Уже майже тиждень повідомлення з Індонезії відкривають стрічки світових інформагентств, випуски новин західних та азійських телеканалів. За останніми даними, жертвами вибуху двох бомб біля нічного клубу на курорті Кута Біч острова Балі — знаменитої туристичної Мекки — стала 181 людина. Міністр закордонних справ України Анатолій Зленко висловив співчуття своєму індонезійському колезі Хасану Віраджуда та главам австралійського та британського зовнішньополітичних відомств Александру Доуеру та Джеку Стро, адже серед загиблих найбільше австралійців та британців. Відповідальність за теракт покладають на «Аль-Каїду», однак доказів цієї версії поки що недостатньо, щоб визнати її остаточною. Тим часом потік туристів до Індонезії за останній тижень скоротився майже на 60%. Але Джакарта заявляє, що не дозволить терористам зруйнувати свою гордість — індустрію туризму. Примітно, що після теракту заявила про саморозпуск індонезійська екстремістська ісламська організація «Лашкар Джихад». Про інші наслідки трагедії на Балі — в інтерв’ю Надзвичайного та Повноважного Посла Індонезії в Україні пана Ремі. Р. Сіахаана.
ЕКСКЛЮЗИВ
— Які заходи зараз вживаються в Індонезії, щоб гарантувати безпеку туристів?
— Щороку Індонезію відвідують біля п’яти з половиною мільйонів туристів. З них понад мільйон їдуть на Балі. Індустрія туризму забезпечує робочі місця дванадцяти мільйонам громадян нашої країни. Туризм є одним з головних джерел надходження іноземної валюти, лише острів Балі «заробляє» для Індонезії біля п’яти з половиною мільярдів доларів щороку. Тому ви можете уявити, якого удару завдав теракт на Балі нашому туристичному сектору, не кажучи про те, що серед жертв вибуху багато індонезійців, що працювали на цьому курорті. Після 11 вересня це найбільший теракт. Раніше в Індонезії мали місце вибухи бомб, наприклад, зривали припарковані автомобілі, але внаслідок цих терактів загинули лише одна-дві людини, здебільшого ж було пошкоджено авто та будівлі. Жертвами останнього теракту стали майже 200 чоловік.
Ті, хто зірвав бомбу на Балі, завдали удару не тільки індонезійській індустрії туризму. Кинуто виклик туристичному сектору всього світу, авіакомпаніям. Люди боятимуться подорожувати. Острів Балі був знаний як найбільш мирний куточок Землі. Якщо це сталося на Балі, може статися на будь- якому курорті.
Відразу після теракту було запроваджено виняткові заходи безпеки у всіх громадських установах країни. Також уряд попросив людей бути пильними і повідомляти про все, що здається підозрілим. Особлива увага приділяється співпраці між правоохоронними органами з метою запобігти можливим новим загрозам. Створено спеціальну групу на чолі з начальником поліції, заходи безпеки посилено, і, як свідчать німецькі туроператори, наразі ситуація на Балі під контролем правоохоронців. Багато туристів після теракту не стали пакувати валізи, бажаючи добути термін відпустки, тому що вони не хочуть дозволити терористам себе залякувати.
— Індонезія — країна з найчисленнішим у світі мусульманським населенням. Чи не боїтеся ви, що співпраця зі США, на яку уряд буде змушений піти в разі, якщо буде доведено причетність «Аль-Каїди» до теракту на Балі, призведе до розколу нації?
— Індонезія — багатокультурна країна. У нашій державі живуть представники багатьох етнічних груп, багатьох релігій. Над багатьма важливими кроками уряду Індонезії доводилося довго розмірковувати, щоб рішення задовольнило всіх. Однак після вибуху на Балі ми сказали «годі». Ми маємо називати речі своїми іменами. Досі ми боялися це робити, наприклад, уникали вживати слово «тероризм». Однак тепер ми відкрито говоримо, що загроза тероризму є реальною для Індонезії, та й для інших країн також. Ось чому нам необхідна міжнародна співпраця. Ми не просимо іноземної військової допомоги. В Індонезії зараз працюють слідчі зі США, Австралії, Великої Британії — детективи зі Скотленд-ярду, ФБР тощо. Ми зацікавлені в їхній присутності та роботі, ми створюємо для них усі умови. Досвідчені працівники та керівники правоохоронних органів Індонезії беруть участь у розслідуванні, але через те, що нам бракує інформації, нам потрібна зовнішня допомога. Адже у перелічених мною вище інстанцій є необхідна для розслідування інформація. Зараз ми особливо пильно охороняємо наші нафтові поля та нафтосховища, а також інші важливі підприємства, зокрема ті, в яких залучено іноземний — американський, британський капітал, та установи.
— Які індонезійські угруповання сьогодні опинилися під прискіпливою увагою правоохоронців та іноземних слідчих?
— Поки що ми не називаємо жодного такого угруповання. Але в нас є позиція: будь-яка група, що стоїть за цим терактом, понесе покарання.
— Що таке індонезійська ланка «Аль-Каїди»?
— Нам повідомили, що така група існує, але нам потрібні вагомі докази. Коли вони в нас будуть, ми повідомимо деталі.
— Скільки українських туристів в середньому щороку відпочиває в Індонезії?
— Їхня кількість не така велика, але вона поступово зростає. Два роки тому Індонезію відвідали менше 500 українських туристів, минулого року близько 700, а за дев’ять місяців цього року трохи більше 600. Реклама туристичних можливостей Індонезії в Україні — одне з найважливіших завдань нашого посольства. Звісно, українці надають перевагу не надто віддаленим курортам, але заможні їдуть до Індонезії. Відпочиваючи у нашій країні, вони витрачають принаймні $10 тисяч кожен.
— Чи отримали ви цими днями які-небудь пропозиції допомоги від України?
— Наше посольство отримує листи зі словами співчуття від простих громадян та українських бізнесменів.