Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Часопростір для українського Розуму

Форум видавців у Львові — чи не єдина масштабна та популярна загальнонаціональна подія, в центрі уваги якої — українські інтелектуали
15 вересня, 2009 - 00:00
ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Поки популярні музичні виконавці, користуючись передвиборним становищем, вирушали у псевдопатріотичні концертні тури за руку з політиками, справжні українські зірки-інтелектуали перебували в центрі уваги Львова. Минулими вихідними в цьому найєвропейськішому з українських міст сконцентрувалася вся небайдужа до книги Україна. 16-й Форум видавців звів у одну велику та дуже насичену програму близько 200 письменників із 21-ї країни світу, серед яких, окрім СНД та країн Європи, були представники США та Ізраїлю.

Протягом п’яти днів (із 9 до 13 вересня) весь простір Старого Львова, включно із найдрібнішими шпаринами, був наповнений текстами. Небагатьом українським містам книга пасує так, як Львову. Небагатьом із них і гра в слова вдається так само неперевершено. Саме вересневий Львів — чи не єдиний ритмічно повторюваний відтинок українського часопростору, де пильну увагу і навіть популярність (у хорошому розумінні слова) отримують ті, хто на неї справді заслуговує — українські письменники, поети, публіцисти, науковці, видавці. Словом, український Розум. Цього року своїми запитаннями, репліками та думками гості Форуму особливо наполегливо «атакували» Оксану Пахльовську. Книга пані Оксани «Ave, Europa!», до якої в тому числі ввійшли публікації авторки на шпальтах «Дня», без перебільшення стала однією з книжкових топ-подій в Україні, і на львівському Форумі — відповідно. Власне, своєю увагою публіка оточила багатьох письменників, які, в свою чергу, не цуралися спілкування зі своїми читачами, щедро роздаючи автографи та відповідаючи на запитання.

Але чи розвинеться локальна й тимчасова львівська «зірковість» українських письменників у постійну й загальнонаціональну — покаже час.

Що вже говорити про книголюбів, якщо в ігноруванні Форуму складно дорікнути навіть телебаченню, що зазвичай байдуже до подій подібного формату. Загалом українські медіа про Форум відгукнулися багатоголосно, хоча кожен — у своєму тоні. Хтось зазирав на книжкові стенди та презентації у пошуках нового та цікавого, а хтось — до Президента у кишеню...

Програма XVI Форуму разом із Міжнародним літературним фестивалем, який вже вчетверте проводився в рамках Форуму, ледь умістилася на двадцяти з гаком сторінках. Тому всіх і вся, хто брав участь у сотнях подій, складно звести до одного спільного знаменника. Хіба що — література. Але таке окреслення меж Форуму теж було б неправдивим. Серед, власне, літературного (читання, авторські вечори, відеопоезія, перфоменси, автограф-сесії) в програмі знайшлося місце й для значно глобальнішого. Йдеться передусім про дискусію «Чи потрібна європейцям свобода?», в якій взяла участь дуже серйозна і, як висловився один із її учасників, литовський літератор Егідійус Алєксандравічус, «фантастична компанія»: Адам Міхнік (Польща), Алєксєй Цвєтков (Росія/США), Оксана Пахльовська. Йшлося про розуміння поняття свободи Україною, Польщею, Прибалтикою, нерозуміння — Росією та поведінку в таких умовах Європи.

Ось лише одна з вихоплених реплік, що належить Оксані Пахльовській:

— Розплутати вузол проблематики між Україною та Росією Європі поки що не під силу. Європа навіть не може раціоналізувати майже параноїдальну основу цього конфлікту. Тому надає перевагу тому, аби бачити в Росії — бензоколонку, а в Україні — шланг від цієї бензоколонки.

На відміну від цієї «титанічної» (з огляду на склад учасників) дискусії, на жаль, майже «холостою» виглядала розмова «Сучасна література: національне versus глобальне», яка позиціонувалася як головна дискусія Форуму.

Щодо традиційної нагороди «Книга року», яку вручає спеціальне журі, то цього року головним призом нагороджено книгу «Лексикон львівський: поважно і на жарт» Наталі Хобзей, Оксани Симович, Тетяни Ястремської та Ганни Дідик-Меуш. Журі відзначило також видання «Україна. Ілюстрована енциклопедія». (Харків: Ранок, 2009), книгу Наталки Гусар «Тягар невинності«/Дженіс Кулик Кіфер (Чужі рідні поезії. Київ: Родовід, 2009), переклад Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка» (Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009) та ін.

Нагадаємо, що в рамках Форуму видавців «День» представив нову книгу зі своєї «Бібліотеки» — «Екстракт 150», детальніше про що ви довідаєтеся вже цього тижня.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: