Візит до України делегації НАТО на чолі з Генеральним секретарем Альянсу Джорджем Робертсоном дивним чином співпав із публікацією в «Файненшнл Таймс» статті «Ірак шукає збройних зв’язків з Україною», в якій з посиланням на колишнього інспектора ООН Тімоті МакКарті стверджувалося, що Ірак використовує наростаючі зв’язки з Україною у спробах отримати збройні технології, і що український уряд бере активну участь в налагодженні прямих зв’язків між українськими компаніями і Іраком. Вчора «Файненшл Таймс» опублікувала листа тимчасового повіреного у справах України у Великій Британії Ігоря Прокопчука з відповіддю на публікацію, вже після того, як свої заяви зробили Рада національної безпеки і оборони України, Генеральний секретар НАТО, міністр закордонних справ України. Щоправда, статтю було вміщено на першій сторінці, лист-відповідь — у розділі листів газети.
Генсек НАТО Джордж Робертсон сказав у Донецьку, що одержав запевнення України в тому, що вона не порушувала санкції ООН. Президент Леонід Кучма, як заявив лорд Робертсон, пообіцяв провести розслідування факту появи в «Файненшл Таймс» статей, що обвинувачують Україну в поставках зброї в Ірак, і зробити офіційну заяву після завершення розслідування. За словами генсека НАТО, під час зустрічі Президент Кучма ще раз запевнив його, що всі обвинувачення України в продажі зброї в Ірак є необґрунтованими і не відповідають дійсності.
РНБОУ в своїй заяві з цього приводу заявив, що звинувачення в контактах з Іраком, що містяться в статті «Файненшл Таймс», не відповідають дійсності, є відверто надуманими і переслідують мету очорнити країну та її керівництво в очах західних партнерів. РНБОУ закликала «Файненшл Таймс» берегти свою репутацію і користуватися підтвердженими джерелами. У заяві відзначається, що подібні випади бували і в минулому, але жодного разу не знайшли підтвердження. РНБОУ нагадала про заяву держсекретаря Пауелла 15 травня в Рейк’явіку на зустрічі НАТО на рівні міністрів закордонних справ про відсутність у Сполучених Штатів будь-якої інформації про факти поставок Україною зброї до Іраку. Безпідставність звинувачень на адресу України підтвердили й результати засідання українсько-американської робочої групи з питань нерозповсюдження і експортного контролю, а також українсько-американського комітету із зовнішньої політики 24 — 26 червня у Вашингтоні. Двостороннє українсько-іракське співробітництво проводиться строго в рамках, визначених резолюціями Ради Безпеки ООН стосовно Іраку, говориться в заяві РНБОУ, і особливо відзначається, що заяви почесного консулу Іраку в Україні Юрія Ольшанського, на які посилалися автори статті, не можуть розглядатися як офіційна позиція держави. Міністр закордонних справ Анатолій Зленко також заявив, що для звинувачення України в поставках зброї до Іраку немає жодних підстав».
У червні у листі генсека ООН Кофі Аннана до міністра закордонних справ Зленка говорилося, що розслідування ООН не надало жодного доказу нелегального продажу зброї і надання Україною військових технологій Іракові. Раніше про це ж заявляли представники Ради Безпеки ООН. Стаття у «Файнешнл Таймс» виглядає як порушення всіх можливих і етичних, і технічних норм журналістики, про які дуже люблять говорити на Заході — і передусім, вона не містить жодного факту, лише припущення. Вийшло не просто так, що хтось із якоюсь метою її замовив, а солідне, визнане видання її надрукувало, викликавши і у західних дипломатів питання «кому вигідно?». У попередні роки подібні речі, як тільки в України з’являвся шанс просунутися у своїх відносинах із Заходом, зазвичай друкувала «Вашингтон Таймс». Сьогодні — планка вища, що змушує задуматися про тенденцію. До речі, жодна інша країна саме такої уваги не викликає.