованої епідемії до пандемії безвідповідальності
31 жовтня, 2009 - 00:00

Сказати, що ситуація з поширенням вірусних інфекцій і зростанням кількості жертв, спричиненої цими інфекціями пневмонії в західних (поки що) областях України, стає загрозливою, — значить, не сказати нічого. І пряма небезпека здоров’ю та життю тисяч людей, і чинник невідомості одного зі збудників хвороби (офіційно заявлено, що частина захворювань спричинена грипом А/H1N1, він же свинячий, частина — невідомо чим), який перешкоджає ефективному лікуванню, і визнаний вже міністром охорони здоров’я Князевичем початок епідемії — все це помітно впливає на настрої та поведінку українських громадян. Чиновники від охорони здоров’я закликають людей не панікувати, їсти вітаміни та часник — але водночас не ведеться реальна роз’яснювальна робота з профілактики хвороби (хоча б на загальному рівні розуміння природи вірусних захворювань). Те ж, що в аптеках столиці вже практично зникли марлеві пов’язки — результат радше не просвітництва офіційних структур, а певної грамотності громадян.

Утім, мова не про суто медичні питання — це справа відповідних фахівців. Мова про інше — про питання організаційні та політичні, пов’язані із загрозою поширення невідомої епідемії по всій Україні.

Скажімо, у Волинській області вже з’явились хворі з тими ж симптомами, що й у Тернополі. Виявляється, що в Тернополі оголосили карантин у всіх навчальних закладах, а студентів розпустили додому. Інакше кажучи, місцеві чиновники допомогли вірусу поширитися на інші області, можливо, не лише сусідні (учився же свого часу сумчанин Віктор Ющенко саме в Тернополі...).

Потім карантин оголосили у Львові та Івано-Франківську. Для того, щоб він був ефективним в масштабах держави, слід було б усіх студентів та учнів залишити у межах відповідних областей, але...

Але для цього слід було б уже кілька днів тому оголосити надзвичайний стан бодай у кількох областях. Лілія Григорович, член комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я, наполягає: це треба зробити у п’яти областях. Та чи вже не запізно? І чому Рада нацбезпеки й оборони негайно не зібралася на надзвичайне засідання? Чому уряд досі не вимагав надзвичайних заходів і не робив кроків до цього? Невже кількість померлих має певищити кількасот людей, щоб вищі ешелони влади запрацювали, нарешті, належним чином?

І ще одне запитання до всіх очільників загальноукраїнської влади: із середини літа сміття в Тернополі то вивозять, то не вивозять; за інформацією місцевих колег, деякі частини міста фактично перетворено на звалища, посеред яких живуть люди. Чи не пов’язаний із цим чинником спалах невідомої вірусної інфекції (бо вже очевидно, що не все у місті — свинячий грип), як середньовічні мори у вщент забруднених містах? До речі, джерела у середовищі медиків ще три дні тому стверджували: йдеться про вірусну пневмонію — недугу надзвичайно небезпечну і важко виліковну, хоча б тому, що для ефективної боротьби з нею нерідко потрібні апарати штучного дихання, яких в Україні, тим більше у провінційних лікарнях, м’яко кажучи, не густо... То чи не час уже зараз відкинути фальшивий гонор та квазіпатріотизм і звернутися по допомогою до інших країн?

Й інше, «до речі»: про патріотизм. У Тернопільській області при владі перебуває найпатріотичніша, за її власним визначенням, політична сила України — ВО «Свобода». Як бачимо, шукати «неукраїнські сили» під ліжком та виступати з ідеями процентної представленості етносів у владі та інших державних структурах значно легше, ніж організувати прибирання міста та вивезення з нього сміття...

Та, зрештою, справа не в другорядній політичній силі, а в ефективності дій влади. За нинішніх обставин (і, тим більше, у разі несприятливого розвитку ситуації) Україні вкрай потрібні серйозні фінансові «вливання» — черговий транш МВФ та допомога Євросоюзу. А їх, як відомо, не буде, якщо набере чинності закон про так зване підвищення соціальних гарантій (насправді — про подальше істотне розбурхування інфляції), що станеться у разі відсутності президентського вето на нього.

Ба більше: як відомо, 1 листопада Віктор Ющенко збирає однодумців у Києві на Софійській площіі. Навіть у разі запровадження надзвичайного стану в кількох областях на це віче неодмінно прорвуться палкі прихильники чинного Президента з уражених захворюванням регіонів — навіть якщо він їх особисто від цього відмовлятиме (такі фанати є в усіх помітних політичних лідерів України, і тут нічого не вдієш; і сьогодні ці фанати закликають в інтернеті: «Давайте зробимо все можливе, щоб Віктор Андрійович не залишився на Софійській площі один. Давайте туди прийдемо. І давайте повідомимо іншим людям про це дійство»). Інакше кажучи, 1 листопада вірус тріумфально увійде в українську столицю, якщо в лідерів держави не вистачить не те що мудрості — елементарного здорового глузду спинити не тільки цю, а й усі інші подібні акції, ба, навіть партійні з’їзди з висування кандидатів у президенти. Для цього слід терміново внести відповідні поправки до законодавства, щоб унеможливити в час загрози епідемії велелюдні зібрання з передвиборним забарвленням, а водночас не порушити права кандидатів на висування та агітацію. Було б бажання, а компромісні форми здійснення всіх необхідних заходів знайти можна.

P.S. Поки верстався номер, на сайті партії «Наша Україна» з’явилося повідомлення, що Віктор Ющенко скасував заплановану на 1 листопада презентацію своєї передвиборної програми на Софійській площі.


ХРОНIКА ПОДIЙ

Понад 40 тисяч хворих на невідомий вірус, 37 летальних випадків, імовірність поширення в Україні грипу A/H1N1 уже кілька тижнів тримали у напрузі все українське суспільство. А вчора ці побоювання підтвердив міністр охорони здоров’я Василь Князевич, який заявив, що в Україні таки розпочалася епідемія грипу A/H1N1. «За попередніми результатами, ми констатуємо, що Україна увійшла у світову пандемічну зону, і в нас починається епідемія каліфорнійського грипу, або грипу A/H1N1. У двох лабораторіях підвердили цей діагноз: зафіксовано 11 випадків із 33-х проб. Я доповідатиму керівництву держави про ситуацію, яка вийшла за межі епідемічного порогу. Напевно, розглядатимуться питання карантинів чи подовження канікул у школах та інститутах. Ми звертатимемось до населення з рекомендаціями обмежити відвідування громадських зібрань», — зазначив міністр.

* * *

Вже вчора Кабінет Міністрів оголосив карантин у Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Хмельницькій і Вінницькій областях. Нагадаємо, що першими карантин оголосили Тернопільська, Івано-Франківська та Львівська області. За даними МОЗ, у Львівській області станом на 30 жовтня було зафіксовано 12 жертв, зокрема одна дитина, у Тернопільській — 12, в Івано-Франківській померли шестеро. Кількість хворих у регіонах вимірюється сотнями тисяч. Епідемія дібралася вже й до Чернівецької, Рівненської та Закарпатської областей, де теж зафіксовані летальні випадки. Як зазначають медики, основна причина смертей — атипова пневмонія. Разом із цим, не виключається і можливість ураження вірусом A/H1N1.

* * *

У свою чергу МОЗ просить громадян не панікувати і вчасно звертатися до лікарів — відразу ж, як з’явилися перші симптоми недуги. За словами міністра, завдяки цьому можна було б уникнути попередніх смертей. Василь Князевич не радить українцям займатися самолікуванням, адже лікарі краще знають, як саме лікувати грип A/H1N1.

* * *

Неприємна ситуація на Волині, де вчора у санаторії матері і дитини «Турія» було госпіталізовано 18 дітей з високою температурою, яка не спадала протягом п’яти днів. Ще 70 осіб мають схожі симптоми. Як повідомив заступник головного державного санітарного лікаря Волинської області Микола Яцина, у санаторії перебувають діти з усіх регіонів України, загалом близько 250-ти осіб. Незабаром вони роз’їдуться по домівках, і якщо медики підтвердять у них небезпечний грип, про наслідки здогадатися не важко.

* * *

Учора Президент України скликав екстрене засідання Ради національної безпеки та оборони, а також доручив прем’єр-міністру виділити із державного бюджету кошти, необхідні для організації постійного моніторингу за розповсюдженням вірусів грипу, а також для роботи вірусологічних лабораторій державних санітарно-епідеміологічних служб.

* * *

Кабінет Міністрів України ухвалив спеціальну постанову про запобігання розповсюдженню грипу на території України. Як заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, у постанові, перш за все, йдеться про профілактичні заходи, яких необхідно усім дотримуватись. Головним із них є рекомендація користуватися захисними масками. Серед інших запобіжних заходів — запровадження тритижневого карантину в усіх навчальних і дошкільних закладах. Крім того, запроваджено заборону на проведення масових заходів по всій території України, у тому числі й усіх передвиборчих акцій.

* * *

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість заражених грипом А/H1N1 у світі досягла понад 400 тисяч осіб. Кількість померлих людей наближається до п’яти тисяч. Також у звіті організації за 24 жовтня йдеться, що за останні кілька днів випадки зараження грипом А/H1N1 вперше були зареєстровані в Монголії, Руанді і Сан-Томе і Принсіпі. Перші випадки смерті через зараження новим видом грипу зареєстровані в Ісландії, Судані та Тринідад і Тобаго.

У Європі кількість перевищила 63 тисячі, щонайменше 261 особа померла. Регіональне відділення організації в Африці повідомило про 13 тисяч випадків зараження і 75 випадків летального результату. Американське відділення ВООЗ повідомило про 160 тисяч випадків зараження грипом А/H1N1, померли 3,539 тисячі осіб, що є найбільшою кількістю смертей у результаті зараження вірусом в світі.

Велика Британія розпочала вакцинацію населення проти свинячого грипу. Влада сподівається, що у найближчі кілька тижнів щеплення зроблять близько 11 мільйонам людей. Проте люди бояться, що нова сироватка може мати невідомі побічні ефекти. Першими отримають право на щеплення медичні працівники і основна група ризику — зокрема, вагітні жінки, а також хворі на СНІД, рак і сердечні недуги.

Вакцинацію проти грипу АH1N1 — розпочали і у Китаї, її потребують понад 5 мільйонів людей, а також в Австралії, Сполучених штатах і Франції. Понад мільйон людей прищепили в Японії.

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ
Газета: