Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи буде в Абдулли Оджалана квартира в Києві?

24 грудня, 1998 - 00:00

За твердженням турецьких тележурналістів, Оджаланові вже приготовано помешкання в Україні, а міністр промисловості Італії П’єр-Луїджі Берсані поінформував про цей план турецьких урядовців під час свого візиту до цієї країни.

В управлінні інформації МЗС України кореспондентові «Дня» сказали, що наразі не мають жодної інформації щодо звернення Італії до України в справі Оджалана. Натомість посол Італії в Києві Джан-Лука Бертінетті після запитання «Дня» спеціально зв’язався з Римом і повідомив, що італійський уряд повністю спростовує цю інформацію. «Ми думаємо, що це чутки, які запустили самі журналісти, проте їхнє першоджерело поки що невідоме», — сказав посол.

Не мають офіційної інформації з цієї справи й турецькі дипломати в Києві. Проте турецьке посольство вважає: ймовірність того, що італійський міністр промисловості, який перебував із візитом у Туреччині 21—22 грудня, міг поінформувати турецькі власті про італійський план висилки названого терориста в Україну є вкрай низькою, оскільки це, безперечно, викликало б сильну реакцію з боку Туреччини. З іншого боку, Туреччина й Україна мають тісні відносини дружби та партнерства, що, на переконання посольства, виключає можливість надання Оджалану притулку в Україні.

Оджалана було затримано в Італії 12 листопада, коли він прилетів із Москви до Рима. Лідер Курдської робітничої партії — постать контроверсійна. Він сам, як і численні послідовники, вважає себе вождем національно-визвольного руху курдського народу, натомість Туреччина проголошує його терористом №1 у світі, на чиїй совісті 37 тисяч загиблих. Лівий уряд Італії з огляду на права людини не бажає видавати Оджалана Туреччині, де йому загрожує смертна кара. А тим часом Анкара настійливо вимагає цього і двосторонні відносини з Італією вже суттєво постраждали. Була в італійців надія сплавити Оджалана до Німеччини, де його звинувачують в організації терористичних актів. Але в цій країні є велика й досить бойовита курдська громада. Отож німецька Феміда визирнула з-під своєї пов’язки і жахнулася можливих наслідків суду над Оджаланом у Німеччині — формального прохання про його видачу італійці так і не дочекалися.

Рим потрапив у вкрай скрутне становище — видавати Оджалана «на смерть» туркам італійці не хочуть, а тримати його в себе — теж не випадає. Останніми днями з’явилися найрізноманітніші версії щодо країни, куди італійці вишлють Оджалана: називали й Росію, з якої він прилетів, і Лівію, і Північну Корею. Аж ось з’явився й український варіант.

№247 23.12.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Олекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»
Газета: