Учора парламентська більшість ще на один крок наблизилася до єдиного рішення про пакетні вибори нового керівництва парламенту. Заступник голови ВР Віктор Медведчук розповсюдив заяву, в якій зняв свою кандидатуру на пост спікера і закликав депутатів підтримати кандидатуру Івана Плюща. Своє рішення він мотивував тим, що «усвідомлює небезпеку чергової «спікеріади».
Депутат Олександр Волков («Відродження регіонів») назвав вчинок В.Медведчука «політичним подвигом». Хоча, можливо, Іван Плющ — компромісна фігура, яка сьогодні може влаштувати всі фракції. Разом з тим, жорсткий стиль керівництва, продемонстрований Медведчуком під час ведення засідань більшості, був, звичайно, великим плюсом... Проте й великим мінусом. Оскільки хватка вчорашнього кандидата N 1 на пост спікера могла «налякати» його союзників по більшості.
Враховуючи амбітність лідерів правих у ВР, у них є ще одне місце для таких подвигів — оскільки з трьох ключових парламентських постів: спікер — Іван Плющ (НДП), перший віце- спікер — Віктор Медведчук, (СДПУ(о)), вакантною ще залишається посада віце-спікера. На неї претендують Степан Гавриш («Відродження регіонів») і Юрій Костенко (Рух-К). Кандидатуру Костенка підтримують дві фракції: «Батьківщина» і, само собою, його фракція Руху. Однак після заяви В.Медведчука депутатська група «Відродження регіонів», яка навряд чи підтримує його кандидатуру на пост спікера, погодиться віддати крісло віце-спікера. Додаткових складнощів щодо проходження кандидатури Костенка додають і своєрідні «ревнощі» з боку Руху Удовенка. Степан Гавриш вважає, що єдине рішення обов'язково буде вироблене. При цьому він не виключив, що «в тупиковому випадку для розблокування ситуації можлива поява третьої кандидатури».
Координатор більшості Леонід Кравчук повідомив, що вчора відбулися переговори між представниками більшості і меншості, на яких було уточнено позиції сторін. Зі слів пана Кравчука, позиція лівих не є однорідною. Соціалісти і селяни шукали компромісне рішення, тоді як представники КПУ і ПСПУ наполягали на скасуванні всіх рішень більшості, ухвалених в Українському домі. Л.Кравчук схарактеризував ці вимоги як абсолютно неприйнятні і наголосив, що рішення більшості про зміщення з теперішніх постів Олександра Ткаченка й Адама Мартинюка «абсолютно конституційні і легітимні». «Якщо ліві думають по- іншому, то нехай не нам це доводять, а звернуться до Конституційного суду, — заявив він. — Як він нас розсудить, так і буде, ми цьому підкоримося». Л.Кравчук повідомив, що «ліва меншість не змогла вибрати свого координатора, тому на подальших переговорах від лівих братимуть участь чотири людини: по одному представнику від кожної лівої фракції».
Водночас, на думку лідера СПУ Олександра Мороза, обидва засідання сесій — правої більшості в Українському домі і лівих у Верховнiй Радi — є «нелегітимними». Він вважає, що це дає підстави Президенту після 16 лютого розпустити ВР (згідно з Конституцією, Президент має право розпустити парламент у випадку, якщо депутати не збиралися на сесію понад 30 днів). Лідер СПУ оцінив кандидатуру І.Плюща на пост спікера як «цілком реальну», але зазначив, що на сьогодні легітимним головою ВР є Олександр Ткаченко.
«Все це казки Андерсена», — так прокоментував заяву О.Мороза про можливий розпуск ВР 16 лютого депутат О.Волков.
Принаймні сьогодні ніхто з депутатів не береться передбачити, як проходитиме перше засідання п'ятої сесії ВР.