Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час «збирати» енергетику

23 січня, 2001 - 00:00

Сьогодні, усього через три дні після відставки енергетичного віце-прем’єра Юлії Тимошенко, Президент України Леонід Кучма вимушений скликати розширену нараду і розглянути на ній стан розрахунків за енергоносії і додаткові заходи iз забезпечення енергопостачань для економіки і населення України. За словами Президента, в паливно-енергетичному комплексі склалася ситуація, яка вимагає «дуже істотного втручання, бо до нинішнього часу було більше лозунгів і такого, що не співпадало з посадою члена уряду».

За даними джерела «Дня», близького до уряду, об’єм грошових проплат за газ і електроенергію в грудні минулого і січні нинішнього року трохи більший за 20%, внаслідок чого монопольний постачальник газу в Україну МГК «Ітера» припинила подачу газу для українських енергогенеруючих компаній.

Колишній міністр енергетики Олексій Шеберстов, що очолює сьогодні експертно-консультативну групу з проблем паливно-енергетичного комплексу при Раді національної безпеки і оборони, сказав в інтерв’ю «Дню»: «Уряд тільки і говорить про реформи в енергетиці, але що ним зроблено в цьому напрямі? Які реформи? Далі того, що було зроблено, коли я був міністром, справа не пішла. Енергоринок розвитку не отримав, його тільки знищили. Грошей вибили більше? Але учора вибивали, а сьогодні вже не виходить Тепер «Ітера» газ перекриває за непроплати. Адже повинні ж були спрацювати «реформи»... Треба було привести в порядок ціноутворення, розвивати приватизацію, вдосконалити договір енергоринку, рухати його уперед від нинішнього радянського до англійського, який ми в свій час мали намір впровадити. Інші люди, які прийшли в уряд, все зруйнували. В результаті ми просто втратили час і навіть були відкинуті назад. Нехай і ми робили помилки, але без наступностi виходить біг на місці».

Тим часом екс-віце-прем’єр і у відставці робить спроби впливати на кадрову політику. Кажучи про можливі кандидатури на пост енергетичного віце-прем’єра, вона учора заявила: «Прем’єр-міністр розуміє, які необхідно зробити кадрові зміни». Вона також висловила надію, що прем’єр-міністру Віктору Ющенку вдасться утримувати курс, який вона проводила в ПЕК.

Один з лідерів фракції «Яблуко» Віктор Суслов говорить, що указ про звільнення Юлії Тимошенко з посади віце-прем’єра був необхідний для відновлення авторитету уряду. «Всі давно чекали цього рішення Президента, оскільки в уряді склалася ненормальна обстановка, коли людина, обвинувачена в досить серйозних злочинах, продовжувала займати один з вищих постів в уряді», — вважає В.Суслов. Він також відзначив, що фракція «Батьківщина» в четвер послідовно голосувала проти внесених Президентом законопроектів з імплементації підсумків всеукраїнського референдуму, тим самим продемонструвавши, що вона не підтримує політику Президента. Прогнозуючи розвиток ситуації, В.Суслов висловив думку, що потрібно чекати продовження «касетного скандалу» і загострення політичної боротьби: «Я думаю, що тепер політична боротьба загостриться, оскільки фракція «Батьківщина» займе однозначно антипрезидентську позицію». Учора, до речі, лідер фракції Олександр Турчинов оголосив про те, що «Батьківщина», можливо, приєднається до акції «Україна без Кучми».

Тим часом для допиту вже колишнього українського віце-прем’єра в Київ незабаром прибуде російський військовий слідчий, повідомляє агентство РІА «Новини» з посиланням на головного військового прокурора Росії Михайла Кисліцина, який 22 грудня направив генеральному прокурору України Михайлу Потебеньку прохання про виклик в Генпрокуратуру Росії українського віце- прем’єра як свідка з розсліджуваного ГВП Росії карної справи...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: