Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

— Чи довіряєте ви як приватна особа свої гривні українським банкам? Як вибрати банк для розміщення вкладів?

12 вересня, 2000 - 00:00

Микола ГЕОРГІЄВСЬКИЙ, президент ЗАТ «Енран»:

— Якщо чесно, то особисто я не розглядаю гривню як засіб накопичення. Тому, звісно, гривневих заощаджень у мене немає. Щодо банківської системи, то вона є таким же заручником у держави, як і всі інші структури, включаючи населення. Ніхто не пригадає випадків, коли будь-який банк вживав заходів із обману своїх клієнтів. Водночас держава не одноразово робила кроки, які паралізували діяльність банків і призводили до їхнього банкрутства. Говорити про мою недовіру до банківської системи я б не став. Просто в Україні існують правила гри, які, на жаль, ставлять гравців у неправильне положення: з одного боку — держава в різних іпостасях, з іншого — фінансові, комерційні та інші структури. Ось свіжий приклад: нещодавно податкова видала наказ, відповідно до якого кредитні ресурси, що знаходяться у розпорядженні фірми, тепер оподатковуються. Це абсолютно протипоказана дія. Банк — це такий же мій комерційний контрагент, як і будь-яка інша структура. І моя довіра чи недовіра до нього тут ні до чого: як я можу довіряти або не довіряти банку, якщо його, так само, як і мене, поставлено у неймовірні умови й будь- якого моменту на нього можуть «наїхати» чи то податкова, чи то Нацбанк, чи то ще хтось.

Олег ОПРЯ, генеральний директор компанії «Slys systems»:

— Ніколи не замислювався над цим питанням, тому що крім місячного окладу мені немає чого довіряти банкам. Та якщо зробити припущення, то я не тримав би гроші у гривнях через інфляційний ризик і віддав би перевагу вкладу у валюті. При цьому я б обрав Промінвестбанк, оскільки добре знаю цей банк, працюючи з ним як корпоративний замовник. Поки ж якщо я і зберігаю гроші, то у вигляді корпоративних прав, а не на банківських рахунках. Гривня демонструвала хороші результати, хоча були й проблеми, а ризики зберігаються через нестабільність у державі. Займаючись бізнесом, абсолютно виразно бачиш, що гривня ще недостатньо надійна. Проте це абсолютно нормальні гроші. За умови, що активно розвиватиметься внутрішній ринок, вони можуть стати досить надійними.

Сергій ОКСАНИЧ, президент інвестиційної компанії «Kinto»:

— Потрібно сказати, що в нас немає особливого вибору, тому що більшість банків із населенням не працюють. Вибрати «свій» банк нескладно: для цього потрібно ознайомитися з рейтингом банків і їхніми фінансовими показниками. Цього року (принаймні, так було протягом 9 місяців) розміщувати гривні на вкладах виявилося вигідно. На жаль, наша банківська система поки не змогла по-справжньому «подорослішати». Досі у нас немає жодного банку в європейському розумінні цієї установи. І самі банки в цьому невинні: це характеризує ставлення уряду й парламенту до банківської справи. А скандали, які роздуваються час від часу навколо банків, не підіймають авторитет ні банкам, ні урядовцям.

Підготував Петро ІЖИК, «День»
Газета: